Hajduk je sam sebe izigrao
Edoardo Reja vratio se na "čizmu", a Hajduk se nakon dužeg vremena susreo s drugačijim razlogom trenerskog odlaska. Dosad je uprava davala nogu trenerima, sad je trener dao nogu upravi. Što je ostalo iza prvog talijanskog trenera u HNL-u?
Dok ovo čitate, Edoardo Reja već je u talijanskom zračnom prostoru i planira prvi okršaj svog Lazija protiv Parme. Hajduk je za Talijana slovenskih korijena već prošlo svršeno vrijeme, kao i trenerski mir i sigurnost na Poljudu. Nitko ih, naime, nije imao kao Reja.
Što je ostalo iza prvog talijanskog trenera u HNL-u? Realno - jako malo. Manje od pola godine boravio je talijanski specijalist za male klubove u hrvatskom zračnom prostoru, a njegova ostavština brzo će izblijediti iz svih povijesnih knjiga splitskog kluba.
Vezane vijesti
Poklepović ili iznenađenje?
12.02.2010.
"Znam kako, ali neću"
11.02.2010.
Reja: "Lazio ne zaslužuje ovu situaciju"
11.02.2010.
Štimac na Hajdukovoj klupi?
10.02.2010.
Jer usprkos dobrim idejama, novim vježbama, drugačijem pristupu redu, radu i stezi, Reja iza sebe nije ostavio nikakav poseban rezultat. Nije ni mogao, dobio je momčad u rasulu, nespremnu i psihički i fizički za sve ono što nosi igranje u Hajduku i pokušao od nje istkati neko novo tkivo.
Ni on sam prije dolaska u Hajduk nije bio u sličnoj situaciji. Sa svojih 65 godina i tri desetljeća vođenja malih talijanskih klubova u preskocima između Serie B u Seriju A, iz Serie C u Seriju B, iz Serie A u Seriju B i tako u krug, Reja je tek u poznim godinama svog trenerskog puta dobio prigodu voditi klub koji se bori za trofeje i kojeg ne zanima prosjek.
"Grintalo" se i na njega, posebno zbog igre s jednim napadačem koja je Hajdukovim navijačima izgledala bespotrebno opreznom za HNL uvjete i Hajdukov status, no uvijek je imao podršku iza svojih leđa. Čak i kad se, više u medijima, nego u Poljudu, počelo "kuhati" nezadovoljstvo njegovim rezultatima i izvedbama tijekom jeseni, gotovo su svi stali na njegovu stranu. Ne zato što je bilo koga kupio nekom revolucijom koju je donio u Hajduk, nego čisto iz banalnog razloga - što je svima dosta stalnih promjena trenera i skrivanja cijelog kluba iza samo jednog čovjeka. Trenera.
Reja je imao ono što nije ni jedan drugi trener u Hajduku i vjerojatno više i neće. Imao je sigurnost, imao je potporu, imao je snagu da riješi neke stvari bez da mora razmišljati hoće li mu se ova ili ona struja usprotiviti. Ako je i bilo nezadovoljnih zbog nekih njegovih poteza, većinom to i nije dolazilo do njegova uha, koje je bilo baždareno na frekvencije talijanskog jezika.
Reja je u Hajduku imao sigurnu situaciju sve do ljeta i nitko ga sigurno ne bi smijenio bez obzira i da je izgubio i Kup, kao što je izgubio i prvenstvo. S druge strane, u Laziju ga čeka "ludnica", čeka ga puno veći pritisak navijača i medija nego u Splitu i čeka ga još jedna bitka za opstanak. Na koju je, očito, više navikao nego na borbu za trofeje koja se od njega očekivala u Hajduku.
Je li Reja svojim odlaskom izdao Hajduk? Dajte, pustite patetiku. Ako se Hajduka za poneku tisuću eura u trenutku odriču kapetani, Hajdučka srca i ljubimci navijača, a od njega i danas dobro žive brojni "uhljebi" (autorsko pravo KNH Torcida) bez trunke srama, tko može zamjeriti jednom strancu što prihvaća puno bolje plaćeni posao u puno uglednijem i bogatijem klubu u trenutku kad je smatrao da je njegova trenerska karijera pred mirovinom?
Reja Hajduku ništa nije dugovao, a da Lazio nije puka slučajnost pokazuje i ugovorna klauzula koja mu je omogućila odlazak u bilo kojem trenutku uz odštetu od četiri mjesečne plaće (nešto manje od 150.000 eura). Hajduk je, dakle, sam sebe izigrao.
Na kraju balade, Hajdukovi navijači osjetili su na svojoj koži kako su se osjećali navijači Šibenika kad su na samom strartu ovog prvenstva ostali bez trenera Ivice Kalinića, koji baš kao i Reja nije mogao odoliti većem (iza)zovu. Hajduk je potrošio svog inozemnog jokera i vraća se svojim domaćim snagama. Bez obzira tko postao peti trener Hajduka ove sezone - sigurno neće imati ni sigurnost, ni povjerenje, ni mir koje je imao Reja.
SuperSport HNL
| 1 | Dinamo | 36 | 93:28 | +65 | 86 |
| 2 | Hajduk | 36 | 61:36 | +25 | 68 |
| 3 | Varaždin | 36 | 47:46 | +1 | 54 |
| 4 | Rijeka | 36 | 49:36 | +13 | 53 |
| 5 | Lokomotiva | 36 | 40:52 | -12 | 44 |
| 6 | Istra 1961 | 36 | 39:50 | -11 | 43 |
| 7 | Gorica | 36 | 40:48 | -8 | 41 |
| 8 | Slaven Belupo | 36 | 46:61 | -15 | 41 |
| 9 | Osijek | 36 | 27:49 | -22 | 35 |
| 10 | Vukovar 1991 | 36 | 37:73 | -36 | 28 |
- Najnovije
- Najčitanije


