Jan Šneler • četvrtak, 22.11.2018.

Odigrani su prvi susreti devetog kola Eurolige, a najuzbudljivije je bilo u Pireju u derbiju Olympiakosa i Real Madrida gdje su Madriđani upisali prvi poraz ove sezone. Kruno Simon odradio je dobar posao u novom slavlju Efesa...

Odigrana su prva četiri susreta devetog kola košarkaške Eurolige i gotovo svi susreti bili su izuzetno zanimljivi. U lijepoj košarkaškoj večeri svakako se isticao odličan dvoboj grčkog Olympiakosa i Real Madrida

Derbi kola je u potpunosti opravdao sva očekivanja. U sjajnoj završnici, Olympiakos je na svom terenu nanio prvi ovosezonski poraz aktualnom prvaku Real Madridu. Kao i inače u ovakvim susretima, niti jedan protivnik nije se na početku previše odlijepio. Doduše, Olympiakos je vodio nakon prve četvrtine sa sedam razlike, no protiv Reala to ne izgleda toliko puno.

Ipak, prije poluvremena Grci su opasnije pritisnuli i tada je već prednost bila značajnija. Na odmor su domaći otišli s 11 poena razlike i to više nije bilo toliko bezazleno. Naravno, Real ne bi bio tu gdje je da ne može na vrućem gostujućem terenu tu prednost stići u manje od deset minuta. Sjajnom trećom četvrtinom nadoknadili su gosti minus te u potpunom egalu ušli u samu završnicu. Ipak, Olympiakos je bio uspješniji. Vodili su domaći cijelu četvrtinu, pa i veći dio utakmice i potpuno zasluženo došli su do pobjede rezultatom 88:83. U više navrata Real je dolazio blizu, ali nedostajalo im je snage za potpuni preokret.

Najbolji je kod domaćih bio Nigel Williams-Goss s 23 poena, šest skokova i četiri asistencije, ali definitivno je najvažniji bio legendarni Vassilis Spanoulis. Grk je postigao za 22 minute 20 koševa od čega je trice gađao 5/6. Kod gostiju, Jaycee Carroll je zabio 16 koševa. Realu je ponovno jako nedostajao Sergio Llull.

Boljom igrom u drugom dijelu, Fenerbahče je uspio doći do pobjede protiv Maccabija. Izraelci su bili vrlo opasni i na svom terenu neugodni, ali gosti iz Istanbula uspjeli su upisati važnu pobjedu u gostima. Sve je išlo u korist Maccabija. Vodili su domaćini na poluvremenu, imali sasvim pristojnu igru, a čak i početkom nastavka su imali šest poena prednosti.

Ipak, kako je susret išao kraju, tako je i igra gostiju bila sve bolja. Konačno, sredinom posljednje četvrtine preuzeli su Turci sve konce u svoje ruke i slavili sa 74:70. Najbolji je u gostujućim redovima bio Kostas Sloukas s 18 koševa, dok je Angelo Caloiaro kod domaćina zabio 17 poena uz osam skokova.

Anadolu Efes došao je do pobjede u gradskom derbiju kod Darušafake. Domaća momčad bila je bolja u prvom dijelu, imala u više navrata lijepu prednost da bi na poluvremenu vodila s četiri razlike (46:42). Činilo se da će i u nastavku susreta domaćin biti konkurentan favoriziranim gostima, no u trećoj četvrtini Efes je igrao fenomenalno.

Vodila je Darušafaka 48:47 i to je bilo posljednje vodstvo domaćih na susretu. Gosti su serijom 2:17, došli do velike prednosti i praktički prelomili susret. Imao je Efes i 16 poena prednosti u trećoj četvrtini i činilo se to nestvarnim u odnosu na prethodno poluvrijeme. Do kraja susreta, gosti su se malo i opustili pa je Darušafaka uspjela smanjiti na tri poena, no Efes je slavio rezultatom 93:88.

Rodrigue Beaubois je bio najbolji kod gostiju s 24 poena i pet asistencija, dok je Kruno Simon za 27 minuta ostvario učinak od šest koševa te po četiri skoka i asistencija. Za domaće, Zanis Peiners je postigao 15 poena.

Posljednji večerašnji susret igrao se u Las Palmasu između Gran Canarije i minhenskog Bayerna. Utakmica je bila izuzetno neizvjesna prve tri četvrtine i činilo se da će završnica susreta biti iznimno uzbudljiva. Ipak, domaće momčadi u završnici kao da nije bilo. Gubila je Gran Canaria 70:71 šest i pol minuta prije kraja i sljedeći rasplet nije se očekivao.

Bayern je ostatak četvrtina dobio rezultatom 18:4 i potpuno potopio domaće. Ništa više nije ulazilo Gran Canariji, griješilo se puno i Bayern je furioznom završnicom došao do velike pobjede 74:89. U svemu tome najbolji je bio Maodo Lo s 22 poena, dok je Derrick Williams zabio 20 koševa. Kod domaćih, Marcus Eriksson i Ondrej Balvin postigli su po 15 poena.