Monaco izvukao remi kod Marseillea u Fabregasovom debiju, Montpellier se ispromašivao protiv Dijona

Jan Šneler • nedjelja, 13.01.2019.

Odigrane su četiri utakmice 20. kola francuske Ligue 1, a najuzbudljivije je bilo na susretu Marseillea i Monaca gdje je gostujući sastav uspio izboriti važan remi u borbi za ostanak...

Iako je teško govoriti o stanju na tablici jer još velik broj momčadi nema kompletiranih svih 20 susreta zbog brojnih prosvjeda i nemira u Francuskoj, situacija je prilično jasna. Monaco očekuje grčevita borba za ostanak, a danas su došli do važnog boda u susretu protiv Marseillea koji već četiri kola ne zna za pobjedu i trenutno drži slabo deveto mjesto.

Marseille je bio favorit u ogledu 20. kola protiv posrnulog Monaca. Gosti iz Kneževine igraju jako slabo ove sezone, konstantno imaju velik broj ozlijeđenih igrača, ipak, u nedjelju su pokazali karakter i došli do važnog boda kod kvalitetnog protivnika uz debi Cesca Fabregasa.

Marseille je vrlo rano došao u vodstvo. Već u 13. minuti Maxime Lopez lijepo tuče s dvadesetak metara i pogađa, kroz šumu nogu, sam kutu gostujućeg gola. Nije moglo bolje početi za domaće koji su momentalno nastaviti s pritiskom i bili puno konkretniji u prvih pola sata. Monaco je ipak izdržao početni pritisak i u 38. minuti došao do izjednačenja nakon lijepe reakcije Yourija Tielemansa.

U nastavku susreta vidjeli smo puno mirniju igru i manje atraktivnu nego u prvom dijelu. Marseille je ponovno došao do vodstva u 71. minuti kada je Florian Thauvin pogodio mrežu, ali je sudac Mikael Lesage nakon konzultiranja VAR-a poništio pogodak zbog prekršaja nad vratarom Monaca. Do kraja susreta Marseille je bio konkretniji i opasniji, ali sve to bilo je premalo za promjenu rezultata. Dodajmo kako je Duje Ćaleta-Car proveo cijeli susret na klupi za pričuve.

Važnu pobjedu izborio je Strasbourg na gostovanju kod Toulousea. Trenutno šestoplasirana momčad Ligue 1 samo je četiri boda udaljena od kvalifikacija za Ligu prvaka što govori o sjajnoj sezoni. Uostalom, već sada su osvojili 76% bodova od prošle sezone, s tim da još imaju 18 susreta za odigrati.

Gosti su poveli u 17. minuti kada se sjajno snašao u šesnaestercu Ludovic Ajorque. Slavlje ipak nije predugo potrajalo jer je u 29. minuti Yaya Sanogo bio precizan s bijele točke nakon što je Jonas Martin napravio potpuno nepotreban prekršaj u kaznenom prostoru. U nastavku susreta, obje momčadi su imale dobre prilike, ali Strasbourg je bio precizniji. U 64. minuti, nakon izvedenog kornera, najviši u skoku bio je Ibrahim Sissoko koji pogađa za 1:2 i donosi pobjedu gostima.

Montpellier je remizirao kod Dijona, iako gosti i dalje vjerojatno ne znaju kako su uspjeli promašiti toliki broj prigoda. U prvom dijelu stativu i prečku je pogodio Florent Mollet, a Bobby Allain je dvjema sjajnim obranama obranio udarce igrača Montpelliera. Dijon je u drugom dijelu imao kratko vrijeme i vodstvo nakon pogotka Wesleyja Saida, ali je brzo u 61. minuti stvari na početak vratio Damien Le Tallec kojeg se neko vrijeme povezivalo sa zagrebačkim Dinamom.

Dodajmo za kraj kako je Nantes kojeg vodi Vahid Halilhodžić na svom terenu poražen od Rennesa. Domaći su bili bolji, imali velik broj prilika, ali pobjedu su odnijeli gosti. Jedini pogodak postigao je Damien Da Silva u 13. minuti. Nantes je prvi zabio, u sedmoj minuti, ali je gol poništen nakon pregleda videosnimke.