Sportnet • petak, 09.03.2018.

Večeras su odigrana posljednja četiri susreta 25. kola Eurolige. U derbiju kola Fenerbahče je slavio kod Žalgirisa, CSKA i Olympiakos su bez problema svladali Unicaju, odnosno Bamberg, a u posljednjoj utakmici večeri Barcelona je razbila Crvenu zvezdu.

PIŠE: Stipe Dedić

CSKA i dalje suvereno plovi prema prvom mjestu na kraju sezone, no borba za drugo i treće mjesto, odnosno ona za četvrto bit će otvorene do posljednjeg kola.

Vodeća momčad lige CSKA lakoćom se na svom parketu obračunala s Unicajom za koju zbog ozljede nije igrao Šermadini. Domaćini su vodili praktički od početka do kraja utakmice. Na kraju prve četvrtine imali su Moskovljani već deset poena prednosti pa to u drugoj četvrtini podigli i na dvadeset razlike, no gosti su do poluvremena uspjeli smanjiti na relativno pristojnih 57:43 za CSKA.

U nastavku je domaća momčad nastavila s odličnom igrom. CSKA je i u fazi napada i u fazi obrane potpuno nadigrao goste iz Španjolske. U jednom su trenutku posljednje četvrtine gosti imali ogromnih 29 poena zaostatka. Na koncu 101:76 za CSKA koji je pet kola prije kraja praktički osigurao prvu poziciju i relativno najlakšeg protivnika u doigravanju.

Nando De Colo predvodio je ekipu CSKA. Francuz je u samo 17 minuta igre ubacio 26 poena uz nestvarno dobar šut iz igre. De Colo je pogodio sva četiri pokušaja za dva poena, dok je s linije za tri poena pogodio pet od šest pokušaja. Nemanja Nedović za goste je ubacio 15 poena.

U derbiju 25. kola Fenerbahče je u Litvi došao do važne pobjede protiv Žalgirisa. Gosti su prve tri četvrtine konstantno hvatali zaostatak i izgledalo je kako bi Žalgiris mogao slaviti i u drugom međusobnom susretu ove sezone, no onda je momčad Želimira Obradovića ubacila u višu brzinu te u potpunosti okrenula utakmicu. Domaćin je imao osam poena razlike na početku posljednje dionice, ali je nakon samo dvije i pol minute igre na semaforu stajalo 60:60.

Utakmica je bila poravnata do pet minuta prije kraja, a onda je Vasilije Micić faulirao Sloukasa na šutu za tri poena i to je bio početak kraja za domaćine. Igračima Fenerbahčea do kraja je ulazilo gotovo sve i iako su domaćini jedno vrijeme dobro parirali, nisu uspjeli utakmicu do kraja učiniti neizvjesnom. Fenerbahče je pobjedom zadržao izglede da do kraja možda i dostignu CSKA, dok je Žalgiris izgubio četvrtu poziciju koju sada drži Real Madrid.

Igrači Fenerbahčea ujednačeno su se raspodijelili u broju postignutih poena, a najefikasniji među jednakima bio je Gigi Datome sa 16 poena, dok je Sloukas dodao 15. Momčad Žalgirisa predvodio je Jankunas, također s 15 ubačaja. Zanimljivo je dodati kako su gosti bili savršeni s linije za slobodna bacanja, pogodili su svih 25 pokušaja.

Olympiakos je došao do osamnaeste pobjede u sezoni svladavši Brose Bamberg s 87:79. Gosti su se iznenađujuće dobro držali u prve dvije četvrtine. Olympiakos je u prvoj imao deset poena razlike, no Brose se uspio vratiti u utakmicu i do poluvremena izjednačiti na 42:42.

Grci u drugom poluvremenu podižu tempo i uspijevaju se odvojiti od upornih gostiju. Olympiakos je u jednom trenutku napravio dvanaest poena prednosti, a najviše što su gosti do kraja uspjeli napraviti je smanjiti na šest razlike na početku posljednje četvrtine. Olympiakos se ovom pobjedom vratio na drugu poziciju koju su nakratko izgubili nakon slavlja Fenerbahčea i prvi su pratitelji moskovskog CSKA.

Spanoulis je sa 17 poena i osam asistencija predvodio goste, no nije bio bez podrške. Printezis, Milutinov i Mclean dodali su svaki po 16 poena. Dorell Wright zabio je šest trica za Bamberg i završio utakmicu s 23 poena, dok je Leon Radošević u nešto manje od 30 minuta ubacio deset poena.

U posljednjoj utakmici 25. kola Eurolige Barcelona je pobjedom 88:54 nad Crvenom zvezdom izglede srpskog prvaka za nastup u doigravanju svela na tek puku teoriju. Barcelona je tijekom čitavog prvog poluvremena imala prednost, ali se značajnije odvojila tek krajem druge dionice. Naime, Zvezda je posljednje poene u prvom poluvremenu zabila četiri minute prije odmora. Domaćini su od tog trenutka napravili seriju 14:0 i odnijeli na poluvrijeme velikih 45:24.

Ipak, malo tko je u poluvremenu utakmice pričao o seriji Barcelone. Svi su još zasigurno brujali o zakucavanju Ante Tomića. Hrvatski centar je dvije minute prije poluvremena zakucavanjem doslovnom polomio tablu te tako uzrokovao nesvakidašnji zastoj.

Iako su gosti u trećoj četvrtini zaigrali bolje i uspjeli smanjiti zaostatak na samo trinaest poena, Barcelona je u posljednjoj dionici potpuno razmontirala Zvezdu s 26:5 I slavila na kraju s velikih 34 poena razlike. Pau Ribas predvodio je Barcelonu sa 16 poena, dok je Ante Tomić dodao 16, uz šest skokova i četiri asistencije. Rochestie je bio najbolji u momčadi Zvezde. Amerikanac je utakmicu završio s 13 ubačenih poena.