Petar Jenjić • petak, 16.03.2018.

Odigrane su posljednje dvije utakmice 26. kola košarkaške Eurolige u kojima su do pobjeda došle gostujuće momčadi. U odličnom dvoboju u Istanbulu CSKA je ubačajem Nanda De Cola sa zvukom sirene svladao Fenerbahče, dok je Panathinaikos prekinuo negativan niz u gostima pobjedom kod Unicaje...

Fenerbahče - CSKA 79:81

Jedan od najzanimljiviji dvoboj kola odigran je u Istanbulu gdje Fenerbahče nije uspio doći do druge pobjede sezone protiv moskovskog CSKA. Ruska momčad upisala je 21. pobjedu sezone, četvrtu uzastopnu, rezultatom 81:79, a junak susreta bio je Nando De Colo koji je u posljednjoj sekundi ubacio pobjednički koš.

Turska momčad furiozno je krenula u susret, s vodstvom 9:2 i 17:9, no prednost nije bila dugog vijeka. CSKA odgovara serijom 13:0 i do kraja poluvremena održava prednost (44:40), iako nije imala više od osam koševa prednosti u dva navrata.

Samo deset koševa postigla je gostujuća momčad u trećoj dionici, u kojoj je Fenerbahče došao do preokreta i uoči posljednjih deset minuta imao četiri koša viška (58:54). S pravom se mogao ljutiti Željko Obradović na svoje igrače koji su CSKA-u dopustili seriju 11:2 na otvaranju četvrte dionice.

Čuvali su gosti prednost i u narednim minutama, a 85 sekundi prije kraja imali su šest koševa viška (78:72). Fenerbahče se potpuno vraća u utakmicu i 11 sekundi prije kraja preko Kostasa Sloukasa dolazi do poravnanja, no to nije bilo dovoljno za produžetak. Na drugoj strani ukazao se Nando De Colo i u posljednjoj sekundi donio pobjedu svojoj momčadi.

Nepogrešiv je u pobjedničkim redovima bio Andrej Voroncevič sa 17 poena (trica 5/5), dok su po 15 koševa dodali Kyle Hines i Cory Higgins. Najbolji je kod Fenerbahčea bio Nicolo Melli s 18 koševa, Jan Vesely dodao je 13 poena i sedam skokova.

Unicaja - Panathinaikos 79:90

Panathinaikosu je nasušno trebala pobjeda za dodatnu potvrdu prolaska među osam najboljih, ali i borbu za više pozicije. Grčka momčad izgubila je posljednje tri utakmice, a pet uzastopnih na gostujućim terenima. Niti večeras nije bilo lako, ali uspjela je doći do pobjede kod Unicaje rezultatom 90:79.

Međutim, nije se tako činilo na kraju prvog poluvremena i većim dijelom treće četvrtine jer je Unicaja bila u potpunoj kontroli rezultata, a nerijetko vodila dvoznamenkastom razlikom.

Panathinaikos je u prvih 20 minuta šutirao tricu 1/17, ali bila mu je dovoljna petominutna crna rupa protivnika za potpuni preokret. Gosti su u završnici treće i početkom posljednje četvrtine napravili veliku seriju 16:0, samo u drugom poluvremenu ubacili osam trica i uz veliku energiju uspjeli prelomiti susret u svoju korist.

Goste je do pobjede predvodio odlični K.C. Rivers s 24 poena (trica 6/10) i pet ukradenih lopti, James Gist dodao je 16 koševa i šest skokova, dok je Nick Calathes bio na rubu triple-doublea s 12 poena, osam skokova i 11 asistencija.

Najbolji je u redovima španjolske momčadi bio Nemanja Nedović s 19 poena i sedam dodavanja, dok je Jeff Brooks dodao 14 koševa.