Ivan Buva dvoznamenkast u porazu Istanbula, preokret Sakarye kod Galatasaraya

Petar Jenjić • subota, 23.12.2017.

Odigrane su četiri utakmice 12. kola turske Super ligi. Tijesne završnice pripale su Eskišehiru i Sakaryi koji su bili bolji od Tofaša odnosno Galatasaraya, dok je visoku pobjedu upisala Darušafaka kod Trabzonspora. Gaziantep je na domaćem parketu bio bolji od Istanbula za koji je Ivan Buva ostvario dvoznamenkasti učinak...

Peti uzastopni poraz upisao je Trabzonspor koji je izgubio na gostovanju kod Darušafake rezultatom 88:73. Iako je domaćin vodio i većim dijelom susreta bio u prednosti, nije ga prelomio sve do posljednje četvrtine koju je dobio s visokih 20:9. Sedma je to prvenstvena pobjeda Darušafake koja je sada na omjeru 7-5, dok je Trabzonspor pao na 3-9.

Domaćina je do pobjede predvodio Will Cummings sa 17 koševa, dok je Furkan Aldemir dodao 16 poena i 13 skokova. Najbolji je kod gostiju bio Brad Heslip s 22 poena.

Gaziantep je domaćom pobjedom 85:72 prekinuo niz od tri uzastopne pobjede Istanbula. To je tek treća pobjeda Gaziantepa u sezoni, dok je Istanbul na polovičnom učinku 6-6. Tek na samom otvaranju domaćin se našao u zaostatku, dok je ostatak susreta potpuno dominirao, a dvoboj je prelomio trećom četvrtinom koju je dobio s 27:11.

Najbolji je u pobjedničkim redovima bio Mark Lyons s 25 poena i sedam asistencija, Sean Armand je dodao 15 koševa i šest skokova. Eric Buckner s 24 poena i osam skokova predvodio je gostujuću momčad, Ivan Buva je dodao deset poena (4/9 za dva, 0/1 za tricu, slobodna bacanja 2/2), pet skokova i jednu asistenciju za 24 i pol minute provedene na parketu.

Do četvrte pobjede u pet utakmica stigli su košarkaši Sakarye koji su velikim preokretom u posljednje tri minute stigli do pobjede. Galatasaray je imao šest koševa viška četiri minute prije kraja (75:69), no do kraja nije ubacio niti poen, a pobjedu gostima u posljednjoj sekundi donio je James Birsen.

Lazeric Jones s 20 koševa i šest asistencija te James Birsen s 13 koševa i deset skokova bili su najbolji u redovima pobjedničke momčadi. Najbolji je kod Galatasaraya bio Brian Hopson s 15 koševa.

U vrlo zanimljivom susretu do tijesne pobjede stigao je Eksišehir koji je s minimalnih 76:75 svladao Tofaš i nanio mu drugi poraz u sezoni. Domaćin je vodio većim dijelom drugog poluvremena, a uoči posljednje tri minute imao je osam koševa viška (70:62). Uspijevali su se gosti još u nekoliko navrata spustiti na zaostatak od jednog posjeda, ali do šuta za pobjedu nisu došli.

Najbolji je u redovima pobjednika bio E.J. Rowland s 15 koševa, šest skokova i deset asistencija, dok je Willy Baron dodao 14 poena. Raymar Morgan s 25 koševa i pet skokova predvodio je gostujući sastav.