Euro 2018., skupina 1, 3. kolo, 18.01.2018, 20:30 h
Hrvatska
Hrvatska 25:23 Bjelorusija

Hrvatska teškom mukom izborila pobjedu protiv najlakšeg od tri protivnika u drugom krugu

Branimir Korać, Mihaela Bradovski • četvrtak, 18.01.2018.

Nastup u drugom krugu Hrvatska je otvorila susretom protiv Bjelorusije, ali se jako mučila i vrlo tijesno slavila 25:23. U završnici su Bjelorusi mogli do remija, ali Hrvatska je ipak izdržala i upisala pobjedu...

Puno više energije je potrošeno nego što je to trebalo biti. Hrvatska se namučila protiv Bjelorusa i prikazala igru s kakvom baš i neće moći nešto napraviti protiv Norvežana i Francuza.

Hrvatska je odradila korektnih prvih 30 minuta, nije samljela protivnika ritmom ili nekom bajnom igrom, ali od početka je bila u vodstvu, kontrolirala situaciju i šteta je što nije iskoristila priliku kada se ukazala za potpuno odvajanje.

Kako je počelo, izgledalo je da bi Hrvatska mogla brzo prelomiti dvoboj, povela je s tri razlike vrlo brzo, ali Bjelorusija je uhvatila priključak i smanjila na samo pogodak zaostatka.

Sredinom prvog dijela uspjela je Hrvatska vanjskim šutom doći do najviših 11:7, dva puta loptu je iza leđa Saldacenke poslao Mamić dok je još jednom zabio Luka Stepančić.

Bilo je to razdoblje dobre igre Hrvatske, vrlo brzo pogotke su povezali i Horvat i Stepančić za 13:8 te je izgledalo kao da su Bjelorusi slomljeni, ostali su bez ideje u napadu i Hrvatska je stigla do visoke prednosti.

Stigla i stala. Bjelorusija je odgovorila serijom 3:0 i vratila se na samo dva gola zaostatka te do odlaska na odmor nije dozvolila novo odvajanje.

Na poluvremenu je na semaforu stajalo 15:12 za Hrvatsku, rezultat je nekako bio bolji od samog dojma.

U drugom dijelu Hrvatska je održavala prednost od dva do četiri razlike i nikako nije mogla probiti tu granici u prelomiti dvoboj. Kako se susret više bližio kraju, tako je i sve više rasla nervoza u hrvatskim redovima, a posebno neugodno postalo je u posljednjih pet minuta susreta.

U 54. minuti Štrlek je nakon odbijanca odveo Hrvatsku na 23:20, a nakon toga Bjelorusi rade novu seriju 3:0 i prvi put u susretu dolaze do poravnanja.

Uslijedio je napad u kojem je prijetilo oduzimanje lopte, ali Cindrić zabija za 24:23, obrana je u zadnjoj minuti odradila dobar posao i nakon toga Marko Kopljar stavlja točku na i.

Hrvatska teškom mukom dolazi do pobjede. izuzev jednog kraćeg razdoblja još jednom je izostala podrška vratara, bilo je dosta nesigurnosti u napadu i morat će bolje odigrati ako želi do pobjede protiv Norveške.

HRVATSKA - BJELORUSIJA 25:23 (15:12)

Hrvatska: Ivan Pešić (2 obrane), Ivan Stevanović (6 obrana), Igor Vori, Željko Musa 3, Lovro Mihić, Manuel Štrlek 2, Zlatko Horvat 3, Ivan Čupić, Jakov Gojun, Stipe Mandalinić, Marko Mamić 5, Marko Kopljar 2, Luka Stepančić 5, Marino Marić 1, Igor Karačić, Luka Cindrić 4

Bjelorusija: Ivan Mackevič, Arcem Padasinau, Vjačeslav Saldacenka (10 obrana), Andrej Jurinok 6, Vladislav Kuleš 5, Aliaksandr Padšivalau 1, Hleb Harbuz, Baris Puhouski 5(3), Vadim Gajdučenko, Aleksander Titov, Maksim Babičev, Arcem Karalek 4, Vjačeslav Bohan, Artur Karvacki 1, Siarhei Šilovič 1, Maksim Baranov, Dzianis Rutenka

Sedmerci: Hrvatska 0/2 (Čupić 0/1, Horvat 0/1), Bjelorusija 3/4 (Harbuz 0/1, Puhouski 3/3)

Isključenja: Hrvatska 2 minute (Mamić), Bjelorusija 6 minuta (Karalek, Karvacki, Babičev)

Crveni karton: Šilović (48.)

