Novi posrtaj Francuza

Zoran Zdelar • subota, 11.10.2008.

Austrija je na gostovanju na Farskim otocima uspjela osvojiti tek bod, i to nakon što su bili u rezultatskom zaostatku. Neuspješni su bili i Francuzi na gostovanju u Rumunjskoj, dok Srbija na svom terenu nije imala problema...

Jedna od prvih utakmica koja se ove subote odigrala u sklopu europskih kvalifikacija za plasman na Svjetsko prvenstvo 2010. godine ponudila je već poprilično iznenađenje. Austrijanci su gostovali na Farskim otocima, a kući će se vraćati s tek jednim osvojenim bodom.

Prvo poluvrijeme nije gledateljima ponudilo golove, no zato je to nadoknađeno odmah na početku drugog dijela kad su pala oba. Erupciju oduševljenja u Torshavnu već u 47. minuti izazvao je pogotkom Bogi Lokin nakon što je uspješno svladao protivničkog vratara Alexandera Manningera.

Vezane vijesti

Domaćin ovogodišnjeg Europskog prvenstva ipak nije morao dugo čekati na izjednačenje s obzirom da se ono dogodilo samo dvije minute kasnije. U 49. minuti precizan je bio Martin Stranzl.

Spomenimo da Austrijanci nisu imali priliku gledati utakmicu svoje reprezentacije s obzirom da im agencija Sportfive unatoč dogovoru nije osigurala prijenos. Opravdanje glasi da im na Farske otoke nije stigla oprema za realizaciju prijenosa.

U jednoj od najzanimljivijih utakmica dana Francuzi su još jednom posrnuli. Bivši europski i svjetski prvaci na teškom gostovanju u Rumunjskoj nisu uspjeli stići do svoje druge pobjede u ovima kvalifikacijama, a na kraju mogu biti i iznimno zadovoljni što su osvojili barem jedan bod.

Rumunji su oduševili svoje navijače nakon samo pet minuta igre. Steve Mandanda morao je vaditi loptu iz mreže već u ranoj fazi utakmice nakon što ga je uspio svladati Florentin Petre. Nije se predugo moralo čekati ni na povećanje vodstva. Igrala se 17. minuta kad se u listu strijelaca uspio upisati i Dorin Goian.

S ugodnim vodstvom od 2:0 Rumunji ipak nisu mogli na odmor s obzirom da je u 36. minuti Franck Ribery uspio smanjiti na 2:1. Bogdan Lobont na kraju je ipak morao još jednom pokleknuti nakon što ga je u 69. svladao i Yoann Gourcuff. Prije utakmice se spominjalo da bi ovo mogao biti odlučujući susret kad je u pitanju sudbina francuskog izbornika Raymonda Domenecha, a ostaje nam za vidjeti kako će na ovaj rezultat reagirati čelnici Francuskog nogometnog saveza.

Srbija nije imala nikakvih problema na putu do pobjede u dvoboju s Litvom, a neki srpski mediji idu čak i toliko daleko da ovu utakmicu ocjenjuju kao jednom od najboljih predstava njihove reprezentacije u posljednjih nekoliko godina. Srbi su od samog početak krenuli vrlo odlučno, pa su i vrlo brzo stigli do vodstva. U 6. minuti precizan glavom nakon izvedenog kornera bio je Bane Ivanović.

Litva je nakon toga nekoliko puta priprijetila, no morali su priznati poraz kad ih je u 34. minuti uspio svladati i Miloš Krasić. Prije toga je Srbija zatresla i vratnicu Litve. Konačnih 3:0 u 82. minuti postavio je Nikola Žigić, koji je ranije u nekoliko navrata neuspješno prijetio.