Vodeni sportovi

Hrvatska junačkim nastupom preko sjajnih Talijana do finala Europskog prvenstva!

Branimir Korać • četvrtak, 08.09.2022.

Hrvatski vaterpolisti u fantastičnoj atmosferi u splitskoj Spaladium Areni plasirali su se u finale Europskog prvenstva! Protivnik je bila sjajna Italija, a u finalu čeka Mađarska...

Hrvatska - Italija 11:10 (3:2, 6:5, 9:8)

Hrvatska: Marko Bijač (14 obrana), Toni Popadić, Rino Burić 1, Loren Fatović, Ivan Krapić, Franko Lazić, Luka Bukić, Matias Biljaka, Marko Žuvela 1, Jerko Marinić Kragić 4, Josip Vrlić, Andrija Bašić 3, Konstantin Harkov 2(1)

Italija: Marco Del Lungo (5 obrana), Gianmarco Nicosia (4 obrane), Francesco Di Fulvio 3, Luca Damonte 1, Jacopo Alesiani, Andrea Fondelli 2, Giacomo Cannella, Luca Marziali 1, Nicholas Presciutti, Lorenzo Bruni 1, Edoardo Di Somma 1, Vincenzo Dolce 1

Tijek susreta: 0:1 Di Fulvio, 1:1 Harkov, 1:2 Di Somma, 2:2 Bašić, 3:2 Marinić Kragić, 3:3 Fondelli, 4:3 Marinić Kragić, 4:4 Marziali, 4:5 Di Fulvio, 5:5 Bašić, 6:5 Marinić Kragić, 7:5 Žuvela, 7:6 Dolce, 7:7 Di Fulvio, 8:7 Burić, 9:7 Marinić Kragić, 9:8 Fondelli, 9:9 Damonte, 10:9 Bašić, 10:10 Bruni, 11:10 Harkov (5m)

Hrvatska vaterpolska reprezentacija je u finalu Europskog prvenstva! Fantastična utakmica, teška borba sa sjajnim Talijanima, ali na kraju ipak pobjeda 11:10.

Susret baš onakav kakav se očekivao, vrlo borben, čvrst, dramatičan, ali Hrvatska je imala na vratima raspoloženog Marka Bijača koji je bio prevaga. Bijač je zaustavio niz jako teških udaraca i držao je Hrvatsku iznad vode.

Počelo je napadački otvoreno i dobro s obje strane, Talijani su dva puta vodi, ali kada je obrana proradila, zaustavljeni su i Talijani. U završnici prve četvrtine Jerko Marinić Kragić golom za 3:2 donio je prvo vodstvo Hrvatskoj.

Talijani su još jednom poveli tri i pol minute prije kraja prvog poluvremena s 5:4, nakon toga Hrvatska radi 3:0 i prvi put na susretu jedna reprezentacija dolazi do dva gola prednosti.

Talijani odgovaraju preko Dolcea i Di Fulvija te se vraćaju u utakmicu.

Do kraja susreta Hrvatska je još jednom došla do dva gola prednosti kada su Burić i Marinić Kragić pogodili za 9:7, no opet se Italija vratila.

U zadnjoj dionici vodila se velika bitka, a pobjednički gol minutu i pol prije kraja zabio je iz peterca Konstantin Harkov.

Talijani su imali dva napada za poravnanje, ali Presciuttijev pokušaj obranio je Bijač da bi Cannellin udarac zapeo u bloku i Hrvatska je proslavila prolaz u finale.

U subotu Hrvatska u borbi za zlato ima na drugoj strani snažnu Mađarsku.

Tijek susreta

KRAJJ!!!!! HRVATSKA JE U FINALU!!!!

Pet sekundi do kraja, napad Hrvatska.

Lopta za Hrvatsku, Talijani nisu iskoristili napad! 25 sekundi do kraja!

Harkov pokraj gola, 44 sekunde do kraja, Žuvela isključenje, Talijani imaju napad s igračem više.

