Čudesan preokret Newcastlea, Grbićev Sheffield ponovno prokockao nemoguće

Mario Borko • subota, 30.03.2024.

30. kolo Premier lige donijelo je velik broj golova i nevjerojatne preokrete. Sheffield Ive Grbića ponovno je u završnici ispustio dva gola prednosti, Chelsea protiv pretposljednjeg Burnleya nije uspio slaviti ni s igračem više, a Newcastle je protiv West Hama slavio nakon spektakularnog preokreta...

Svih 12 klubova koji su u subotu popodne bili u akciji zabijali su golove. Newcastle je, nakon što je bio u zaostatku od 1:3, pobijedio West Ham s 4:3. Identičnu prednost ispustio je Sheffield protiv Fulhama, završilo je 3:3. Tottenham je nakon preokreta s 2:1 pobijedio Luton Town, a Bournemouth je istim rezultatom bio bolji od Evertona. Chelsea i Burnley remizirali su s 2:2, a Nottingham Forest i Crystal Palace s 1:1.

Igraj na utakmice Premier lige na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Da je u nogometu sve moguće, uvjerili smo se mnogo puta, ali uvijek se damo impresionirati. Newcastle je protiv West Hama poveo u šestoj minuti, Alexander Isak bio je precizan s bijele točke, a pogocima Michaela Antonia i Mohammeda Kudusa Čekićari su do kraja poluvremena okrenuli rezultat. Kada je u trećoj minuti nastavka Jarrod Bowen zabio za 1:3, činilo se da je utakmica riješena.

Ipak, nadu je Svrakama, ponovno iz kaznenog udarca, u 77. minuti vratio Isak. Šveđanin je u 83. asistirao Harveyju Barnesu za 3:3, a Englez, koji je u igru ušao u 67. minuti, u 90. sjajno zabija za preokret i erupciju oduševljenja na St James' Parku.

Sheffield je posljednji i jako teško će ostati u Premier ligi, a nakon što su drugu utakmicu u nizu u samoj završnici ispustili dva gola prednosti, jasno je i zašto je tome tako. Svih šest golova vidjeli smo u drugom dijelu, Bladesi su poveli u 58. minuti preko Bena Diaza, a samo četiri minute kasnije za Fulham zabija Joao Palhinha. Oliver McBurnie u 68. vraća domaćine u vodstvo, a u 70. Diaz ih drugom pogotkom dovodi na korak do trijumfa. Ipak u 86. Bobby Decordova-Reid smanjuje na 3:2, a u trećoj minuti sudačke nadoknade Rodrigo Muniz sjajnim "poluškaricama" postavlja konačnih 3:3.

Ivo Grbić je nakon devet obrana u prošlom kolu, ovaj put skupio njih šest, ali kod golova je bio potpuno nemoćan.

Tottenham je u borbi za Ligu prvaka ostvario vrlo važnu pobjedu protiv Luton Towna. Tahith Chong doveo je goste u vodstvo već u trećoj minuti, a pritisak Spursa urodio je plodom tek u 51. kada je Issa Kabore loptu skrenuo u vlastitu mrežu. Heroj završnice u ovoj utakmici bio je, tko drugi nego, Heung-min Son, koji je u 86. zabio za velika tri boda.

Chelsea igra sezonu za zaborav, a možda i jedina svijetla točka je Cole Palmer. Mladi Englez protiv Burnleya je stigao do 12. i 13. prvenstvenog gola, ali ni to, ni crveni karton kojeg je Lorenzo Assignon dobio u 40. minuti, nisu bili dovoljni za pobjedu Bluesa. Palmer je u 44. bio precizan s bijele točke, a u drugoj minuti nastavka Josh Cullen izjednačava rezultat. Engleski reprezentativac u 78. zabija svoj drugi, ali Dara O'Shea samo tri minute kasnije donosi Burnleyu 18. bod ove sezone. Heroj Claretsa bio je Arijanet Murić koji je utakmicu završio s 11 obrana.

Muke po Everton se nastavljaju. Momčad Seana Dychea ne zna za pobjedu od prosinca, a sedmi prvenstveni poraz u tom razdoblju nanio im je Bournemouth. Toffeesi su na gostovanju kod Cherriesa u rezultatski zaostatak pali u 64. minuti. Dominic Solanke zabio je svoj 16. gol, ali gosti iz Liverpoola se vraćaju u 87. preko Beta. Sudačka nadoknada u ovom kolu ima posebnu moć, a nju su iskoristili domaćini koji su zahvaljujući autogolu gostujućeg kapetana Seamusa Colemana stigli do vrijedne pobjede.

Jedina utakmica u kojoj nismo vidjeli pogodak u samoj završnici bila je ona između Nottingham Foresta i Crystal Palacea. Forest je nakon oduzimanja bodova pao u zonu ispadanja i sada svaki susret za njih ima još veći značaj. Na svom City Groundu su tražili pobjedu, ali moraju se zadovoljiti remijem koji ih je ponovno podigao "iznad vode". Gosti su poveli u 11. minuti preko Jeana-Philippea Matete, a konačnih 1:1 postavio je Chris Wood u 61. minuti.