Simon slavio u hrvatskom dvoboju u Münchenu, Tomić i Barcelona do pobjede u Ateni

Matej Kačan • petak, 21.02.2020.

Četiri susreta odigrana su u sklopu 25. kola Eurolige u petak, a izdvajamo dvije utakmice u kojima su nastupali i hrvatski košarkaši. U susretu Bayerna i Efesa su bolji bili gosti i Simon, dok je Tomićeva Barcelona slavila kod Panathinaikosa...

Nekako teže od očekivanog, ali ipak mirno i očekivano je CSKA stigao do pobjede kod Crvene Zvezde. Prvo poluvrijeme i sam početak drugog su protekli u egalu uz većinom blago vodstvo Zvezde, a susret je prelomila 7:2 serija CSKA krajem treće dionice koja je plus tri pretvorila u plus osam i već ozbiljniju prednost.

No ni tu nije bio kraj jer se Zvezda vraća do pola koša zaostatka u posljednjoj dionici, ali je ipak presudila kvaliteta i Mike James simultankom u završnici donosi 86:81 pobjedu favoritu. Upravo je James po običaju bio prvo ime Rusa s 29 poena, dok je Billy Baron kod Zvezde zabio 15.

Vrlo je uvjerljiv na gostovanju kod Bayerna bio Efes koji čvrsto drži prvo mjesto ljestvice. Trajala je neizvjesnost punih 10 minuta, a onda Efes u drugoj dionici protivniku dopušta tek osam poena i odlazi na dvoznamenkastu prednost.

Ona je do kraja samo rasla te se zaustavila na velikih 88:63. Najbolji je kod Efesa sa 16 poena bio Rodrigue Beaubois, dok su kod Bayerna po 14 ubacili Vladimir Lučić i Maodo Lo.

Utakmica je imala i hrvatski potpis jer je kod gostiju Kruno Simon za 23 minute ubacio 11 poena (4/8 iz igre, 3/5 za tri) uz četiri skoka i tri dodavanja, dok je Leon Radošević kod poraženih za 13 minuta ubacio četiri poena (2/4 iz igre) uz dva skoka.

Najzvučniji su susret u Ateni odigrali Panathinaikos i Barcelona. Grčki je velikan vodio kroz većinu susreta, a prednost je išla i preko deset poena u trećoj dionici koja je ipak završila velikom serijom Barcelone za povratak u egal.

Ista je priča nastavljena i u posljednjoj dionici u kojoj su gosti zaigrali sjajnu obranu te su u potpunosti zatvorili sve prilaze košu dok je u napadu trpao Nikola Mirotić. On je uz pomoć Malcolma Delaneyja i Coryja Higginsa u završnici slomio domaćina i odveo svoju momčad do 92:81 pobjede.

Upravo je Mirotić s 20 poena i devet skokova bio prvo ime pobjednika, a pratio ga je Higgins sa 17 ubačaja. Ante Tomić je za 18 minuta na terenu ubacio devet poena (4/6 iz igre, 1/2 bacanja) uz pet skokova.

U posljednjem je susretu dana Maccabi jako dugo lomio Valenciju, a kroz dobar utakmice je i gubio od raspoloženog domaćina. Ipak je dobrom posljednjom dionicom koja je dobivena s 27:21 preokrenut susret te je ponos Izraela slavio s 85:82 uz ključnu tricu i slobodno bacanje Tylera Dorseyja u zadnjoj minuti.

Scottie Wilbekin je s 20 poena vodio Maccabi, a poen manje je ubacio Dorsey. Kod Valencije je centar Bojan Dubljević ubacio 19 poena, a iza njega su se smjestila četiri podjednaka i dvoznamenkasta igrača.