Marin Vuković • srijeda, 19.08.2009.

Novi prvoligaš Burnley, koji se u najviši rang engleskog nogometa vratio prvi put nakon 33 godine, potpisao je prvoklasnu senzaciju i na krcatom Turf Mooru svladao aktualnog prvaka. Puno bolje prošao je Tottenham koji je pobjedu nad Liverpoolom potvrdio više nego uspješnim gostovanjem u Hullu, a Liverpool je na Anfieldu došao do prvih ovosezonskih bodova.

Najveće iznenađenje dosadašnjeg tijeka prvenstva priredio je maleni Burnley, svladavši na svom Turf Mooru veliki Manchester United. Pravi praznik nogometa u Burnleyu pogotkom je u 19. minuti utakmice uveličao Robbie Blake, pogodivši mrežu Uniteda fantastičnim volejem kojim je "skinuo paučinu" s Fosterova gola.

Najveću priliku za povratak u utakmicu United je imao u posljednjoj minuti prvoga dijela, kada je zbog prekršaja nad Patriceom Evrom dosuđen jedanaesterac, no jedan od večerašnjih heroja Burnleya, vratar Brian Jensen, pročitao je udarac Michaela Carricka i sačuvao svoju mrežu.

United ni u nastavku susreta nije djelovao kao momčad koja može zabiti pogodak, uz sav posjed lopte nisu uspjeli stvoriti niti jednu izglednu priliku i posve zasluženo upisali su prvi poraz sezone. Kako sada stvari izgledaju, neće biti i posljednji, ova momčad večeras je djelovala poput raštimanog orkestra, bez ideje, bez širine, bez opasnosti po protivnička vrata.

Takvih problema nije imao Tottenham koji je s visokih 5:1 projurio Hullom i sa stopostotnim učinkom ušao u novu sezonu. Spursi ove sezone doista izgledaju moćno i pobjedu nad Liverpoolom potvrdili su na najbolji mogući način novim trijumfom na KC stadionu.

"Bila je ovo fantastična predstava mojih igrača. Način na koji smo igrali, protok lopte, tempo, sve je bilo savršeno. Počeli smo sezonu pobjedom nad Liverpoolom, ali ovo je bila još bolja predstava", blistao je nakon pobjede Harry Redknapp.

U momčadi su se i ovaj put našli i Luka Modrić i Vedran Ćorluka, a Čarli je u ovom susretu zauzeo mjesto centralnog braniča. Obojica su odigrali standardno dobro, osim jedne pogreške Ćorluke iz prvog poluvremena koja je Spurse mogla stajati pogotka. Ćorluka je bez obzira na to odigrao cijelu utakmicu, a Modrić je u 85. minuti zamijenjen Davidom Bentleyem.

Tottenham je počeo furiozno i već nakon 14 minuta pogocima Jermaina Defoea i Wilsona Palaciosa poveo s 2:0. Stephen Hunt je u 25. minuti smanjio prednost gostiju, ali novi pogodak Defoea neposredno prije odlaska na odmor vraća Spursima opipljivu prednost.

U posljednjih 12 minuta utakmice Tottenham je potvrdio pobjedu, Robbie Keane je pogodio za 4:1 u 78. minuti, a u sudačkoj nadoknadi hat-trick zaključio Defoe, što znači da su Spursi nakon nepotpunog drugog kola vodeća momčad Premiershipa.

Visoku pobjedu i prve bodove u novoj sezoni upisao je i Liverpool, koji je s 4:0 svladao Stoke City. Fernando Torres je u četvrtoj minuti postigao svoj prvi ovosezonski pogodak, a krajem prvog dijela Glen Johnson udvostručio vodstvo Redsa. Dvanaest minuta prije kraja utakmice Dirk Kuyt povisio je na 3:0, a konačan rezultat u samoj završnici postavio je David N'Gog.

Drugi poraz iz isto toliko utakmica upisao je Portsmouth, za kojeg je Niko Kranjčar odigrao svih 90 minuta. Najpoštenijih ishod utakmice vjerojatno bi bila podjela bodova, no u posljednjoj minuti utakmice David James je skrivio pomalo sumnjiv jedanaesterac kojeg je James McFadden pretvorio u pogodak i tri boda za Birmingham.