SP 2022., skupina F, 3. kolo, 01.12.2022, 16:00 h, Al-Thumama Stadium, Al-Thumama, gledatelja: 43.102

Marokanci pobjedom do prvog mjesta, Borjan dijelio poklone

HINA, Mihaela Bradovski • četvrtak, 01.12.2022.

U dvoboju zadnjega, 3. kola F skupine Svjetskoga prvenstva u Dohi su nogometaši Maroka svladali Kanadu s 2:1 (2:1) i prošli u osminu finala nakon 36 godina.

Atiba Hutchinson
60'
20
Jonathan David
60'
15
Ismael Kone
61'
22
Richie Laryea
66'
24
David Wotherspoon
76'
Selim Amallah
65'
14
Zakaria Aboukhlal
65'
9
Abderrazak Hamdallah
76'
18
Jawad El Yamiq
77'
26
Yahya Jabrane
85'
Walid Regragui

Za Marokance su zabili Hakim Ziyech (4) i Youssef en Nesyri (23), dok je Nayef Aguerd postigao autogol u 40. minuti.

Marokanci su bili prva afrička momčad koja je prošla skupinu na SP-u, i to davne 1986. godine, a sada su, nakon 36 godina, to učinili drugi puta u Dohi. Marokanci su osvojili grupu s dvije pobjede i jednim remijem u skupini s drugim i trećim sa prošlog Svjetskog prvenstva, a uspjeli su izboriti i lakšeg protivnika u osmini finala, te će 6. prosinca igrati protiv drugoplasirane momčadi iz skupine E.

Sjevernoafrička momčad je iskoristila pogreške kanadskog vratara Milana Borjana, koji je s dva kiksa "častio" Marokance s dva gola. Kanađani su bili vidno šokirani nevjerojatnom pogreškom kod prvog gola u četvrtoj minuti, a u drugom dijelu, u kojem praktički nije bilo šanse, propustili su nevjerojatnu priliku u 72. minuti, koja im je mogla donijeti povijesni, prvi bod na mundijalima.

Tek što je utakmica počela, u 4. minuti proključao je stadion Thumama zahvaljujući katastrofalnoj grešci vratara Borjana. U neopasnoj situaciji išao je ispucati loptu izvan svoh šesnaesterca, ali je praktički dodao do desetak metara udaljenog Ziyecha, kome nije bilo teško pogoditi prazna vrata.

Vratar Zvezde nije se proslavio niti u 23. minuti kada nije pokrio svoj bliži kut nakon prodora i udarca En Nesyria, koji se izborio za loptu između dva kanadska braniča.

Dva primljena pogotka djelovala su deprimirajuće za Kanađane, koji su bili bezopasni, ali su ipak smanjili za njih sretnim autogolom Aguerda u 40. minuti. S lijeve strane je Adekugbe uputio prizemno dodavanje, a branič West Hama je promijenio smjer lopti koja je prevarila vratara Bona. Začuđujuće, bio je to prvi autogol na ovom mundijalu.

U sudačkoj nadoknadi VAR je zbog zaleđa poništio gol En Nesyrija.

U 72. minuti upravo je nevjerojatno što su Kanađani promašili. Atiba Hutchinson je savršeno skočio na centaršut iz kornera i pucao glavom, ali je pogodio prečku. Lopta se odbila na gol liniju, a u nastavku akcije omaleni branič Johnstone glavom s metra udaljenosti puca iznad grede.