SP 2010,kvalifikacije,skupina 9, 28.03.2009, 20:45 h
Nizozemska 3:0 Škotska
Škotska

Nizozemci suvereno

Matej Milanović • subota, 28.03.2009.

U jedinoj utakmici skupine devet kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, Nizozemska je u Amsterdamu odigrala dobru utakmicu protiv Škotske i sasvim zasluženo nadigrala protivnike. Nizozemci sada imaju četiri pobjede iz četiri utakmice i sve su bliže Južnoj Africi...

Nizozemska se mučila u prvom susretu u Makedoniji i mučila se u Norveškoj, no pred ovaj susret bez obzira na to imali su stopostotan učinak i devet bodova. U goste im je došla Škotska koja je u isto toliko susreta skupila samo četiri boda, uz neočekivani poraz u Makedoniji na startu kvalifikacija.

Škoti su bili svjesni da im trebaju bodovi, no krenuli su s jako obrambenim sastavom, braneći se i pokušavajući dugim loptama uposliti jedinog napadača, Kennyja Millera. Nizozemci tako stvaraju igru, ali prvu priliku imaju Škoti.

U 12. minuti izvrsna duboka lopta za Millera koji ulazi u 16 metara s desne strane. No, napadač u prilaženju protivničkom golmanu ne primjećuje da mu s leđa dolazi Joris Mathijsen koji izvrsnim uklizavanjem otklanja opasnost.

Oko 20. minute sudac dvaput propušta opomenuti igrače. Prvo ne kažnjava Giovannija Van Bronckhorsta, a zatim ni Scotta Browna, koji na 20 metara od svog kola s leđa ruši Arjena Robbena, no sudac ne dosuđuje ni prekršaj.

Nedugo zatim odlična prilika za domaće. Robin Van Persie ubacuje s desne strane, no Klas Jan Huntelaar ne stiže glavom na loptu. Robben u međuvremenu nekoliko puta izluđuje škotsku obranu, no ne uspijeva zabiti gol.

Napokon u 30. minuti Nizozemci probijaju gostujući bedem. Mark Van Bommel sjajno ubacuje s desne strane točno na liniju od pet metara. Huntelaar bježi svom čuvaru i s lijeve strane glavom upućuje loptu u suprotni kut, pored nepomičnog Allana McGregora za 1:0.

Do kraja poluvremena Nizozemska nastavlja s pritiskom i taman pred odlazak u svlačionicu isplaćuje im se trud. Još jedan ubačaj na pet metara, ovaj put s kornera završava u mreži Škota. Van Persie skače među trojicom gostujućih igrača i glavom šalje loptu po sredini, pored McGregora koji još jedanput samo promatra. 2:0 za Nizozemsku na poluvremenu.

Odmah po povratku iz svlačionice novu priliku za domaće ima Dirk Kuyt koji puca iz okreta, no udarac kojeg je skrenuo škotski igrač odlazi pored vratnice. U 69. minuti Wesley Sneijder, koji je ušao za Van Persieja, ostaje potpuno sam na lijevoj strani šesnaesterca i puca volejem kojeg gosti zaustavljaju pred crtom.

Četiri minute kasnije opet se ne iskazuju suci, Robben je sam u kontri, no mora se zaustaviti zbog, u najmanju ruku, sumnjivog zaleđa. U 76. gosti izvode i korner i Gary Caldwell smješta loptu u mrežu, no sudac vidi nekakav prekršaj i poništava pogodak.

Niti minutu kasnije Sneijder sjajno pronalazi Huntelaara, Christophe Berra ga ruši i Nizozemci imaju jedanaesterac. Dirk Kuyt je siguran i poklanja domaćima 3:0. Do kraja susreta domaći su imali još nekoliko prilika no nisu ih iskoristili.

Zaslužena pobjeda domaćih koji sada imaju 12 bodova i bježe Škotima, koji su na drugoj poziciji, ogromnih osam bodova. Island ima četiri boda, a Norveška i Makedonija, koji imaju utakmicu manje, imaju dva, odnosno tri boda. U srijedu Škotska ugošćuje Island, a Makedonija gostuje upravo u Amsterdamu.