Efes uvjerljivo slavio, Maccabi izgubio, Hrvati slabi

Matej Kačan • četvrtak, 18.02.2021.

U četvrtak su na euroligaškim parketima bila tri igrača iz Hrvatske, ali ni Kruno Simon ni Dragan Bender ni Ante Žižić nisu odigrali dobre partije...

Anadolu Efes igra sve bolje i napokon izgleda kao ona ekipa od prošle sezone koja je bila favorit za osvajanje Eurolige prije prekida zbog koronavirusa. Efes je s uvjerljivih 76:53 svladao Olympiakos, i to nakon što su Grci imali 26:11 nakon 10 minuta.

No, do kraja susreta je gostujuća ekipa zabila samo 27 poena, dok je Efes odjurio te je već do poluvremena imao devet poena prednosti nakon 32:8 u drugoj. Do samog kraja se ta prednost još i povećala, a Olympiakos je u drugom poluvremenu zabio samo 19 poena te sve završava sa 76:53.

Shane Larkin je vodio Efes s 21 poenom,pet skokova i pet dodavanja, dok je kod Olympiakosa jedini dvoznamenkast bio Larentzakis s 10 poena. Krunoslav Simon je za 17 i pol minuta na parketu imao tek pet poena, četiri skoka i dva dodavanja uz 0/1 za dva i 1/3 za tri.

Osim Olympiakosa, u gostima je uvjerljivo izgubio i Maccabi koji je s teških 87:68 nastradao u Milanu kod Olimpije. Iako je u Othellu Hunteru imao najboljeg pojedinca susreta sa 16 poena i devet skokova, nije bilo prave podrške kod Izraelaca.

Podbacili su i Hrvati koji su imali i manju minutažu pa je Ante Žižić u 10:17 minuta imao pet poena (2/4 iz igre) uz dva skoka, dok je Dragan Bender za 12 i pol minuta ubacio šest poena (2/3 za dva, 0/3 za tri) uz četiri skoka. Zato je posao za raspoložene Talijane bio lakši, a predvodili su ih Kevin Punter s 15 poena te Kyle Hines s poenom manje.

Svoju očajnu sezonu nastavlja Himki koji je kod kuće upisao 22. poraz ove sezone s uvjerljivih 89:67 protiv Baskonije. Youssoupha Fall je s 14 poena i devet skokova vodio Baskoniju, 13 je dodao Zoran Dragić. Kod Himkija je 16 uz 10 dodavanja ubacio Aleksej Šved.

Dan velikih pobjeda zaključili su Barcelona i njezin trener Šarunas Jasikevičius koji je deklasirao svoj bivši klub Žalgiris. Litavci nisu imali šanse u Barceloni i kući idu s minus 26 i 86:62, a Barcelona je svoju razliku ostvarila kroz drugu i treću dionicu u kojima je protivniku dopustila tek 23 poena.

Pierre Oriola i Cory Higgins su ubacili po 19 poena kod pobjednika, dok je kod Žalgirisa Nigel Hayes s devet poena bio najbliže dvoznamenkastom učinku.