Real i Fenerbahče do gostujućih pobjeda, CSKA slavio u moskovskom dvoboju

Matej Kačan • petak, 31.01.2020.

Zaposleni su u četvrtak bili euroligaši, diljem Europe igrale su se utakmice na sedam terena, a među njima je bilo nekoliko vrlo renomiranih susreta...

U moskovskom dvoboju je CSKA ipak bio uvjerljiv. Himki je pokazao kako zna iznenaditi najjače, ali je gradski rival krajem druge četvrtine ušao u dobru seriju koju je u potpunosti naplatio u dobroj trećoj dionici krajem koje je došao do maksimalnih +21. Himki je po običaju odigrao šuterski dobru četvrtu četvrtinu, ali je uspio smanjiti tek do konačnih 78:69 za CSKA.

Najbolja imena opet su bila ona dežurnih krivaca. Mike James je kod CSKA ubacio 21 poen, dok je Johannes Voigtmann ubacio 15 poena uz 14 skokova. Kod Himkija Aleksej Šved bilježi 27 poena, ali uz osam izgubljenih lopti, a nije ni imao pravu pratnju.

U Berlinu je Alba nakon početka u egalu preuzela vodstvo te se činilo kako će Fenerbahče opet doživjeti posrtanje nakon bolje serije rezultata. No u posljednjih pet minuta je krenula velika serija gostiju koju je predvodio sjajni Leo Westermann koji je rešetanjem mrežice domaćina pretvorio minus tri u konačnih plus četiri za 74:70.

Kostas Sloukas je ubacio 16 kod pobjednika, ali je ključan bio Westermann koji je svih svojih 11 poena ubacio u posljednjih pet minuta. Rokas Giedraitis je kod domaćina postigao 14 poena.

Baskonia je danas dovela veliko pojačanje u vidu Zorana Dragića, no bez njegove pomoći nije imala snage za održati egal ili preokrenuti susret kod Olympiacosa koji je dugo vremena održavao vodstvo od četiri-pet razlike da bi u drugoj polovici treće dionice napokon probio barijeru od deset poena razlike i slavio s 80:70. Augustine Rubit je s 19 poena bio prvo ime grčkog velikana, dok su kod Baskonije po 14 ubacili Shields, Šengelija i Stauskas.

Gotovo 40 minuta je vodio i Žalgiris u gostima kod Asvela, ali su se Litvanci za razliku od Olympiacosa morali čupati u zadnjoj minuti. Naime, Asvel je slobodnim bacanjem Jekirija i tricom Jordana okrenuo na 74:3 i stigao nadomak pobjede, ali su gosti završili susret sa 6:0, a heroj je bio Lekavičius koji je tricom vratio vodstvo Žalgirisu koje je obranjeno slobodnim bacanjima za konačnih 79:74.

Lukas Lekavičius je s 21 poenom predvodio Žalgiris, dok je Taylor Jordan zabio 15 kod poraženih.

Barcelona kod kuće nije imala nikakvih problema sa Zenitom. Vodili su domaćini i kroz prvu dionicu, ali je Zenit mini serijom stigao do 21:2 nakon 10 minuta. Ipak, Barceloni je za uvjerljivo slavlje bila dovoljna sjajna druga dionica koju je dobila s 32:14. Razlika je išla i do 23 poena prednosti za Barcu, ali se zaustavila na 90:72.

Kod Barcelone su po 21 poen ubacili Kyle Kuric i Malcolm Delaney, dok je šest poena uz četiri skoka ostvario Ante Tomić. Kod Zenita su 16 imali Andrew Albicy i Gustavo Ayon, a potonji je i uhvatio 10 skokova.

Real Madrid je u Tel Avivu kod Maccabija prekinuo svoj neugodan euroligaški niz od tri poraza usprkos tome što je "ponos Izraela" vodio s minimalnih 38:36 na poluvremenu. Igrači Reala su zaigrali bolju obranu u trećoj dionici u kojoj su protivniku dopustili tek 11 poena te su rezultat okrenuli na osam poena svoje prednosti. U posljednjoj dionici se igrala najefikasnija košarka na susretu, a u tome se bolje snašao Maccabi koji je stigao nadomak preokreta. Ipak je Real iskontrolirao susret te je slavio s 81:77.

Kod Reala koji već poslovično njeguje jednaka prava i obveze u napadu je čak pet igrača bilo dvoznamenkasto, a prvi među jednakima bio je naturalizirani Slovenac Anthony Randolph s 19 poena, a iskazao se i Walter Tavares s 11 poena i 10 skokova.

U posljednjoj utakmici večeri smo imali najveći i najšokantniji preokret. Morat će se košarkaši Bayerna dobro zamisliti gdje je to zapelo kad su imali 60:40 sredinom treće dionice da bi do kraja sve uspjeli prosuti. Posebno je impresivna bila serija Milana od 18:6 kojom je u četvrtoj četvrtini 13 razlike za goste pretvoreno u tek pola koša zaostatka.

Potpuni preokret donijeli su Micov i Tarczewski tricama, ali je junak bio Nemanja Nedović koji je u završnici pogodio tri bacanja, uključujući i ono pobjedničko za 79:78 i ludi preokret milanske momčadi koju je sa 16 poena predvodio Micov, dok je junak Nedović ubacio 13. Kod Bayerna je po običaju prednjačio Danilo Barthel s 18 poena.