Zvezda šokirala CSKA u produžetku, Panathinaikos unišio Fenerbahče

Matej Kačan • četvrtak, 22.10.2020.

Na rasporedu su bila tri susreta košarkapke Eurolige, a poseban je podvig napravila Crvena zvezda koja je kod kuće u produžetku svladala moskovski CSKA...

Uvjerljiv poraz je kod kuće upisao Žalgiris. U Kaunasu je domaćin krenuo s fantastičnom tricom od 4/4, a onda i 7/9, ali bilo je jasno da se to ne može održavati i da će domaćin pasti kad šut stane. Dodatna otegotna okolnost i najava treće dionice je bila prednost od samo osam poena na poluvremenu unatoč sjajnom šutu.

Pad se dogodio u trećoj i bio je jako bolan. Valencia je u tih 10 minuta ubacila čak 30 poena, dozvolila samo 12 i minus s odmora pretvorila u plus deset na ulasku u posljednju dionicu i 94:82 na kraju.

Vanja Marinković i bojan Dubljević su sa 16 poena vodili Valenciju, a 14 je dodao još jedan balkanski košarkaš Nikola Kalinić. Kod Žalgirisa su po 12 zabili i Augustine Rubit i Marius Grigonis.

U "derbiju Željka Obradovića", Panathinaikos kod kuće nije dozvolio iznenađenje i poraz od Fenerbahčea. Štoviše, Grci su jako ozbiljno shvatili susret, ušli u njega vrlo ozbiljno i nakon prve dionice su imali devet poena viška.

Solidnom drugom i trećom je Fenerbahče smanjio na šest, ali je u posljednjoj dionici ostao samo na 12 poena, dok je PAO zabio 20 i slavio s 82:68. Nemanja Nedović je bio fantastičan kod grčke ekipe s 28 poena, uz njega je jedini dvoznamenkasti bio Keifer Skyes s 11. Kod Turaka su jedini na razini bili Lorenzo Brown sa 17 i Ahmet Duverioglu s 15 poena.

Crvena zvezda je kod kuće odradila ogroman posao i uzela je ogroman skalp, onaj CSKA-ov. Rusi su očekivano odradili prvo poluvrijeme te su vodili 43:35, ali je Zvezda u trećoj dionici zaključala obruč, zaigrala ružnu, ali i pragmatičnu košarku te je s 11:8 smanjila na pet razlike prije zadnjih deset minuta.

U zadnjoj se dionici zaigrala mnogo efikasnija košarka, a i tu se snaša Zvezda koja je s 27:22 dobila posljednju dionicu te je u posljednjoj minuti imala i vodstvo, ali se na kraju ipak išlo u produžetak.

U produžetku je CSKA krenula s prva dva poena i 75:73, a Zvezda je potom napravila 7:0 i napravila pet razlike. Održala je to do dvije i pol minute do kraja kad CSKA ipak smanjuje slobodnim bacanjima i dolazi do 84:84, ali je Jordan Loyd polaganjem minutu prije kraja zabio za 86:84.

Nije u posljednjoj minuti bilo ubačaja, a posljednju tricu za pobjedu CSKA je promašio Mike James pa Zvezda upisuje drugu pobjedu, a CSKA drugi poraz. Loyd je kod Zvezde bio fantastičan s 31 poenom, a 12 je dodao Torrian Walden. Daniel Hackett je kod CSKA zabio 29, 18 je dodao Will Clyburn.