Vodeni sportovi

Hrvatska pala u posljednjoj dionici, Španjolska je europski prvak

Branimir Korać, Mihaela Bradovski • utorak, 16.01.2024.

Došli smo do kraja Europskog prvenstva u vaterpolu. U velikom finalu u Zagrebu sastali su se Hrvatska i Španjolska, dvije reprezentacije koje su pokazale najviše, a Španjolska je na kraju slavila s 11:10..

HRVATSKA - ŠPANJOLSKA 10:11 (5:3, 2:3, 3:2, 0:3)

Zagreb, Bazen na Savi

Europsko prvenstvo, finale

Suci: Boris Margeta (Slovenija), Georgios Stavridis (Grčka)

Hrvatska: Marko Bijač, Rino Burić, Loren Fatović, Luka Lončar, Matias Biljaka, Luka Bukić 4, Ante Vukičević 1, Marko Žuvela 2(1), Jerko Marinić Kragić 2, Josip Vrlić, Zvonimir Butić, Konstantin Harkov, Toni Popadić. IZBORTNIK: Ivica Tucak

Španjolska: Unai Aguirre Rubi, Alberto Munarriz Egana 2, Alvaro Granados Ortega 3, Bernat Sanahuja Carne 3, Miguel De Toro Dominguez, Marc Larumbe Gonfaus 1, Unai Biel Lara, Sergi Cabanas Pegado, Roger Tahull Compte 1, Felipe Perrone Rocha, Blai Mallarach Guell, Alejandro Bustos Sanchez 1, Eduardo Lorrio Bejar. IZBORNIK: David Martin Lozano

Tijek susreta: 1:0 Žuvela, 1:1 Sanahuja, 2:1 Bukić, 2:2 Granados, 2:3 Munarris, 3:3 Vukičević, 4:3 Bukić, 5:3 Marinić Kragić, 6:3 Bukić, 6:4 Munarriz, 6:5 Larumbe, 7:5 Bukić, 7:6 Bustos, 7:7 Sanahuja, 8:7 Marinić Kragić, 8:8 Tahull, 9:8 Žuvela, 10:8 Fatović, 10:9 Sanahuja, 10:10 Granados, 10:11 Granados

Hrvatski vaterpolisti imali su zlatno odličje u rukama do same završnice. Alvaro Granados u posljednjih minutu i pol postigao je dva pogotka i kreirao preokret.

Hrvatska je igrala sjajnu utakmicu, sjajni su bili i Španjolci, jednostavno bila je to fantastična predstava s obje strane u kojoj su Španjolci bili ti koji su u završnici bili bolji, mirniji i precizniji.

Hrvatska je fantastično otvorila u napadu i dobila je prvu dionicu s 5:3 i to nakon što je Španjolska povela s 3:2, a onda Hrvatska s tri brza gola otišla do prednosti. Briljirao je Luka Bukić koji je igrao hrabro i zabijao pogodak za pogotkom i upravo njegovim golom na početku druge dionice, Hrvatska je povela sa 6:3.

Španjolci su ipak sila i uspjeli su smanjiti zaostatak i na poluvrijeme otići sa za njih već ugodnijim zaostatkom 7:6.

Odmah na startu drugog poluvremena raspucani Sanahuja izjednačio je na 7:7, no Hrvatska je ipak na kraju treće dionice golovima Žuvele i Fatovića otišla na 10:8.

Sanahuja je smanjio na 10:9 i s tom prednosti se ušlo u posljednje dvije minute. Međutim onda je Granados uzeo stvari u svoje ruke i donio Španjolskoj titulu.

Minutu i 38 sekundi prije kraja poravnao Granados i odmah u sljedećem napadu šraubom pogađa za 11:10 i pobjedu.

Hrvatskoj je ostalo 40 sekundi, zatim je dobila igrača više i napad do kraja, ali pokušaj Fatovića izvana završio je u bloku i Španjolska je mogla proslaviti titulu prvaka.

Šteta, Hrvatska je odradila sjajno Prvenstva, nijanse su je dijelile do obrane titule prvaka. Španjolska je došla ovdje kao prvi favorit za zlato i na kraju ga je i uzela.

Tijek susreta

Kraj, Španjolci uzimaju titulu europpskih prvaka. Posljednji pokušaj završio je u bloku.

23 sekunde, igrač više Hrvatska.

40 sekundi do kraja.

10:11 - 3:0 serija Španjolske, vrhunski gol Granadosa.

10:10 - Granados, ponovno je Španjolska unutra.

Dvije minue do kraja, napad Španjolska.

10:9 - Neće se Španjolci samo tako predati, Sanahuja smanjuje na 10:9.

Osjeti se nervoza kod jednih i drugih, ogroman je ulog, ali najvažnije je da Bijač briljira, Španjolci ne mogu samo tako do gola!

Krenulo je posljednjih osam minuta.

Kraj treće dionice. 10:8

10:8 - Fatović!!!!!! Iz jako teške pozicije!

9:8 - Žuvela!

8:8 - Ponovno dobra akcija Španjolaca i poravnanje.

Treće isključenje Cabanasa, probava Bukić, ali ne zabija.

Brani Bijač, Hrvatska se opet može odvojiti!

8:7 - Marinić Kragić bez puno razmišljanja!

7:7 - Vratili su se Španjolci u potpunosti, Sanahuja nakon dobre akcije.

Počelo je drugo poluvrijeme.

Kraj prvog dijela 7:6.

7:6 - Bustos Sanchez.

Šteta, prilika za novih plus tri, ali Aguirre je zaustavio Žuvelu.

7:5 - Utakmica karijere Luke Bukića! Četiri gola, a još tri minute do poluvremena.

Imali su Španjolci napad i za poravnanje, ali Bukić je odlično izblokirao.

6:5 - I Larumbe smanjuje.

Harkov gađa vratnicu, Španjolska može na minus jedan.

6:4 - Teško je držati Španjolce tako dugo bez gola i Munarriz se diže i zabija.

6:3 - Bukić nastavlja i ne gasi se, 6:3!!!!

Počela je druga dionica.

Kraj prve četvrtine, Hrvatska vodi 5:3!

Jako težak pokušaj Sanahuje izvanas, ali Bijač briljantno reagira.

5:3 - Hrvatska je odlična u napadu, prvo Vukićević pa Bukić i odmah i Marinić Kragić, brza tri gola za 5:3!

2:3 - Munarriz.

2:2 - Drže se Španjolci pa tako zabija Granados.