Sportnet • četvrtak, 08.03.2018.

Odigrane su četiri utakmice 25. kola Eurolige. Real je u derbiju večeri s 92:75 svladao Panathinaikos, Milano je iznenadio pobjedom 86:77 kod Himkija, Efes je kod kuće izgubio od Maccabija s 94:81, dok je u španjolskom dvoboju između Valencije i Baskonije bolje bila Baskonia s 81:71...

PIŠE: Stipe Dedić

Najveći napredak na ljestvici izborio je Real koji se vrijednom pobjedom protiv Panathinaikosa uključio u borbu za četvrtu poziciju čime bi si osigurao prednost domaćeg terena u doigravanju.

U najzanimljivijoj utakmici večeri Real je s 92:75 kod kuće slavio protiv Panathinaikosa. Iako su domaćini bili bez Luke Dončića i Sergija Lulla, uspjeli su doći do vrijedne pobjede, popraviti svoj omjer na 15-10, uz to i preskočiti na ljestvici svojeg današnjeg protivnika, ali i Himki. Petnaest pobjeda ima i Žalgiris kojeg je Real već jednom pobijedio ove sezone, a uzvratnu utakmicu igrat će za dva tjedna u Madridu.

Real je otvorio serijom 8:0, no gosti odgovaraju i vrlo brzo okreću na 10:16 i tjeraju trenera domaćih Pabla Lasa na timeout. Real se nakon predaha konsolidirao i do kraja četvrtine uspio smanjiti na minus jedan. U drugoj dionici gledali smo izjednačenu košarku. I jedni i drugi imali su po četiri razlike, a na odmor se otišlo s 38:37 za Real.

Real je furiozno otvorio drugo poluvrijeme i vrlo brzo otvorio 14 poena prednosti, a Panathinaikos je do kraja četvrtine uspio tek smanjiti zaostatak na devet poena. U posljednjoj četvrtini Mike James vukao je Panathinaikos, dok je s druge strane sjajan bio Fabien Causeur. Ključnim se pokazao ulazak Felipea Reyesa koji je u najvažnijim trenucima četvrtine dodao prijeko potreban impuls momčadi Reala i svojim koševima držao goste na dvoznamenkastom zaostatku. U konačnici, 92:75 za Real čime su ujedno i uzvratili Grcima za poraz 82:80 iz Atene.

Causeur je bio najefikasniji igrač utakmice iako je započeo na klupi Reala. Za 26 minuta igre upisao je isto toliko poena, dok je Mike James, također igrač s klupe, za goste ubacio 23 poena.

Himki se porazom na svom parketu od Milana propustio potpuno uključiti u borbu za četvrtu poziciju, a pobjeda Maccabija u Istanbulu kod Efesa time je još više zaboljela rusku momčad pošto Maccabi sada ima tek jednu pobjedu manje od Himkija.

Bila je ovo utakmica serija. Milano je dobio prvu dionicu ubacivši pritom domaćinima čak 30 poena. Himki je u drugoj četvrtini okrenuo minus 12 i četiri minute prije isteka poluvremena poveo s 37:36. Ipak, Milano se trgnuo u pravom trenutku i na krilima Cinciarinija odnio na odmor čak deset poena prednosti.

Himki na početku treće dionice opet ulazi u seriju i pet minuta prije kraja četvrtine dolazi do minimalne prednosti, a s jedan razlike za domaćine ušlo se i u posljednju četvrtinu. Milano je u posljednjoj četvrtini prvi uspio zadati udarac i odvojiti se četiri minute prije kraja na osam poena razlike. Himki se do kraja dva puta uspio približiti na minus tri, no gosti su u oba navrata imali odgovor za pritisak Rusa. Na kraju 86:77 za goste u čijim je redovima najbolji bio Andrew Goudelock s čak 26 poena, dok se kod Himkija Šved opet nazabijao. Završio je utakmicu s 24 poena, podijelio je uz to i šest asistencija. Utješna nagrada za Šveda je ta da je srušio rekord u broju ubačenih trica u sezoni. Rus je s tri ubačaja u utakmici s Milanom došao do brojke 80, čime je za dvije ubačene trice premašio učinak Bobbyja Dixona, odnosno Muhammeda Alija iz Fenerbahčea.

Anadolu Efes, za koji zbog ozljede nisu nastupili Kruno Simon i Zoran Dragić, s 94:81 poražen je od Maccabija. Efes se odlično držao u prvih dvadeset minuta utakmice i na poluvrijeme otišao samo s poenom minusa, no Maccabi s 8:0 otvara treću dionicu, te u posljednju dionicu odlazi s 67:62. Maccabi je puno više pokazao i u zadnjoj četvrtini i na kraju zasluženo slavio s trinaest poena razlike. Michael Roll bio je najbolji igrač gostiju. Ubacio je 16 poena i podijelio sedam asistencija, dok je Pierre Jackson u samo 23 minute ubacio 18 poena gađajući 5/6 s linije za tri poena. Sonny Weems bio je najefikasniji igrač utakmice. Krilni igrač Efesa zabio je 21 poen i dodao tome još šest asistencija.

Efes je porazom ostao prikovan za dno tablice, dok se Maccabi uključio u borbu za sedmu poziciju. Naime, Izraelci s omjerom 13-12 imaju tek jednu pobjedu manje od Himkija.

U španjolskom derbiju Baskonia je pobjedom 81:71 U Valenciji ostala u igri za nastup u doigravanju. Za Baskoniju je ovo bila 12. pobjeda i trenutačno drže devetu poziciju s pobjedom manje od Maccabija. Nije nevažno spomenuti da će Baskonia u pretposljednjem kolu ugostiti Izraelce i ta bi se utakmica mogla pokazati presudnom.

Gosti su odlično krenuli u utakmicu i otvorili serijom 6:0, no Valencia to do kraja četvrtine uspijeva okrenuti i odnijeti na odmor četiri koša prednosti. U nešto skromnijoj drugoj četvrtini se nastavilo igrati koš na koš. Najveća prednost za domaćine bila je šest poena razlike, a na poluvrijeme se otišlo rezultatom 36:31.

Huertas i Timma predvodili su goste u nastavku i Baskonia je u jednom trenutku došla do tri poena prednosti, no Valencia je dobrom obranom u završnici četvrtine vratila prednost na svoju stranu i ušla u posljednju četvrtinu s 55:53. Domaćini su nakon dvije i pol igre u zadnjoj dionici imali šest razlike, a četiri i pol minute prije kraja utakmice imali su 71:68. Ako vas ovih 71 na nešto podsjeća, to je zbog toga što smo ih na početku spomenuli kao konačni broj poena koje je Valencia zabila u utakmici što znači da su domaćini posljednje četiri i pol minute utakmice bili bez poena, a tako ne možete dobiti nikoga, a kamoli Baskoniju. Gosti tako do kraja rade 13:0 i odlaze na konačnih 81:71.

Huertas je bio najkorisniji igrač utakmice s 19 poena i sedam asistencija. Treba reći i kako je Poirier za Baskoniju ostvario double-double. Francuz je zabio 10 poena u ugrabio 12 skokova. U redovima Valencije jedino je San Emeterio odigrao dobru partiju. Utakmicu je završio s 15 ubačaja.