Branimir Korać • četvrtak, 15.03.2018.

Oni koje ćemo vrlo teško u budućnosti vidjeti u dresu hrvatske reprezentacije, odigrali su odlično u 26. kolu Eurolige. Tomić je predvodio Barcelonu do pobjede protiv Olympiakosa, a Radošević Brose u pobjedi protiv Efesa...

Crvena zvezda svladala je na svom parketu Valenciju s visokih 106:90 i tako zadržala nadu u prolaz među osam najboljih. Valencia je s druge strane samo potvrdila kako je neće biti u nokaut fazi.

Bila je to sjajna napadačka večer za domaćina koji je popravio klupski rekord po broju poena u jednom susretu u Euroligi, a posebno je briljirao James Feldeine koji je pak popravio svoj osobni rekord s 30 ubačenih poena i to uz dobrih 8/14 iz igre.

Valencia je bila za petama domaćinu u prvom poluvremenu, ali nastavak susreta donio je bolju igru Zvezde koja je dominirala i zasluženo slavila.

Uz Feldeinea istaknuo se i Taylor Rochestie sa 17 poena i pet asistencija. Kod Valencije najefikasniji je bio kapetan Rafa Martinez s 22 poena dok su po 16 dodali Joan Sastre i Erick Green.

U prilog Zvezdi ide domaći poraz Maccabija protiv Himkija 94:91 čime se Spahijina momčad propustila odvojiti na tri pobjede razlike od Zvezde.

Krvnik Maccabija bio je Anthony Gill koji je odigrao simultanku u završnici, zabio je sedam od posljednjih osam poena gostiju u zadnjih 50 sekundi i to svih sedam iz igre. 51 sekundu prije kraja bilo je 86:86, nakon toga Gill veže pet poena i rješava pitanje pobjednika.

Gill je ubacio 24 poena uz sedam skokova dok je Aleksej Šved dodao 22 poena i 12 asistencija, ali i šut za tricu 1/9. Kod Maccabija bivši igrač Cedevite Pierre Jackson ubacio je 25 poena i podijelio sedam asistencija, a Deshaun Thomas dodao je 16 poena i šest skokova.

Brose i Anadolu Efes već igraju za prestiž, doigravanje neće vidjeti iako Nijemci još imaju teoretske šanse. Međutim dosta toga im se treba poklopiti, a u međuvremenu moraju nizati pobjede.

Protiv posljednjeplasirane momčadi Eurolige slavili su 88:79 i tako stigli do desete ovosezonske pobjede. Ključno je bilo otvaranje drugog poluvremena gdje je domaćin stvorio razliku i nakon toga otišao do pobjede.

Predvodili su ga s po 15 poena Dorell Wright i Leon Radošević koji je za 22 minute dodao i devet skokova. Alexandre Rubit ubilježio je 14 poena i deset skokova.

Kod Efesa Errick McCollum ubacio je 21 poen uz šest skokova dok je Vladimir Štimac dodao 18 poena.

Barcelona je odigrala svoju najbolju utakmicu ove sezone i u gostima pregazila Olympiakos te je sve jasni da u Barceloni mogu žaliti što ranije nisu napravili promjenu trenera. Dolazak Svetislava Pešića probudio je momčad i od njegovog preuzimanja klupe, gledamo neku drugu Barcelonu. Šteta za Barcu što se ipak probudila prekasno po pitanju Europe.

U Pireju je odigrala tijesno prvo poluvrijeme gdje je na odmoru imala samo dva poena i onda je u nastavku uslijedila rapsodija. Sjajan nastup Barcelone koja je drugi dio dobila s 50:25 i nanijela Olympiakosu vrlo težak poraz.

Briljirao je Ante Tomić s 19 poena i deset skokova, a Adrien Moerman dodao je 17 poena i 13 skokova. Kod poraženih po 14 poena ubacili su Jamel McLean (12 skokova) i Georgios Printezis (pet skokova).

Važnu je pobjedu ostvarila Baskonia koja je svladala Žalgiris s glatkih 84:64 i tako trećom uzastopnom pobjedom popravila šanse u borbi za doigravanje. I Žalgiris je također u toj borbi, ima pobjedu više i za obje momčadi svaka utakmica do kraja je izrazito bitna.

Ovdje su Baskoniju predvodili Jayson Granger s 20 poena i Vincent Poirier sa 16. Kod gostiju Kevin Pangos ubacio je 12 poena, a Vasilije Micić 11.