Petar Jenjić • subota, 19.05.2018.

Nogometaši Chelseaja stigli su do pobjede u finalu FA kupa i osmog naslova u spomenutom natjecanju. U finalu odigranom na Wembleyju slavili su s minimalnih 1:0 protiv Manchester Uniteda, a pogodak odluke donio je Eden Hazard iz kaznenog udarca...

137. finale FA kupa osmi je puta otišao na stranu momčadi Chelseaja, a prvi puta nakon 2012. godine. Današnjom pobjedom izjednačili su se s Tottenhamom na trećem mjestu ukupne ljestvice osvojenih naslova u najstarijem nogometnom natjecanju.

U susretu koji je odlučio jedan pogodak, i to onaj Edena Hazarda iz kaznenog udarca, Manchester je bio taj koji je bio dominantniji na terenu, imao nekoliko jako dobrih prilika za poravnanje, ali do pogotka i izjednačenja momčad Josea Mourinha nije uspjela doći.

Nakon što je prvih desetak minuta Chelsea proveo u blagoj terenskoj inicijativi i imao solidnu priliku preko Edena Hazarda, prevelikih uzbuđenja nije bilo sve do 21. minute.

Tada se upravo Hazard sjurio u kazneni prostor nakon proigravanja Cesca Fabregasa, a belgijskog nogometaša srušio je Phil Jones, a londonska momčad dobila najstrožu kaznu. Hazard je bez problema matirao Davida De Geu. Bio je to prvi dosuđeni penal u finalima FA kupa još od 2004. godine.

Kako to obično biva utakmica je živnula nakon pogotka. Crveni vragovi bili su ti koji su hvatali zaostatak, dominirali u posjedu i bili dominantnija momčad, ali osim jalove inicijative i poneke poluprilike, nije uspijevala ozbiljnije zaprijetiti tijekom prvih 45 minuta.

Manchester je visoko pritisnuo i u drugom poluvremenu, a prvu pravu priliku imao je u 53. minuti kada je udarac Marcusa Rashforda obranio Thibaut Courtois. Deset minuta kasnije dobro je na centaršut reagirao Jones, njegov udarac glavom odlično je obranio vratar Chelseaja, a na odbijanac natrčao Alexis Sanchez i skrenuo loptu u gol. No, pogodak je poništen zbog zaleđa.

Gotovo iz ničega Chelseaja je došao do prilike, sve je N'Golo Kante namjestio za Marcosa Alonsa koji je pucao ravno u De Geu. U nastavku akcije Ashleyja Younga pogodila je u ruku, no Michael Oliver nije se poslužio VAR-om za provjeru. Odmah na drugoj strani uzvratio je Rashford, no Courtois je ponovno bio na pravom mjestu.