Bijaaaaaač!!!! Skida čisti zicer Presciuttiju! Zadnja minuta, napad Hrvatska!

11:10 - Harkov zabija peterac!

Peterac za Hrvatsku! 1:35 do kraja.

Marinić Kragić odličan blok! Ništa od talijanskog vodstva, 1:40 do kraja.

Lazić - stativa.

Nicosia brani pokušaj Lazića, ostaje lopta Hrvatskoj. 2:50 do kraja.

10:10 - Brza akcija Talijana s igračem više, Bruni zabija iz blizine.

10:9

Čudesna obrana Bijača, s dva metra je pucao Di Fulvio. Nakon njega puca i Damomnte, brani i to Bijač! 12. obrana!

Fatović - greda.

Fantastična reakcija i blok Lazića nad Di Fulviju.

Harkov od bloka preko gola.

9:9 - Snažno u bliži kut Damonte za 9:9.

I četvrti put Talijanima prvi napad.

Treća četvrtina: 9:8

Kraj treće dionice, 9:8.

Prekršaj u napadu Žuvele.

9:8 - Sam je ostao pred golom Fondelli.

9:7 - Marinić Kragić!!!! Četvrti gol, najraspoloženiji igrač u bazenu!

Cannella, ali Bijač brani, jubilarna deseta obrana!

8:7 - Prvi gol večeras Burića, snažno i neobranjivo!

Promjena na golu Italije i Nicosia odmah brani udarac Bukića.

7:7 - Di Fulvio ipak zabija.

Di Fulvio vrlo snažno, ali Bijač i to skida.

7:6 - Dolce odličan udarac

Di Fulvio još jednom zaustavljen, Bijač niže obrane!

7:5 - Prvi put plus dva Žuvela nakon krasne akcije s igračem više!

Odlična reakcija Žuvele, Talijani bez pogotka.

Počela je treća dionica, opet Talijani prvi napad.

Druga četvrtina: 6:5

Crveni karton za Marzialija zbog udaranja Žuvele.

Fantastična obrana Bijača! U sam kut je išla lopta, 6:5 na poluvremenu!

Faul u napadu, Hrvatska može na dva razlike, ali Bašićev udarac ide od bloka preko gola.

6:5 - Marinić Kragić! Njegov treći gol, Hrvatska opet vodi!

Ispala je lopta Alesianiju s igračem više, napad Hrvatska!

5:5 - Bašić! Ispod ruke Del Lunga!

4:5 - I umjesto da je Hrvatska tamo otišla na dva razlike, sada je Italija preko Di Fulvija došla do preokreta.

4:4 - Obranio je Bijač težak udarac Damontea, ali odbijena lopta dolazi do Marzialija koji zabija.

Žuvela snažno izvana, ali preko gola.

Bijač brani i daje priliku za plus dva Hrvatske, ali Del Lungo također brani na drugoj strani.

4:3 - Marinić Kragić od bloka!

3:3 - I otvaraju Talijani drugu dionicu golom Fondellija.

Počela je druga četvrtina, ponovno Talijani imaju prvi loptu.

Prva četvrtina, 3:2

Bijač je ponovno na pravom mjestu, Hrvatska vodi 3:2 nakon prve četvrtine!

3:2 - Marinić Kragić s dva igrača više, u trenutku kada se jedan vraćao, pogodio je ispod ruke Del Lunga!

Cannella s lijevog krila, ali Bijač je spreman za to.

Hrvatska nije uspjela povesti, talijanska obrana spriječila je svaki pokušaj šuta.

Dobra obrana, Marinić Kragić izblokirao je Cannellu.

2:2 - Napadi zasad jako precizni, Bašić odlično izvana.

1:2 - Di Somma uz dosta sreće s igračem više zabija, lopta od ruke Harkova ide u gol.

1:1 - Odmah odgovara Harkov s igračem više, snažan udarac u bliži kut!

0:1 - Di Fulvio snažno izvana u donji kut, Bijač tu nije mogao puno napraviti.

Počeo je susret, Talijani su bili brži u plivanju za loptu.