Branimir Korać • četvrtak, 01.02.2018.

Odigrano je pet susreta 21. kola Eurolige, a u dva najzanimljivija dvoboja do pobjede su stigli CSKA protiv Real Madrida te Olympiakos protiv Fenerbahčea...

Anadolu Efes upisao je pobjedu na svom parketu protiv Valencije, ali je unatoč tome i dalje na posljednjem mjestu na ljestvici. Prekinuo je niz od tri uzastopna poraza i na pobjedu je zaostatka za 12. mjestom. Turci su imali utakmicu pod kontrolom svih 40 minuta, bili su bolji protivnik i zasluženo slavili. Teško je za očekivati da će se Efes uključiti u borbu za doigravanje, ali ova pobjeda puno mu znači u drugoj borbi, za izbjegavanje posljednjeg mjesta.

U ovom susretu predvodili su ga Errick McCollum s 24 poena, šest skokova i šest asistencija te Zoran Dragić s 18 poena. Kruno Simon za 25 minuta ubacio je pet poena (1/3 za dva, 1/4 za tri) i uhvatio osam skokova. Kod Valencije Erick Green ubacio je 18 poena (5/8 trica), a Tibor Pleiss deset.

Moskovski CSKA daleko je odmaknuo na ljestvici, a sjajnu formu i neupitnu snagu potvrdio je u današnjem dvoboju protiv Real Madrida. Trebao je to biti derbi, međutim Moskovljani su vrlo brzo razbili goste, prvu dionicu dobili čak s 33:11 i u nastavku susreta više nisu imali apsolutno nikakvih problema. U završnici je Real smanjio zaostatak, ali domaćin nije doveo pobjedu pod znak pitanja.

Madriđanima se nakon dvomjesečne pauze vratio Anthony Randolph, no nije im pomogao da prvi put nakon 2008. godine ostanu neporaženi u Moskvi. Ubacio je šest poena za 13 minuta, a prema običaju najbolji je bio Luka Dončić s 21 poenom, pet skokova i pet asistencija. Jaycee Carroll dodao je 16 poena. Kod Moskovljana Sergio Rodriguez ubacio je 18 poena, Cory Higgins 16, a Will Clyburn 11 uz deset skokova.

Barcelona igra dosta loše ove sezone, a u dvoboju protiv Armanija upisali su već 14. euroligaški poraz ove sezone. Dairis Bertans bio je čovjek odluke, šest sekundi prije kraja ubacio je šut za pobjedu nakon čega Barcelona nije uspjela realizirati svoj posljednji napad.

Domaćinu nije pomogao niti vrlo dobar nastup Ante Tomića koji je za 24 minute ubacio 14 poena (4/6 za dva, 6/7 slobodna) uz šest skokova, a pratio ga je Petteri Koponen s 11 poena. Kod pobjednika Andrew Goudelock ubacio je 20 poena dok je Arturas Gudaitis dodao 16 poena uz devet skokova.

Neven Spahija s Maccabijem je upisao poraz u gostima kod Žalgirisa koji ove sezone igra jako dobru košarku. Litavci su tako došli do 13. pobjede, ubacili su 14 trica iz 23 pokušaja dok je s druge strane Maccabi za tricu šutirao samo 5/20 i tu je bila prevaga. Na kraju je Žalgiris zasluženo slavio 99:84.

Među ujednačenim strijelcima kod Žalgirisa iskočili su Paulius Jankunas sa 17 poena te Kevin Pangos sa 16 poena i 11 asistencija. Kod Maccabija Michael Roll ubacio je 17 poena, Arciom Parahouski 14 poena uz sedam skokova, a Jonah Bolden 12 poena uz devet skokova i pet asistencija.

Uz dvoboj u Moskvi, svakako najzanimljiviji bio je onaj u Pireju gdje je Olympiakos ugostio Fenerbahče. Očekivao se tijesan i zanimljiv susret, ali bilo je daleko od toga. Olympiakos je pregazio Turke, na kraju slavio 95:70, a konačan rezultat pokazuje koliko je Oly dobro odigrao, a Fener loše.

Pobjednika su predvodili s po 19 poena Vasilis Spanoulis i Janis Strelnieks. Kod poraženih tek je Ali Muhammed s 24 poena bio na željenoj razini.