Veliki kiks Manchester Uniteda, Emeryjeva Aston Villa uvjerljivo slavila protiv Nottinghama

Filip Mihoković • subota, 24.02.2024.

Odigrana su četiri susreta Premier lige, a najveće iznenađenje bio je poraz Manchester Uniteda protiv Fulhama 2:1. U ostalim susretima Aston Villa slavila je s uvjerljivih 4:2 protiv Nottingham Foresta, Brighton i Everton remizirali su 1:1, dok je Crystal Palace s uvjerljivih 3:0 svladao Burnley.

Niti 26. kolo Premier lige nije razočaralo, donoseći pregršt golova, preokreta rezultata i iznenađujući poraz 2:1 Manchester Uniteda od Fulhama u napetoj završnici. Aston Villa Unaija Emeryja uvjerljivo je s 4:2 svladala Nottingham Forest te došla do 52. boda osiguravši ostanak na četvrtom mjestu ljestvice Premier lige. Brighton i Everton podijelili su bodove, upisavši po pogodak, a Crystal Palace ugostio je Burnley te mu zadao težak poraz, postignuvši tri pogotka unutar deset minuta.

Igraj na utakmice SuperSport HNL-a na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Aston Villa je snažno krenula prema 3:0 vodstvu zahvaljujući uzbudljivom i kliničkom razdoblju u prvom dijelu. Ollie Watkins je započeo paljbu u četvrtoj minuti svojim 14. pogotkom u Premier ligi ove sezone, prije nego što je Douglas Luiz postigao dva pogotka u 29. i 39. minuti, ostavljajući Forest u očaju i opasnosti od daljnje paljbe. Činilo se kao posao umanjivanja štete za goste, ali Moussa Niakhate smanjio je zaostatak malo prije odmora kako bi im dao nadu.

Villa je morala zamijeniti ključnog braniča Paua Torresa na poluvremenu, što ju je oslabilo, a Morgan Gibbs-White je pobjegao iza obrambene linije domaćina i smanjio zaostatak na 3:2 u 48. minuti. Anthony Elanga je potom propustio sjajnu priliku neposredno prije nego što je Leon Bailey vratio Villi dvostruku prednost postavivši konačnih 4:2 u 61. minuti.

Mirno prvo poluvrijeme između Brightona i Evertona zasjenio je drugi dio susreta u kojemu su pala oba pogotka. Jarrad Branthwaite je šokirao Everton pogotkom u 73. minuti prije nego što je Billy Gilmour dobio crveni karton kasno u utakmici, dok je Brighton izgledao kao da ide prema svojem prvom porazu u ligi na stadionu Amex od kolovoza.

No, kapetan Brightona, Lewis Dunk, na svojoj 400. ligaškoj utakmici za klub, skočio je kako bi glavom poslao loptu u mrežu nakon ubačaja Pascala Grossa u samoj završnici utakmice, osiguravajući zasluženi bod nakon što domaćin, koji je zabilježio 23 udarca, nije uspio iskoristiti dominaciju posjeda tijekom utakmice.

Crystal Palace uvjerljivo je slavio 3:0 protiv Burnleya s igračem manje. Josh Brownhill dobio je direktni crveni karton u prvom poluvremenu nakon što je oborio Jeffersona Lerma kao posljednjeg igrača u 35. minuti, ali domaćin nije iskoristio brojčanu prednost sve do trenutka kada je Chris Richards spustio loptu Jordana Ayewa s niskim udarcem glavom u 68. minuti.

Nakon što je pola sata s obje strane odmora bila tvrd orah, obrana Burnleyja je probijena, a Ayew se pretvorio u strijelca u 71. minuti, susrećući niski ubačaj zamjene Matheusa Franca samo tri minute nakon Richardsovog pogotka. "Claretsi" su izgledali poraženo, a stvari su postale gore kad je Vitinho oborio Franca unutar kaznenog prostora, a Jean-Philippe Mateta poslao Jamesa Trafforda u pogrešnom smjeru kako bi kompletirao uvjerljivu pobjedu od 3:0 u 79. minuti.

Davidu Fofanini je uskraćena kasna utjeha kad mu je instinktivni završetak poništen od strane VAR-a nakon što je Lorenz Assignon ometao liniju vida Sama Johnstonea iz zaleđa.

United je imao problema u prvih 25 minuta, ali Alejandro Garnacho ga vraća u život kada je njegov udarac sjajno spasio s linije Antonee Robinson. Diogo Dalot potom je pogodio vanjski dio stative, ali Fulham je i dalje prijetio s druge strane, jer je Rodrigo Muniz također pogodio stativu samo trenutak kasnije u kontranapadu. Andreas Pereira i Garnacho potom su prisilili obrane Andree Onane i Bernda Lenoa u poluvremenu koje je imalo sve osim gola.

Drugo poluvrijeme bilo je puno mirnije, ali proboj je došao od Fulhama u 65. minuti, kada je Calvin Bassey snažno poslao loptu u gol nakon što mu je lopta pala u kaznenom prostoru nakon Pereirinog kornera. Bruno Fernandes potom je imao priliku izjednačiti za domaćina, ali Leno je dobro obranio njegov udarac dok je publika ohrabrivala ekipu Erika ten Haga.

Baš kad su Cottagersi mislili da su ostvarili nevjerojatnu pobjedu, koja bi bila njihova prva na Old Traffordu u 17 pokušaja, Harry Maguire je zabio u posljednjoj minuti redovnog vremena kako bi donio bod za United. Međutim, duboko u sudačkoj nadoknadi, Alex Iwobi je bio sam pred golom i hladnokrvno poslao udarac iza leđa Onane za konačnih 2:1 i sva tri boda Fulhamu u dramatičnom popodnevu u Manchesteru.