Turska - SAD: Oproštaj Turaka sa Svjetskog prvenstva, Amerikanci rasterećeni ulaze u utakmicu
2 sata•SP 2026.

Bruno Durdov došao do pogotka već u prvoj utakmici u novom klubu
2 sata•Ostale lige

Bjelica o nepozivanju Mišića: 'Igrač takvog profila jako dobro bi došao reprezentaciji'
2 sata•Reprezentacija

Zagreb i Podravka saznali moguće protivnike u Ligi prvaka i Ligi prvakinja
3 sata•Liga prvaka

Paragvaj - Australija: Mirni remi ili vatren dvoboj i borba za prolaz?
3 sata•SP 2026.

Lovro Banovec službeno predstavljen u Slaven Belupu
3 sata•SuperSport HNL

Osijek doveo mlada pojačanja uoči početka sezone
3 sata•SuperSport HNL

BiH - Katar 3:1: Zmajevi pobjedom do drugog kruga Svjetskog prvenstva!
21 sat•SP 2026.

Panama - Hrvatska 0:1: Teško izborena pobjeda i veliki korak prema nokaut fazi
1 dan•SP 2026.

KRONOLOGIJA: BiH - Katar 3:1 (Svjetsko prvenstvo, skupina B)
23 sata•SP 2026.

KRONOLOGIJA: Švicarska - Kanada 2:1 (Svjetsko prvenstvo 2026., skupina B)
23 sata•SP 2026.

KRONOLOGIJA: Škotska - Brazil 0:3 (Svjetsko prvenstvo, skupina C)
20 sati•SP 2026.

Češka - Meksiko 0:3: Katastrofalno izdanje Čeha za oproštaj od Svjetskog prvenstva
15 sati•SP 2026.

KRONOLOGIJA: Maroko - Haiti 4:2 (Svjetsko prvenstvo, skupina C)
20 sati•SP 2026.

KRONOLOGIJA: Češka - Meksiko 0:3 (Svjetsko prvenstvo, skupina A)
16 sati•SP 2026.
SuperSport HNL
| 1 | Dinamo | 36 | 93:28 | +65 | 86 |
| 2 | Hajduk | 36 | 61:36 | +25 | 68 |
| 3 | Varaždin | 36 | 47:46 | +1 | 54 |
| 4 | Rijeka | 36 | 49:36 | +13 | 53 |
| 5 | Lokomotiva | 36 | 40:52 | -12 | 44 |
| 6 | Istra 1961 | 36 | 39:50 | -11 | 43 |
| 7 | Gorica | 36 | 40:48 | -8 | 41 |
| 8 | Slaven Belupo | 36 | 46:61 | -15 | 41 |
| 9 | Osijek | 36 | 27:49 | -22 | 35 |
| 10 | Vukovar 1991 | 36 | 37:73 | -36 | 28 |
Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!
- Obrisan korisnik11.02.2010. u 16:39Ma dovodit strane trenere u HNL je besmisleno, svaki pametniji će pobjeć glavom bez obzira...

- Obrisan korisnik10.02.2010. u 16:19dobro je rekao mamic prije par mjeseci, da ce ovaj prvom prilikom otici!

- irilov10.02.2010. u 15:48a jesi me nasmija umorno oko...

- Obrisan korisnik10.02.2010. u 15:45Neće valjda opet Nadoveza uskočit jest tuđa govna :( ... a da je zvat Bonačića ... samo mu propisat da mora nonstop nosit kacigu, i doma i na poslu :-P

- Bogomdani10.02.2010. u 13:40treba opet stavit stranca

HNK Hajduk Split 2026./2027.
Danas u 19:57
HNK Cibalia Vinkovci 2026/2027
Danas u 19:52
GNK Dinamo 2026./2027.
Danas u 19:45
HNK Rijeka 2026/2027
Danas u 19:15
FUTSAL
Danas u 18:28








