Perasović pao u zadnjoj četvrtini, Efes na krilima Micića i uz pomoć Simona slavio protiv Zvezde

Petar Jenjić • utorak, 29.10.2019.

Odigrane su četiri utakmice petog kola košarkaške Eurolige. Himki nije imao problema na domaćem terenu protiv Panathinaikosa, Krunoslav Simon odigrao je solidno protiv Crvene zvezde, Milano je tijesno slavio protiv Albe, kao i ASVEL protiv Baskonije Velimira Perasovića...

Ruski Himki je kod kuće na kraju poprilično uvjerljivo i efikasno svladao grčkog velikana Panathinaikosa iako nije cijeli susret protekao u dominaciji doaćina. Gosti su serijom 15:6 preuzeli vodstvo na kraju prve četvrtine, a isto su i držali i na poluvremenu s 55:50.

Treća četvrtina protekla je u egalu sve do samog kraja dionice kada Himki radi 7:0 seriju za vodstvo 77:70, a Tyrese Rice zaključuje tricom za 77:73 prije posljednjih deset minuta. U posljednjoj dionici se povukao Šved, priključili su se Jerebko i Timma te Himki bježi na uvjerljivih 103:86 na kraju.

Kod Himkija je opet sjajan bio Šved s 26 poena te sedam dodavanja, a ključnu ulogu u odvajanju odigrao je i Janis Timma koji je susret završio sa 16 koševa uz osam skokova i šest asistencija, ali i šest izgubljenih lopti. Grke je predvodio Jimmer Fredette sa 16 ubačaja, a 10 koševa uz 11 asistencija postigao je Nick Calathes.

Crvena Zvezda je u Istanbulu krenula očajno u utakmicu protiv Efesa da bi se u trećoj četvrtini vratila pa onda opet upala u rupu iz koje se više nije dalo izvaditi pa Efes uzima 85:70 domaću pobjedu.

Prva četvrtina završila je s 21:9 za domaćina, a prednost je samo rasla do 47:31 nakon 22 minute igre. Tada kreće ogromna 20:2 serija Zvezde predvođena Brownom za 49:51 da bi Micić i Larkin vratili prednost Efesu te je ta prednost do kraja samo rasla do konačnih 85:70.

Sjajni Micić je s 23 poena predvodio pobjednike, a Krunoslav Simon je odigrao solidnu rutinersku partiju s 11 poena uz pet dodavanja. Brown je kod Zvezde bio jedini dvocifren s 18 poena.

Alba i Olimpia Milano su u Berlinu odigrali iznimno neefikasno prvo poluvrijeme koje je domaćin dobio s 33:26. Olimpia se uozbiljila u trećoj četvrtini u kojoj je postigla 27 poena, više nego u prvih 20 minuta. U to je uključena bila i serija 16:7 za preuzimanje vodstva prije posljednje dionice.

U zadnjih deset minuta gosti su stalno održavali prednost od tri-četiri poena, a odgovornost je na kraju preuzeo Sergio Rodriguez koji je s osam poena u nizu (šest iz slobodnih bacanja) u posljednjoj četvrtini odveo Olimpiju do 81:78 pobjede.

Rodriguez je tih osam poena ugradio u ukupnih 17, a pridodao mu se još jedan stari lisac. Luis Scola je dao ruku s 14 poena te šest skokova. Peyton Siva s 20 te Rokas Giedraitis s 18 poena su bili najbolji kod poražene berlinske momčadi.

Asvel je u posljednjoj utakmici večeri pobijedio Baskoniju Velimira Perasovića u iznimno siromašnoj, ali rezultatski neizvjesnoj utakmici s rezultatom 66:63.

Perasovićevi košarkaši su vodili kroz 31 minutu, a onda je Asvel serijom 9:0 preuzeo vodstvo koje je držao do samog kraja susreta. Nade Baskonije ugasio je Jekiri slobodnim bacanjima na kraju susreta. Asvel tako nastavlja biti vrlo lijepa i pozitivna priča u ovogodišnjoj Euroligi, pravo ugodno iznenađenje.

Jekiri je i predvodio Asvel sa 16 poena i 11 skokova, dok je kod Baskonije Tornike Šengelia bio najbolji sa 17 poena te sedam skokova.