Premiership, 25. kolo, 02.02.2020, 17:30 h
Manchester City

Dobrodošao u Tottenham! Bergwijn u debiju iz snova načeo City, Son potvrdio veliki trijumf

Dario Dodić • nedjelja, 02.02.2020.

U velikom dvoboju 25. kola Premiershipa nogometaši Tottenhama iskoristili su ponuđeno i ugrabili sva tri boda protiv Manchester Cityja...

Sve je u svojim rukama imao Manchester City na gostovanju kod Tottenhama. U velikom dvoboju Josea Mourinha i Pepa Guardiole potonji je još jednom slovio za favorita, pokazivali su to njegovi igrači i na travnjaku, ali nisu koristili dobivene prilike i na kraju su praznih džepova krenuli put Manchestera. Nakon šest prvenstvenih utakmica Tottenham je napokon svladao City, završilo je 2:0.

Samo su golovi nedostajali u zanimljivom prvom poluvremenu u Londonu. Više je od igre prikazao Manchester City, imali su gosti i jedanaesterac, ali nisu ga uspjeli pretvoriti u vodstvo.

Na prvu pravu priliku čekali smo do 27. minute. Pogriješila je Tottenhamova obrana, loptu su domaći predali Cityju, a ona u konačnici dolazi do Agüera - dobro je tukao Argentinac, još bolje krajnjim naporom loptu u vratnicu skrenuo domaći vratar Hugo Lloris.

Zagužvalo se pred golom Tottenhama deset minuta prije kraja prvog dijela. Kuhali su Sterling i Gündogan, no nisu uspjeli matirati Llorisa. Lopta se odbija do Agüera, ovaj je gura ispred Auriera koji ga ruši, ali sudac Dean ne pokazuje na bijelu točku. Gotovo tri minute lopta je bila u igri, čekali su u VAR-sobi prekid da bi glavnom sucu signalizirali kako se radilo o prekršaju za najstrožu kaznu.

Loptu je na bijelu točku postavio Gündogan, gađao je dolje desno, ali čita ga Lloris. Odbija se lopta do Sterlinga, ovaj je gura kraj Tottenhamovog vratara, koji ga ruši - nije se oglasio Dean, ali ovog puta nijem je ostao i VAR. Teško je reći zašto, jer ako je Aurierov prekršaj bio za penal, onda je i start Llorisa djelovao kao razlog za dosuđivanje jedanaesterca.

Ionako jedanaesterac i nije neka šansa za City, momčad Pepa Guardiole nije realizirala četiri od posljednjih šest jedanaesteraca u svim natjecanjima. Mogli su gosti i bez penala do vodstva na kraju prvog dijela, sjajnu je priliku imao i propustio Agüero, s par je metara neometan pucao kraj gola.

I prva prilika u nastavku pripala je Cityju. Sudario se Lloris sa svojim suigračem, lopta se odbila do Sterlinga, ovaj je mogao birati što s njom - poslao ju je do Gündogana, ali nedovoljno precizno i prejako pa je veznjak nerealiziranom jedanaestercu pridodao i promašeni zicer.

Sve je mirisalo na pobjedu Cityja, do 60. minute. Tada neoprezni Zinčenko prekršajem zaustavlja brzu kontru Tottenhama - ruši Winksa i dobiva drugi žuti karton, gosti ostaju s igračem manje na travnjaku.

Tri minute kasnije Tottenham je poveo. Nakon kornera s lijeve strane lopta dolazi do Lucasa Moure, ovaj je prosljeđuje Stevenu Bergwijnu, debitant je prima prsima i odmah iz voleja posprema u mrežu gostiju, za debi iz snova. Postao je Nizozemac 250. igrač koji je u debiju u Premiershipu zatresao protivničku mrežu.

Bergwijnovo veselje bilo je kratkog vijeka, u 70. minuti zbog ozljede je morao napustiti igru. Minutu kasnije Tottenham potvrđuje pobjedu. Son prima loptu na rubu kaznenog prostora, okreće se i pogađa donji lijevi kut za 2:0. Stiskali su gosti, ali promjene rezultata nije bilo, s osmijehom na licu Mourinho je dočekao kraj susreta i važnu pobjedu svoje momčadi.