HT Prva liga, 4. kolo, 12.09.2020, 19:05 h, Gradski stadion u Poljudu
Suci: Ivan Bebek /Rijeka), Goran Pataki (Đakovo), Bojan Zobenica (Velika Gorica)
Mislav Oršić 50'
Dinamo

Dinamo zasluženo do pobjede na Poljudu, neuspješan pokušaj povratka Hajduka

Matej Kačan • subota, 12.09.2020.

U najvećoj hrvatskoj nogometnoj utakmici u sklopu četvrtog kola HT Prve lige, Dinamo je na Poljudu svladao Hajduk s 2:1 te je nastavio sa stopostotnim nizom na startu sezone...

Crna rupa Hajduka krajem prvog i početkom drugog poluvremena bila je dovoljna igračima Dinama da s dva krasna gola ugrabe pobjedu na Poljudu i nastave svoj niz pobjeda na startu nove sezone u HT prvoj ligi. Nakon pobjede u derbiju taj niz je sad na četiri slavlja.

No, nije sve počelo tako bajno za Dinamo. Hajduk je u prvoj pola sata, pa možda i 40 minuta do pogotka bio bolja momčad. Bijeli su Modrima prepustili inicijativu i posjed te sustali na svojih 40 metara, a Dinamo je lako gubio lopte i iz toga je Hajduk išao u opasnu tranziciju.

U početnoj fazi susreta najaktivniji je Dimitrios Diamantakos koji ipak ne može do gola, a u 19. minuti imamo i prvu ozbiljnu situaciju kad je Oršić iz udarca u ruku pogodio Jradija, ali Ivan Bebek nakon VAR provjere kaže da penala nema.

U 23. i 24. imamo dvije šanse za Hajduk. Prvo je nakon ubačaja iz slobodnjaka Nejašmić iz klizanja gađao malo pokraj gola, a minutu kasnije Caktaš iz sjajne pozicije volejem puca preko gola.

U 26. pokušava Gyurcso iz slobodnjaka na 16 metara, ali pogađa vanjski dio mreže, a nakon toga Dinamo igra bolje pa u 35. iz kornera Ademi puca pokraj gola. I nakon toga dolazi 43. minuta i prijelomni trenutak susreta.

Iz svoje prve prave šanse je Dinamo zabio. Sjajna akcija po lijevoj strani u kojoj su sudjelovali Majer i Oršić oplođena je s desne strane kad je Lirim Kastrati Oršićevu povratnu spremio u mrežu.

U nadoknadi prvog dijela je Hajdukov junak Posavec koji skida Oršiću, a u 49. minuti opet skida zicer, ovaj put Kastratiju. No samo minutu kasnije Dinamo je presjekao i ubio svaku nadu Splićana.

Oršić je sjajno gađao s 20 metara i pogodio suprotni kut nemoćnog Posavca za 2:0. U tim trenucima Hajduk nestaje s terena, a u 72. Gojak ima zicer, ali mu je udarac blokiran. Nakon toga kreće završni pritisak Hajduka i prve plodove imamo u 75. kad Livaković fantastičnom reakcijom brani Vuškovićev pokušaj glavom.

U 83. ide kontra Dinama, opet je na kraju u središtu pažnje Gojak, ali nije uspio uputiti šut i lopta se odbija, a u 85. Posavec opet spašava i skida zicer Gavranoviću. U 88. Hajduk napokon dolazi do pogotka, zabio je Stanko Jurić iz kornera koji je krasno izveo Jani Atanasov.

Stisnuo je Hajduk do kraja, ali Dinamo je opasan iz tranzicije i još jednom ima zicer za novi gol, ali Kastrati opet nema sreće jer se njegov udarac čisti s crte i nakon 97 minuta igre sve zajedno završava s ipak zasluženih 2:1 za Dinamo.

Hajduk tako ostaje na sedam bodova, dok Dinamo ima maksimalnih 12. Sad slijede europske obveze pa Dinamo ide na gostovanje u Mađarsku, dok će Hajduk u Makedoniju.