Italija: Odluka pada u posljednjem kolu!

RegginaVerona1:1
RomaMilan1:1
UdinesePerugia2:1
VeneziaBari0:1

Titula prvaka Italije za sezonu 1999/2000 biti će ipak dodijeljena tek u posljednjem kolu. Jedna će kopija trofeja putovati s Juventusom u Perugiju, dok će druga na Olimpicu čekati kraj Laziove utakmice s Regginom i vijesti iz Perugije.

Juventus prvak - dvije minute

Juventus je u nedjelju poslijepodne bio novi prvak Italije - dvije minute. Naime, u 60. minuti Del Piero je doveo Juve u vodstvo protiv Parme, a u tim trenucima Lazio je u Bologni imao samo 1:1. No, radost pristaša “zebri” trajala je tek do 62. minute, kada je Simeone ponovno doveo Laziale u prednost, koju su sačuvali do kraja.

Ovakav rasplet posljedica je pobjeda obje vodeće momčadi u pretposljednjem kolu. Alex Del Piero pogotkom kojeg je postigao glavom nakon točno sat vremena igre, ostavio je Juventus u prednosti od dva boda prije posljednjih 90 minuta. Del Piero nije mogao izabrati bolji trenutak za svoj prvi pogodak iz igre nakon nekoliko mjeseci posta. Parma je postigla pogodak za izjednačenje u pretposljednjoj minuti, no sudac je poništio pogodak Canavarra glavom nakon kornera, zbog navodnog prekršaja u napadu. Po završetku utakmice mišljenja su podijeljena, jedni sucu De Santisu čestitaju i priznaju hrabrost, drugi se ne mogu načuditi i ponovno prozivaju toliko puta spominjanu protežiranost "zebri" kod talijanskih djelitelja pravde. Za Juventus naš Tudor je ušao u 68. minuti, Stanić je kod Parme igrao čitavo drugo poluvrijeme.

Lazio je uspio proći kroz vrlo neugodnu Bolognu, čija je momčad svakako kvalitetnija od pozicije koju trenutno drži. Iako je bivši ljubimac navijača Lazija Beppe Signori dvaput tresao mrežu Balotte (Marchegiani se ozljedio već u 3. minuti), Rimljani su ipak uspjeli izboriti pobjedu i ostaviti utrku neizvjesnom sve do posljednjih minuta zadnjeg kola. Alen Bokšić ponovno je bio u nemilosti tvrdog Šveđanina na klupi nebesko-plavih. Lazio još uvijek zaostaje za Juventusom dva boda, pa će se sve riješiti u posljednjem kolu.

Ako je utrka za titulu ostala neriješenom, riješene su sve nedoumice oko posljednjeg kluba koji će se pridružiti Veneziji, Cagliariju i Piacenzi u Seriji B dogodine. Nekoć slavni Torino samo je jednu sezonu uspio izdržati u elitnom društvu, dogodine će ponovno prolaziti trnoviti put povratka. Lecce se pobjedom spasio, kao i Bari, koji ništa nije htio prepustiti matematici i pobijedio u Veneziji 1:0.

Najbolji strijelac Milana i Serie A Ukrajinac Andriy Shevchenko svojim je 23. golom u sezoni donio Milanu kvalifikacije za Ligu prvaka najesen. Sa druge strane, njihovi domaćini iz Rome u zadnjem se kolu mogu nadati samo čudu koje bi i njih preko Intera i Parme promoviralo u najjače europsko natjecanje. Inter je još jednom ove sezone razočarao svoje navijače (Šimić igrao prvo poluvrijeme), Fiorentina im je na San Siru udijelila - poker i tako ostala u borbi za zadnje mjesto koje vodi u Europu s Udineseom.

U zadnjem kolu, 14. svibnja - sastaju se: Fiorentina - Venezia, Bari - Bologna, Cagliari - Inter, Perugia - Juventus, Parma - Lecce, Torino - Piacenza, Lazio - Reggina, Verona - Roma i Milan - Udinese.