Danska apsolutno zasluženo osvojila svoj prvi naslov prvaka svijeta!

Branimir Korać, Mihaela Bradovski • nedjelja, 27.01.2019.

Veliko finale Svjetskog prvenstva u rukometu nije donijelo nikakvu rezultatsku neizvjesnost, Danska je potvrdila apsolutnu dominaciju na ovom turniru i u finalu je pregazila Norvešku s 31:22...

NORVEŠKA - DANSKA 22:31 (11:18)

Svjetsko prvenstvo

Finale

Norveška: Espen Christensen (6 obrana), Torbjorn Bergerud (4 obrane), Sander Sagosen 4(1), Bjarte Myrhol 1, Henrik Jakobsen, Petter Overby, Magnus Jondal 10(1), Kristian Bjornsen 2, Magnus Gullerud, Goran Johannessen 3, Christian O'Sullivan, Eivind Tangen, Harald Reinkind 1, Alexander Blonz, Magnus Rod 1, Espen Lie Hansen

Danska: Niklas Landin (13 obrana), Jannick Green (1 obrana), Magnus Landin 3, Casper Mortensen, Nikolaj Markussen, Rasmus Lauge 5, Anders Zachariassen 3, Lasse Svan 3, Hans Lindberg, Henrik Meollgaard, Mads Mensah 4, Henrik Toft, Mikkel Hansen 7(2), Morten Olsen 5, Nikolaj Oris 1, Simon Hald

Sedmerci: Norveška 2/4 (Jondal 1/2, Sagosen 1/2), Danska 2/3 (Hansen 2/3)

Isključenja: Norveška 6 minuta (Bjornsen, Johannessen, Tangen), Danska 6 minuta (Mollgaard, M.Landin, Zachariassen)

Kretanje rezultata: 1:0 Sagosen, 1:1 Hansen, 2:1 Rod, 2:2 Olsen, 3:2 Jondal, 3:3 Lauge, 3:4 Mensah, 4:4 Jondal, 4:5 Svan, 4:6 Hansen, 5:6 Jondal, 5:7 Mensah, 5:8 Svan, 5:9 Zachariassen, 6:9 Bjornsen, 6:10 M.Landin, 7:10 Sagosen, 8:10 Sagosen (7m), 8:11 Olsen, 8:12 Lauge, 8:13 Lauge, 9:13 Sagosen, 9:14 Zachariassen, 10:14 Bjornsen, 10:15 Hansen (7m), 10:16 M.Landin, 10:17 Mensah, 11:17 Jondal, 11:18 Lauge

Drugo poluvrijeme: 11:19 Svan, 12:19 Myrhol, 12:20 Hansen, 13:20 Johannessen, 13:21 Mensah, 14:21 Jondal (7m), 15:21 Reinkind, 15:22 Lauge, 15:23 Hansen, 15:24 Olsen, 15:25 M.Landin, 15:26 Hansen, 16:26 Jondal, 16:27 Olsen, 17:27 Jondal, 17:28 Hansen (7m), 18:28 Johannessen, 18:29 Zachariassen, 19:29 Jondal, 19:30 Olsen, 20:30 Jondal, 21:30 Johannessen, 22:30 Jondal, 22:31 Oris

Danska je pregazila Norvešku u finalu i apsolutno zasluženo došla je do titule. Fantastičan turnir za Dance koji su na najbolji mogući način iskoristili domaći teren, bili su daleko ispred svih ostalih i uspjeli su doći do svoje prve titule svjetskog prvaka.

Od prve utakmice nošeni prepunim tribinama navijača jurili su do pobjeda, lakoćom lomili protivnike i potvrđivali da su praktički nepobjedivi u takvoj igri. Protivnici nisu imali previše šanse, Danska je dovoljno kvalitetna i da na neutralnim terenima i u gostujućim atmosferama upiše sve ove pobjede, doduše možda ne toliko uvjerljivo kao što je to možda bilo ovdje.

Norveška je drugo prvenstvo zaredom došla do finala, no još jednom je zaustavljena u posljednji trenutak. Oba puta bolji je bio domaćin, na prošlom SP-u Francuska, a ovaj put Danska. I oba puta Norveška je u finalu bila nervozna i neprepoznatljiva u napadu.

Desetak minuta trebalo je Dancima da preuzmu kontrolu nad susretom. Dotad se igralo praktički gol za gol, a onda se Danska uspjela odvojiti i u ovakvoj atmosferi nije bilo šanse za norveški povratak.

