Zubčić sjajan u pobjedi Jeniseja, Pašalić bolji od Bubala

Jan Šneler • srijeda, 20.11.2019.

Večeras su odigrani susreti petog kola FIBA Europe Cupa, a čak četvorica hrvatskih košarkaša ima razloga za slavlje...

U nominalno četvrtom po snazi europskom košarkaškom natjecanju večeras su odigrani susreti petog kola grupne faze. S obzirom na to da su momčadi smještene u skupine po četiri, u većini grupa situacija je prilično jasna prije odigravanja posljednjeg kola. Večeras su velike uloge u pobjedi svojih momčadi imali hrvatski košarkaši. Njih pet nastupilo je danas, a četvorica mogu biti zadovoljna ishodom.

Ruski Jenisej kojeg vodi Dražen Anzulović bez većih je problema slavio na gostovanju kod Sodertaljea. Prva četvrtina bila je ipak uzbudljiva. Nakon sjajne serije gostiju, ranog vodstva od 0:8, malo po malo domaći su pojačali igru i došli do 21:12. Seriju 15:0 Sodertaljea, gosti su prekinuli tek na kraju četvrtine i s -7 zaključili prvu dionicu.

Nastavak nije donio željeni preokret Jeniseja jer je domaći sastav došao do dvoznamenkaste prednosti. U više navrata bilo je i najviših +12. Ipak, na odmor gosti odlaze sa zaostatkom od svega šest poena i uspješno preokreću susret u svoju korist u trećoj četvrtini. Tad su već imali sigurnu dvoznamenkastu prednost koju su dodatno povećali u posljednjim minutama i na kraju slavili sa 65:92.

Sjajan je bio u dresu Jeniseja Tomislav Zubčić koji je postigao 24 poena i tome pridodao osam skokova te četiri asistencije. Kod domaćih, Charles Callison zabio je 18 koševa.

Hrvatski dvojac u Cluju odradio je solidnu rolu u pobjedi rumunjskog sastava protiv bugarskog Balkana. Cluj je tako potvrdio prolaz dalje, jednako kao Enisey, s četiri pobjede i jednim porazom. Od početka susreta gosti su dominirali, a zanimljiv je podatak da Balkan nije vodio čak niti u ranoj fazi susreta.

Dapače, Cluj je utakmicu otvorio s 10:0 i to je bio dovoljan znak kako je razlika u kvaliteti velika. S vremenom je ta razlika samo rasla, a potom je u posljednjoj četvrtini domaći sastav uspio spustiti zaostatak i na kraju izgubiti s nešto prihvatljivijih 86:76.

Za goste je Darko Planinić postigao 11 poena, dok je Karlo Žganec zabio deset koševa uz sedam skokova i šest asistencija. Balkan su predvodili Marko Radonjić i Aleks Simeonov s 13 poena.

Konačno, u direktnom ogledu hrvatskih košarkaša i njihovih klubova u borbi za prolaz bolji je bio Leiden Drage Pašalića. Gosti su bili bolji od Intera iz Bratislave za koji nastupa Domagoj Bubalo.

Treba reći kako je susret bio zanimljiv te niti jedna momčad nije prelomila rano susret. Domaći su se dobro držali tri i pol četvrtine, malo vodili, malo gubili, ali bili su u igri. Ipak, ta posljednja dionica je bila ključna, Leiden je otišao na deset razlike i povratka više nije bilo. Na kraju su gosti slavili rezultatom 78:88.

Pašalić je postigao deset poena, dok je Bubalo ubacio sedam koševa i dodao tome četiri skoka. Najbolji pojedinac na susretu bio je Leidenov Worthy De Jong s 23 poena, šest skokova i tri asistencije.