Tijek susreta: 1:0 Stepančić, 2:0 Musa, 2:1 Kuleš, 3:1 Musa, 4:1 Štrlek, 4:2 Karalek, 5:2 Musa, 5:3 Jurinok, 5:4 Karalek, 6:4 Cindrić, 6:5 Puhouski, 7:5 Cindrić, 7:6 Jurinok, 8:6 Mamić, 8:7 Jurinok, 9:7 Mamić, 10:7 Stepančić, 11:7 Mamić, 11:8 Padšivalau, 12:8 Horvat, 13:8 Stepančić, 13:9 Kuleš, 13:10 Jurinok, 13:11 Karvacki, 14:11 Marić, 14:12 Kuleš, 15:12 Stepančić

15:13 Karalek, 16:13 Stepančić, 16:14 Puhouski (7m), 17:14 Mamić, 18:14 Horvat, 18:15 Puhouski, 19:15 Horvat, 19:16 Šilovič, 19:17 Kuleš, 20:17 Mamić, 21:17 Cindrić, 21:18 Karalek, 21:19 Puhouski (7m), 22:19 Kopljar, 22:20 Puhouski (7m), 23:20 Štrlek, 23:21 Jurinok, 23:22 Jurinok, 23:23 Kuleš, 24:23 Cindrić, 25:23 Kopljar

60:00 Kopljar za konačnih 25:23 i kraj velike muke.

20 sekundi do kraja, Karvacki radi faul u napadu, lopta za Hrvatsku.

37 sekundi do kraja, ipak napad za Bjelorusiju, ali moraju odmah pucati nakon minute odmora.

1:12 do kraja Cindrić 24:23!

58. Bjelorusija je u utakmici, Kuleš zabija za 23:23

56. Bjelorusija je na gol zaostatka, sjajni Jurinok smanjuje na 23:22.

53. U zadnjih smo deset minuta, Kopljar zabija važan gol za 22:19.

48. Izravni crveni karton za Šiloviča zbog bezobraznog i namjernog udaranja laktom u glavu Cindrića.

45. Tek 15 minuta prije kraja prvi gol Šiloviča. 19:16

44. Drži Hrvatska prednost, ne dopušta Bjelorusiji približavanje na manje od 2-3 razlike.

39. Odlično brani i Saldacenka koji je već na devet obrana.

37. Dobro je u drugo poluvrijeme ušao Stevanović što je jako bitno.

31. Počelo je drugo poluvrijeme.

30. Stevanović na kraju brani sedmerac Harbuzu i Hrvatska nosi na odmor prednost 15:12.

29. Serija Bjelorusa od 3:0 i Karvacki smanjuje na 13:11.

25. Jako dobro na ovom Prvenstvu igra Luka Stepančić, treći gol za najviših 13:8.

21. Hrvatska napokon bježi na plus četiri golovima Mamića i Stepančića i uz obranu Stevanovića pokušaja Puhouskog.

15. Hrvatska održava vodstvo, ali nikako se ne može potpuno odvojiti. Cindrić za 7:5, ali Bjelorusi uzvraćaju.

11. Čupić promašuje sedmerac, brani Saldacenka.

9. Tri napada s igračem više, nijedan nerealiziran i još primljen pogodak.

7. Dobro je krenula Hrvatska, lopta lakoćom dolazi na pivota i Mua lakoćom realizira. 5:2.

5. Dobar ulazak u utakmicu za Musu, dva gola i blok.

2. Krenulo je hrvatskim pogotkom, Stepančić iz drugog pokušaja.

• cameosis20.01.2018. u 23:57
    kao to napisah, kvalitetniji su bjelorusi od norvežana, laganini pobjeda i sve super.
    cameosis
  • cameosis19.01.2018. u 00:45
    kao što je španjolska razbila češku koja je onda skuhala dance i mađare (te usporedbe ne znače mnogo). i dalje smatram da su kvalitetniji od norvežana.
    cameosis
  • vjesu18.01.2018. u 22:50
    Nije dobro... najviše mi smeta što sa klupe stalno usporavaju igru. Sad tek vidimo koliko nama Duvnjak znači. On je naš daleko najkompletniji igrac... ukrade najviše lopti i povuče kontru kao nitko. Cindric i Karačić to ne mogu jer gotovo da ne igraju obranu. Golmani su tema za sebe. Stevanovic... [više na forumu]
    vjesu
  • Bestija_ST18.01.2018. u 22:31
    Uvjerljivo najlaksi protivnik u drugom krugu cilog Eura. Slabasni Austrijanci koje je ta Norveska razbucala s +11 su ih zamalo dobili.Protiv Norvezana ne samo da triba bit manje problema nego mora, inace ce zadnja utakmica protiv Francuza bit odigrana samo za castan oprostaj od bajne zagrebacke... [više na forumu]
    Bestija_ST
  • cameosis18.01.2018. u 22:18
    sumnjam da su bjelorusi "najlakši" protivnik. protiv norveške će biti manje problema.