Sportnet • subota, 21.04.2018.

U finalu španjolskog Kupa kralja, koje se odigralo na madridskom Wanda Metropolitanu, Barcelona je u potpunosti nadigrala Sevillu i zasluženo osvojila trofej...

PIŠE: Jan Šneler

Iako se činilo da bi Sevilla mogla zakomplicirati finale Kupa kralja, Barcelona je u potpunosti nadigrala protivnika i potpuno zasluženo osvojila četvrti u nizu trofej Kupa kralja. Ovo je inače jedan od najtežih poraza u finalu španjolskog Kupa u povijesti i tek treći put od 1903. godine da neka momčad izgubi s pet golova razlike.

Otpočetka je Barcelona krenula čvrsto u susret, očito iznimno motivirana da dođe do osvajanja Kupa kralja. Niti deset minuta nije prošlo, a Lionel Messi je solidnim pokušajem iz slobodnog udarca mogao dovesti svoju momčad u vodstvo. Ako je to Sevilla preživjela, par minuta kasnije nije se uspjela obraniti.

U 14. minuti Jesper Cillessen je uputio dugu loptu prema Luisu Suarezu kojeg je Sevillina obrana neobjašnjivo pustila samog. Urugvajac je istrčao kontru, ubacio u sredinu gdje je neometan Phillipe Coutinho poslao loptu u praznu mrežu. Sevilla se nastojala vratiti, no udarci Stevena N'Zonzija i Joaquina Corree nisu pronašli put do gola.

U 29. minuti svoj udarac okušao je i Andres Iniesta, no njegov odličan pokušaj pogodio je prečku. Dvije minute kasnije, Barcelona stiže do drugog pogotka nakon prekrasne akcije. Jordi Alba i Iniesta odigrali su dupli pas, Alba je petom ostavio loptu za Messija koji s par metara silovito pogađa.

Embed from Getty Images

U tim trenucima bilo je vidljivo kako se Sevilla raspada. Jednostavno je Barcelona bila puno bolja i rezultat je bio potpuno zaslužen. Da u potpunosti demoraliziraju protivnika prije odmora, Suarez i Messi pobrinuli su se u 40. minuti. Sve je napravio Suarez, prešao u Sevillinu polovicu i iskoristio Messija kao mantinelu te u punom trku nakon povratne lopte zabio za 3:0.

U nastavku je bilo jasno kako Sevilla nema velikih šansi za povratak u susret te im je ostalo isključivo odigrati 45 minuta i pokušati postići barem počasni pogodak. Treba biti iskren i reći da je pokušavala Sevilla, aktivno igrala, no u završnici im je nedostajalo sreće i koncentracije.

A kada Barcelona igra kao danas, onda je praktički nemoguće parirati joj. U 52. minuti, ponovno Messi asistira, ovog puta Iniesti, koji se lijepo snalazi u šesnaestercu, vara vratara Seville i šalje loptu u praznu mrežu. Lijepu priliku imala je Sevilla desetak minuta kasnije no Cillessen je odlično obranio pokušaj Sandra Ramireza.

Konačni udarac Sevilli nanio je Coutinho svojim drugim pogotkom u 69. minuti. Suarez i on su kombinirali u šesnaestercu, Urugvajac mu je htio poslati loptu u prostor, no rukom je igrao Clement Lenglet. Sudac je pokazao na kazneni udarac kojeg je Coutinho bez problema izveo i postavio konačnih 5:0.

Nakon operacije prsta, Ivan Rakitić vratio se na travnjak i odigrao svih 90 minuta.