Na današnji dan: Andrea Pirlo slavi svoj 40. rođendan

Jan Šneler • nedjelja, 19.05.2019.

Općina Flero u provinciji Bresciji vjerojatno ništa ne znači većini ljudi. Ipak, u toj maloj talijanskoj općini prije točno 40 godina rodio se jedan od najboljih talijanskih nogometaša, Andrea Pirlo...

Na današnji dan prije točno 40 godina rodio se Andrea Pirlo, jedan od najboljih talijanskih nogometaša svih vremena i veznjak koji je obilježio prvo desetljeće 21. stoljeća. U svojoj 22 godine dugoj karijeri, danas umirovljeni Pirlo igrao je za najveće talijanske klubove, a za reprezentaciju upisao 116 nastupa.

Po broju nastupa za nacionalnu vrstu nalazi se na petom mjestu iza legendarnih igrača Gianluigija Buffona, Fabija Cannavara, Paola Maldinija i Danielea De Rossija. Kada bi postojao nogometni Panteon, Pirlovo ime definitivno bi bilo u vrhu talijanske inačice. Deset sezona proveo je u Milanu u kojem je igrao najbolji nogomet svoje karijere. Osvojio je s Bianconerima dvije Serie A, Kup Italije i dva puta Ligu prvaka. Nakon plodonosne berbe trofeja u Milanu prešao je u redove drugog talijanskog velikana - Juventusa.

U redovima Stare Dame, Pirlo je nastavio nizati uspjehe, osvojio četiri titule prvaka Italije, Kup Italije i s Juventusom došao do finala Lige prvaka 2015. godine u kojem su izgubili od Barcelone. Nakon četiri odigrane sezone u Juventusu, odlučio se "profesionalno" umiroviti i otišao odigrati još tri godine u MLS u redove New York Cityja. Te 2017. godine zauvijek je objesio kopačke o klin i završila je jedna velika karijera.

Pirlo je s Italijom ostvario veliki uspjeh 2006. godine kada je u Njemačkoj osvojio Svjetsko prvenstvo, a šest godina kasnije od Španjolske je poražen u finalu Europskog prvenstva. Trebalo bi nam nekoliko dugih stranica kako bismo pobrojali sve individualne nagrade koje je osvojio, ali dopustite da istaknemo nekoliko najvažnijih. Bio je izabran u momčad Svjetskog prvenstva 2006. godine, proglašen je igračem finalne utakmica na tom Svjetskom prvenstvu, izabran je u najbolju momčad prema UEFA-i 2012. godine, tri je puta proglašen igračem godine u Seriji A, a jednako je cijenjen u oba rivala. Ušao je u Milanovu Kuću slavnih te u najbolju momčad Juventusa svih vremena.