Suci: Clement Turpin, Nicolas Danos, Cyril Gringore (Francuska)
Joakim Maehle 82'
Danska

Junački za Eriksena: Danci izbacili Rusiju i prošli dalje

Jan Šneler • ponedjeljak, 21.06.2021.

U posljednjem susretu grupe B, Danska je na Kopenhagenu uspješno svladala Rusiju i uz pomoć Belgije, osigurala prolaz u nokaut fazu s drugog mjesta...

Aleksandr Soboljev
61'
19
Rifat Žemaletdinov
61'
26
Maksim Muhin
67'
4
Vjačeslav Karavajev
67'

Jens Stryger Larsen
61'
12
Kasper Dolberg
61'
15
Christian Norgaard
72'
24
Mathias Jensen
86'
21
Andreas Cornelius
86'
Kasper Hjulmand

Nakon što u prva dva kola nisu osvojili boda, nogometaši Danske konačno su uspješno odradili treći ispit na Europskom prvenstvu. U susretu koji je značio prolaz ili ispadanje, Danci su pokazali da se radi o izuzetno kvalitetnoj i čvrstoj ekipi, koju čak niti grozni događaji iz prvog kola nisu obeshrabrili u ostvarivanju njihovog cilja.

Utakmica odluke za jedne i druge počela je vrlo intenzivno. Danci su bili ofenzivniji i kreativniji na samom uvodu što je bilo i za očekivati jer je njima odgovarala isključivo pobjeda. Ipak, prvu pravu šansu imali su Rusi.

U 18. minuti, nakon greške Jasper Vestergaard, no udarac Aleksandra Golovina uspješno je obranio Kasper Schmeichel. Rusija je uspjela primiti rani pritisak Danske i krenula igrati sve bolje te preuzela kontrolu nad igrom.

Odličnu šansu imali su u 34. minuti, ponovno je pokušao Golovin, ali još jednom nije bio precizan. Iako su se dobro branili i bili sve opasniji prema naprijed, Rusi su pokleknuli u 38. minuti. S dvadesetak metara lijepo je pogodio Mikkel Damsgaard. Njegov udarac dobio je poseban efei i vratar Rusije nije imao šanse.

Premda su vodili protiv Rusije, Danci još uvijek nisu mogli biti mirni, ne samo zbog gol razlike već i činjenice da su Finska i Belgija na poluvrijeme otišli bez pogodaka. Veliku radost navijačima u Kopenhagenu donio je Yussuf Poulsen u 59. minuti.

Strašnu grešku napravio je Roman Zobnjin, kratko vratio do Matveja Safonova, a u idealnoj poziciji našao se do tog trenutka vrlo neprimjetan Poulsen. Sada je sve išlo u korist Danaca, trebali su samo izdržati do kraja i čekati da Belgijci svladaju Fince te im tako pomognu u borbi za drugo mjesto.

No, Rusi su uspjeli potpuno zakomplicirati stvari u 70. minuti. Nepotrebno je Vestergaard rušio Alexandera Soboleva, Clement Turpin opravdano pokazao na bijelu točku, a Artem Dzyuba poentirao za smanjenje zaostatka. U panici su bili danski navijači, ali njihova strepnja nije trajala predugo.

U 74. minuti stadion je eksplodirao, a svima je bilo jasno o čemu je riječ. Naime, Belgija je povela protiv Finske i Dansku pobjeda vodi u osminu finala. Da ne bi bilo više nikakve dileme pobrinuo se Andreas Christensen koji je nakon gužve u šesnaestercu sjajno natrčao na loptu i s 25 metara silovito pogodio za 3:1.

Danci kao da su našli dodatnog goriva jer su doslovno letjeli po terenu zadnjih desetak minuta. U strijelce se nakon kontre upisao i Joakim Maehle koji je postavio konačnih 4:1 i potvrdio prolaz Danske u osminu finala.

Nokaut fazu Danska će otvoriti za pet dana u Amsterdamu, a protivnik će im biti Wales. Što se tiče Rusije, oni natjecanje završavaju u grupnoj fazi na posljednjem mjestu s tri osvojena boda i gol razlikom 2:7.