Nizozemska izbila na vrh

Vedran Babić • subota, 11.10.2008.

U dvjema utakmicama skupine 9 Nizozemci su očekivano savladali Island 2:0, dok su Norvežani iz Glasgowa otišli s vrijednim bodom u rukama...

Reprezentacija Nizozemske odigrala je tek drugu kvalifikacijsku utakmicu i već je zasjela na čelo svoje skupine. U prvoj su utakmici izvukli važnu pobjedu u Skoplju, a večeras su u Rotterdamu s rutinskih 2:0 arhivirali Island. Strijelci za Oranje bili su branič Joris Mathijsen u 16. minuti te Klaas - Jan Huntelaar u 64. Za izabranike novog izbornika Berta van Marwijka ovo je upravo onakav start kakav su i priželjkivali - dvije utakmice, dvije pobjede. Sljedeći izazov je gostovanje u Norveškoj u srijedu. Islanđani će, pak, priliku za prvu pobjedu tražiti istoga dana kod kuće protiv Makedonije.

U prilično izjednačenoj utakmici na Hampden Parku u Glasgowu Škotska i Norveška podijelili su bodove u utakmici bez pogodaka. Obje momčadi su imali svoje prigode za vodstvo, no domaćine će najviše boljeti zaista nezamisliv promašaj debitanta u dresu reprezentacije, 30-godišnjeg Chrisa Iweluma u 64. minuti, kada je sam samcat sa svega par metara promašio cijela vrata. Nakon već tri odigrane utakmice Škoti imaju četiri boda, koja ih čine prvim pratiteljima Nizozemskoj. Što se Norveške tiče, oni ostaju na dva boda iz dvije utakmice.

Najboljim igračem utakmice proglašen je veznjak Škotske Scott Brown: "Nismo pretjerano razočarani. Imali smo svoje šanse, ali imali su ih i Norvežani, no jednostavno nije bilo sreće. Sada moramo dati sve od sebe kako bismo u Nizozemskoj iduće godine došli do pobjede."