Deset minuta prije kraja prvog dijela Norveška je uspjela smanjiti na 8:10, ali Olsen, Lauge i Svan rade ono što Norvežani ne uspijevaju i odvode Dansku do 13:8.

Na poluvrijeme se otišlo vodstvom Danaca 18:11, do sredine drugog dijela bilo je već više od deset razlike za Dance i samo se čekala konačna razlika.

Potpuno demoralizirana Norveška u završnici je preko Jondala samo smanjila ogroman zaostatak, ali nije uspjela ozbiljnije zaprijetiti i Danska bilježi vrlo visoku pobjedu za svoju prvu titulu prvaka svijeta u povijesti.

Tijek susreta

Kraj, Danska je svjetski prvak!

22:30 - Jondal

21:30 - Danci su malo promiješali postavu i Norvežani malo smanjuju

20:30 - Jondal

19:30 - Olsen, pitanje je samo kolika će biti razlika na kraju

54. minuta - Bliži se kraj, plus 10, točnije 11 jer je zabio upravo Zachariassen

17:28 - Hansen sa sedam metara

16:27 - Norveški napadi završavaju uglavnom izgubljenom loptom, blokom ili obranom Landina, a danski golovima, Olsen

16:26 - Jondal

15:25 - Dvoznamenkasta prednost, Magnus Landin, još 13 minuta do velikog danskog slavlja

15:24 - 3:0 Danaca za ogromnih devet razloga, ne vidimo kako se Norveška može potpuno vratiti, barem s ovom igrom

15:23 - I Hansen bombardira za osam razlike

15:22 - Sagosen blok, Lauge kontra i gol, plus sedam, Norveška imala šansu za pet

41. minuta - Ne pogađa ni Mensah, Norvežani malo dolaze do daha.

15:21 - Povezali su Norvežani dva gola, Reinkind smanjio na minus šest i Jacobsen odmah zove minutu odmora.

14:21 - Prošao je barem sedmerac Jondalu

37. minuta - Landin je velika prepreka za Norvežane, sada je skinuo i zicer sa šest metara Myrholu.

13:21 - Norvežani se jako teško mogu obraniti, Mensah lakoćom i onda Sagosen pokraj gola

13:20 - Johannesson

12:20 - Hansen, a Landin brani na drugoj strani

Landin je u drugo poluvrijeme ušao s dvije obrane.

Počelo je drugo poluvrijeme.

11:18 - Lauge, kraj prvog dijela

Danski niz prekida Jondal, i dalje je velika razlika, zadnja minuta prvog dijela

10:17 - Magnus Landin vodi Dansku na najviših šest razlike i onda Mensah zabija za sedam

10:15 - Hansen iz sedmerca.

26. minuta - Bezvezno isključenje Tangena, potpuno nepotrebno

10:14 - Bjornsen smanjuje

25. minuta - Čovjek koji od početka susreta nije pustio Myrholov dres sada je isključen, Zachariassen ide na klupu

8:13 - Lauge za plus pet prvi put

23. minuta - Landin brani sedmerac Sagosenu

22. minuta - Norveška igrač manje, Johannessen, Danska napad za plus četiri i zabija Lauge za 8:12

8:10 - Ipak Sagosen sa sedam metara

18. minuta - Imala je Norveška priliku za minus dva, Landin brani Rodu

7:10 - Sagosen pod prekršajem

6:10 - Landin - Landin i Norveška je u sve većim mukama

6:9 - Bjornsen s krila prekida seriju Danske

5:9 - Zachariassen šraubom s crte, odlično funkcionira danska obrana

13. minuta - Igrač više, Magnus Landin je isključen, i Danci presjecaju dodavanje prema Myrholu te s igračem više idu po plus četiri

5:8 - Lasse Svan drugi gol, ona na isti način

5:7 - Mensah izvana

5:6 - Ponovno brzi centar i Jondal poništava gol Hansena

4:5 - Obranio je Bergerud, ali Gullerud radi glup faul i iz novog napada zabija Svan. Landin na drugoj strani brani Tangenu, Danska ima napad za plus dva

4:4 - Krasan gol Jondala s krila

3:4 - Mensah zabija, Bjornsen je još isključen.

6. minuta - Isključen je Mollgaard, Jondal pogađa stativu iz sedmerca

3:3 - Lauge iz teške pozicije u dvoboju sa Sagosenom

3:2 - Jondal s krila, vratari zasad bez obrana

2:2 - Bomba Olsena, neobranjivo

2:1 - Hansen zabija, ali brzi centar i uzvraća Rod

1:0 - Prva zabija Norveška, Sagosen

1. minuta - Kreće sedmercom za Norvešku, ali Hansen gađa gredu