Sjajni Hrvati: Gvardiol strijelac i asistent, Kovačić strijelac u visokoj pobjedi Manchester Cityja

Branimir Korać, Mario Borko • subota, 13.04.2024.

Manchester City je u 33. kolu Premier lige ugostio Luton i upisao vrlo uvjerljivu 5:1 pobjedu. Veliki doprinos ovoj pobjedi pružili su Mateo Kovačić i Joško Gvardiol, obojica su bili strijelci krasnih pogodaka, a Gvardiol je dodao i asistenciju...

Nakon ludog rasporeda i spektakla u Madridu, Manchester City je borbu za obranu naslova u Premier ligi nastavio protiv Luton Towna. Građani su prema protivničkim vratima uputili čak 37 udaraca i zasluženo slavili s 5:1. Svoj su obol pobjedi dali hrvatski reprezentativci Joško Gvardiol i Mateo Kovačić, obojica su se upisali u listu strijelaca, a najskuplji branič svijeta je upisao i asistenciju.

Igraj na utakmice Premier lige na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Manchester City je protiv Luton Towna želio što bezbolnije stići do sva tri boda, a sve je krenulo prema planu već u drugoj minuti. Kevin De Bruyne je proigrao Erlinga Haalanda koji izlazi jedan na jedan s vratarom, ali promašuje. Lopta se odbijala i ponovno stigla do Norvežanina koji u iz voleja pogađa Daikija Hashioku od čije se glave lopta odbija u mrežu. Nesretnom Japancu je pripisan autogol.

Građani su nastavili ogroman pritisak. U prvom dijelu su uputili čak 19 udaraca prema vratima gostiju koji su s druge strane ostali bez ijednog pokušaja. Za mirniju završnicu pobrinuo se Mateo Kovačić u 64. minuti. Nakon akcije iz kornera Julian Alvarez ga je pronašao povratnom loptom, a hrvatski reprezentativac (koji ne zabija često, ali kada zabije to bude efektno) iz voleja postiže prvijenac u Premier ligi u dresu Nebesko-plavih.

Jeremy Doku bio je najraspoloženiji pojedinac susreta, a to je u završnici potvrdio i brojkama. Najprije je izborio kazneni udarac kojeg je Haaland u 76. uspješnoj realizirao, a potom se u 87. i sam upisao u strijelce. Joško Gvardiol je upisao asistenciju, a Belgijac je nakon sjajne solo akcije zabio svoj treći gol u prvenstvu.

Isti igrači u 93. minuti su zamijenili uloge. Gvardiol je iz slične situacije kao i protiv Real Madrida opalio desnom nogom i zabio za konačnih 5:1. Ovoga puta je odabrao prvi kut, a vratar je bio potpuno nemoćan. Zagrepčaninu je ovo bila prva asistencija i prvi gol u Premier ligi, a protivničke će obrane ubuduće morati obratiti puno više pažnje na njegovu desnu nogu.

Počasni pogodak za goste, kod rezultata 3:0, postigao je Ross Barkley u 81. minuti. Bivši engleski reprezentativac je iskoristio pogrešku domaće obrane i zabio svoj peti gol u ovoj sezoni.

Momčad Pepa Guardiole odradila je svoj posao i barem privremeno zasjela na vrh tablice. U srijedu na Etihad dolazi Real Madrid, a idući vikend Građane očekuje polufinale FA kupa. Prvenstvu se vraćaju tek za dva tjedna kada gostuju kod Brightona.

Luton Town je ostao u zoni ispadanja, a priliku za izlazak iz nje tražit će iduću subotu kada mu u goste dolazi Brentford.