Cibona zamrznula Split na minus 30, sjajna partija Prkačina

Jan Šneler • subota, 19.10.2019.

U četvrtom kolu HT Premijer lige, Cibona je samo dan nakon poraza od FMP-a u ABA ligi potvrdila svoju dominaciju u domaćem prvenstvu i s velikih 30 razlike svladala Split…

Nakon manje od 21 sata odmora i poraza od FMP-a, Cibona je na svom terenu potopila Split u sklopu četvrtog kola HT Premijer lige rezultatom 96:66. Iako su Splićani imali više odmora, Cibona je bila dominantna od prve minute i na kraju zasluženo slavila s velikom razlikom. Na taj način, hrvatski prvak nastavlja pobjednički niz u HT Premijer ligi i ujedno drži prvo mjesto na tablici.

Split je jako loše startao u susret, već nakon pet minuta Ante Grgurević morao je pozvati minutu odmora. Svega četiri postignuta poena u tom periodu, rano vodstvo Cibone od 11:4 i Splićani su se našli u problemima. Uspjeli su se malo trgnuti gosti, doći do lijepih poena preko kontri, ali tricom Ivana Novačića i lijepim prodorom Filipa Bundovića u posljednjim sekundama, Cibona zaključuje četvrtinu s 22:10.

Istekom prve četvrtine prestao je igrati Split. Što je točno nedostajalo momčadi, morat će sami prosuditi, ali nije bilo energije, želje i što je najvažnije preciznosti prilikom otvorenih šuteva. U nastavku novi rani timeout Grgurevića, nakon četiri minute, a rezultat je 36:15 za Cibonu. Tu je već bilo jasno da je susret riješen i da Splićani samo trebaju razmišljati kako se spasiti težeg poraza.

Sredinom četvrtine, Cibona je mogla potpuno potopiti Split, otići na više od 30 poena prednosti, ali promašili su tri uzastopne trice te je Krešimir Ljubičić promašio otvoreno polaganje. Epilog je +25 na poluvremenu, a gosti mogu biti sretni što nije bio barem još nekoliko poena veći zaostatak.

Nakon odmora bolji ulazak Splita, serijom 8:2 otvorili su četvrtinu, spustili zaostatak ispod 20 poena, ali za nešto više nije bilo apsolutno nikakve šanse. Cibona je igrala bolje, zaustavila sve pokušaje Splita da se približi i nastavila održavati prednost oko 20 poena. Konačno, u posljednjoj četvrtini potpuni raspad Splita, probija se i ta magična granica od 30 poena prednosti, a najviše je Cibona imala +35 (92:57). Na kraju okruglih 30 koševa, 96:66 i težak poraz za Splićane koji su najavljivali da dolaze po pobjedu.

Kod Cibone je sjajan bio Roko Prkačin. Mladi Cibonin igrač upisao je 27 minuta, odigrao solidnu partiju tijekom prve tri četvrtine i posebno kvalitetnu posljednju dionicu. Na kraju se zaustavio na 21 košu, a upisao je i šest skokova. Posebno vesele četiri skoka u napadu. Kod Vukova valja istaknuti i 14 poena Shane Gibsona. Za gostujuću momčad najviše je postigao Darko Bajo. On je ostvario učinak od 16 koševa. Prkačinov kolega iz mlađih selekcija i još jedan sin velikog košarkaša, Ivan Perasović zaključio je nastup sa 16 minuta, sedam poena i dva skoka.