Konferencijska liga, kvalifikacije, 4. pretkolo, 24.08.2023, 20:00 h, Stade Borne de l'Espoir
Suci: Atilla Karaoglan, Cevdet Komurcuoglu, Mehmet Tugral (svi Turska)
Rijeka

Pašalićevom golčinom Rijeka vodila protiv Lillea koji je preokretom stigao do pobjede

Krešimir Milić • četvrtak, 24.08.2023.

Zamalo su Riječani stigli i do remija u posljednjim minutama, ali nedostajalo je malo preciznosti. Na Rujevici će dočekati Lille idućeg tjedna s rezultatom s kojim se još uvijek mogu nadati preokretu…

Leny Yoro
7'
17
Ivan Cavaleiro
66'
11
Adam Ounas
66'
13
Akim Zedadka
66'
12
Yusuf Yazici
80'
Darko Raić-Sudar

Na turbulentan početak tjedna Riječani su odgovorili za njih dobrim rezultatom u Francuskoj, unatoč porazu. Nije se vidio pad u igri nakon naglog odlaska trenera Sergeja Jakirovića i njegovog stožera u Dinamo. Riječani su brzo odgovorili imenovanjem Željka Sopića iz Gorice, koji danas nije mogao biti uz momčad uz liniju, ali je tijekom cijelog susreta slao instrukcije klupi s tribine na stadionu Lillea.

Igraj na utakmice SuperSport HNL-a na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Već od starta na papiru se vidjela razlika u kvaliteti ove dvije momčadi, a i kad se izvuklo Lille bilo je jasno tko je favorit. Vidjela se i razlika na terenu kroz posjed i igru. Međutim, rezultat nakon prve utakmice za Riječane je iznad početnih očekivanja. Stigli su Riječani motivirani u Francusku, a nakon njihovog početnog vodstva sjajnim golom Marca Pašalića ipak je slavio Lille s 2:1.

Prvi su zaprijetili domaći u drugoj minuti, ali to je uspješno zaustavio Nediljko Labrović. Samo dvije minute kasnije Franjo Ivanović izbio je u dobru priliku, ali prije njega do lopte je stigao vratar Lucas Chevalier. Ivanović je u toj akciji pritisnuo stopera Bafodea Diakitea koji se ozlijedio u duelu s napadačem Rijeke. Stoga je trener Lillea Paulo Fonseca bio prisiljen na izmjenu već u sedmoj minuti.

Diakitea je zamijenio tad 17-godišnji Leny Yoro koji će biti kasnije jedna od slabih karika u lancu loših reakcija u obrani Lillea kod gola za vodstvo Rijeke. Pritiskali su domaći i kombinirali oko kaznenog prostora Rijeke, a u 24. minuti bljesnula je sjajna akcija Riječana.

Veldin Hodža zaustavio je odlučnu priliku Edona Zhegrove i odmah poslao dugu loptu na polovicu Lillea koju obrana domaćih nije uspjela presjeći, a do nje je prvi stigao Marco Pašalić. Potom je uslijedio trenutak na kakav je već navikao navijače Rijeke ove sezone. Sjurio se prema golu, primijetio da je vratar Chevalier izašao daleko od gola i odlučio se na lob kojim je poslao loptu u mrežu za vodstvo Rijeke u Francuskoj.

Prvu izmjenu u obrani morao je u prvom poluvremenu napraviti i privremeni trener Radomir Đalović. U 32. minuti Stjepan Radeljić je počeo osjećati probleme s mišićem desne noge nakon akcije koja je prethodila golu Rijeke, a umjesto njega je u igru ušao Matej Mitrović.

Riječane su u vodstvu držale i dobre obrane Labrovića koji se iskazao u 42. minuti kod pokušaja Hakona Arnara Haraldssona koji je gađao bliži gornji kut, ali vratar Rijeke je bio spreman na to i odbio loptu u korner. No samo minutu kasnije Lille ipak stiže do izjednačenja prije odlaska na odmor. Nakon dvije vezane pogreške igrača Rijeke na svojoj polovici, lopta od Jonathana Davida stiže do Zhegrove, ovoga puta na lijevoj strani kaznenog prostora od kuda on s 13 metara snažno tuče u suprotan kut i pogađa pored Labrovića za 1:1.

Nastavio se pritisak Lillea i u drugom dijelu dok je Rijeka svoje prilike strpljivo čekala iz kontre. Prvu priliku imao je David već u 47. minuti pogreške obrane Rijeke, ali ponovno je raspoložen na vratima bio Labrović koji je odbio u korner.

Riječani u drugom poluvremenu prvu dobru priliku kreiraju u 54. minuti. Uposlio je tad Ivanović na lijevoj strani Andriju Vukčevića koji se u kaznenom prostoru oslobodio čuvara, ali udarac nakon toga šalje u vratara domaćih.

Lille nije odustajao od pobjede i gola, a i opravdanja statusa favorita pred svojim navijačima. Držala se Rijeka sve do 89. minute, a onda se nisu uspjeli obraniti nakon kornera iz kojeg je ubacio Ivan Cavaleiro. Najviši u skoku bio je mladi Yoro koji je pogodio iza leđa Labrovića za vodstvo 2:1.

Uzbuđenjima tu nije bio kraj jer mogla je Rijeka i do izjednačenja u posljednjim minutama. Niz udaraca uputili su nakon kornera u drugoj minuti sudačke nadoknade. Prvo je Mitrovićev udarac blokirala obrana Lillea pa je udarac Fruka obranio Chevalier do kojeg se odbila ponovno lopta koju je poslao visoko preko gola.

Rijeka će tako unatoč porazu na Rujevici dočekati Lille s aktivnim rezultatom u uzvratu sljedećeg tjedna. Uzvrat na Rujevici na rasporedu je u četvrtak 31. kolovoza od 20:15 sati, a prije toga u nedjelju gostovanje na Maksimiru i okršaj protiv bivšeg trenera.