Liverpool na +11, Chelsea poražen od West Hama

Jan Šneler • subota, 30.11.2019.

Odigrana su četiri popodnevna dvoboja 14. kola Premierlige, a Liverpool je pobjedom došao do nevjerojatnih 11 bodova prednosti ispred drugoplasiranog Manchester Cityja...

Prošle godine pomislili smo na +9 kako je prvenstvo gotovo, pa nećemo sličnu grešku ponoviti ove. Ipak, treba jasno reći kako Liverpool ima 11 bodova prednosti ispred Manchester Cityja i Redsi stvarno djeluju nepobjedivo. Od drugih ogleda valja izdvojiti prilično iznenađujuć poraz Chelseaja na domaćem terenu od West Hama.

Nakon remija Manchester Cityja, Liverpool je imao fenomenalnu priliku otići na čak +11 ispred aktualnih prvaka Engleske. Redsi su u tome uspjeli, ali mogli su puno lakše privesti susret kraju. Na samom početku, nakon uvodnih petnaestak minuta, Liverpool je samo nizao prilike.

Roberto Firmino je u nekoliko navrata imao sjajne prilike koje nije poentirao. Ipak, u 18. minuti nakon slobodnog udarca sa strane, Virgil Van Dijk visoko skače i glavom pogađa za 1:0. Pritisak Liverpoola se nastavio i samo pet minuta kasnije, slična akcija.

Ovoga puta korner je izveo Trent Alexander-Arnold, a Van Dijk ponovno u skoku najviši i rezultat je 2:0. Brighton je na trenutke koristio opuštenost Liverpoola koji je spustio ritam igre, ali nisu gosti uspijevali stvoriti ozbiljniju priliku. Ipak, u trenucima kada treba zaključiti susret, Liverpool je pogriješio.

Alisson je nastojao spriječiti jednu kontru, rukom je igrao van šesnaesterca i dobio je direktno isključenje. Umjesto njega ušao je Adrian koji pak u nastavku te akcije, postavlja živi zid i ne obraća pozornost na suca koji je dao znak za izvođenje slobodnog udarca. Lewis Dunk mirno pogađa za smanjenje zaostatka. Gosti su pritisnuli, imali nekoliko poluprilika, ali rezultat se više nije mijenjao. Što se tiče Dejana Lovrena, odigrao je svih 90 minuta na solidnoj razini, bez većih grešaka, uz poneku nesigurnost.

Chelsea je protiv West Hama odlično otvorio susret. Sijevalo je sa svih strana, a posebno je inspiriran bio Christian Pulisic. Nije Amerikanac uspio poentirati, a s druge strane solidnu je šansu sredinom prvog dijela imao Michail Antonio, no rezultat se nije mijenjao.

Krajem prvog poluvremena, šut je okušao i Mateo Kovačić, ali gostujući vratar uspijeva otkloniti njegov odličan pokušaj. Na odmor se otišlo bez pogodaka, ali prema igri, očekivalo se da će Chelsea u nastavku još jače pritisnuti.

Ipak, u 48. minuti Aaron Cresswell koristi sjajno dodavanje Felipea Andersona i mirno poentira za 0:1. Kako je Chelsea bio bolji u prvom dijelu, tako su Čekićari bili opasniji u nastavku. U 61. minuti, Fabian Balbuena je sjajno glavom testirao Kepu, da bi Antonio sedam minuta kasnije pogodio za 0:2. Ipak, nakon pregleda snimke, suci su poništili pogodak zbog igranja rukom igrača West Hama.

Rezultat se do kraja više nije mijenjao. Kovačić je odigrao svih 90 minuta i to vrlo dobro. Bio je jedan od najboljih u poraženom sastavu i prava je šteta da u prvom dijelu nije poentirao.

Tottenham Josea Mourinha upisao je novu pobjedu u Premierligi protiv Bournemoutha. Domaći su imali sve u svojim rukama, no na kraju rezultat može zavarati. U prvom dijelu, Spursi su poveli u 21. minuti preko Dele Allija. Par minuta kasnije Davinson Sanchez povećava vodstvo, ali VAR poništava pogodak.

Vrlo brzo nakon sučevog zvižduka, u 50. minuti Alli novim golom lijepo poentira za 2:0. Iako su gosti zaslužili više od teškog poraza, u 69. minuti nije se činilo da će išta uspjeti izvući iz ovog ogleda. Mousa Sissoko preciznim udarcem donosi Tottehamu vodstvo od velikih 3:0.

Iako nisu uspjeli doći do bodova, gostima je poraz ublažio Harry Wilson. Prvo je u 73. minuti pogodio iz slobodnog udarca, da bi duboko u sudačkoj nadoknadi spretno pogodio za konačnih 3:2.

Dodajmo za kraj kako je Crystal Palace slavio na gostovanju kod Burnleyja s 0:2. Domaći su se dosta ispromašivali, naročito Chris Wood, a stativu je pogodio i Erik Pieters. S druge strane, Crystal Palace koristio je svoje šanse. Pogotke su postigli Wilfried Zaha u prvom dijelu te Jeffrey Schlupp u 78. minuti.