Arsenalu vrh, Tottenhamu poraz na Anfieldu

Marin Vuković • srijeda, 20.01.2010.

Fantastičnim preokretom na Emiratesu Arsenal je u zaostaloj utakmici drugoga kola došao do pobjede nad Boltonom i barem privremeno, uz utakmicu više od Chelseaja, preuzeo vrh prvenstvene ljestvice. Tottenham je pak odigrao slabu utakmicu i doživio zaslužen poraz od Liverpoola, izravnog suparnika za mjesto u Ligi prvaka.

Po drugi put u samo nekoliko dana Arsenal je svladao Bolton i sa šest bodova osvojenih u te dvije utakmice preuzeo vrh Premiershipa. Bolton je večeras pružio dobar otpor i nakon pola sata poveo s dva pogotka prednosti, no niti to im nije bilo dovoljno za pobjedu u ovom susretu. Serija od četiri pogotka Topnicima je donijela pobjedu od dva pogotka razlike, a točno toliko bilo im je potrebno da na ljestvici preskoče Chelsea.

Eduardo da Silva započeo je utakmicu od prve minute i na travnjaku ostao sve do sudačke nadoknade, no ni ovaj se put nije upisao među strijelce. S druge strane Ivan Klasnić nije dobio priliku u početnom sastavu Boltona, u igru je ušao tek desetak minuta prije kraja, u trenucima kada je Bolton već gubio s 3:2.

Gosti su sjajno otvorili utakmicu, već u sedmoj minuti iskoristili su slabu reakciju Arsenalove obrane i preko Tima Cahilla došli do vodstva. Novi šok domaćim je navijačima priredio Denilson, koji je u 28. minuti skrivio jedanaesterac nad Chung Yong Leejem, a s bijele točke na 2:0 za goste povisio je Matthew Taylor.

Ono što je izgledalo kao bezizlazna situacija Arsenal je donekle popravio minutu prije kraja prekrasnim pogotkom Tomasa Rosickog, koji je svoju momčad na odmor odveo s podnošljim zaostatkom od jednoga pogotka. To je otvorilo priliku Topnicima za potpuni povratak u utakmicu, što su u drugom poluvremenu i učinili.

Već početkom drugog dijela Cesc Fabregas je izjednačio na 2:2, a u 65. minuti Thomas Vermaelen donio potpuni preokret lijepim udarcem u gornji desni kut Boltonova gola. Pitanje pobjednika pet je minuta prije kraja u potpunosti razriješio Andrej Aršavin i navijačima Arsenala donio dvostruko veselje zbog nova tri boda i čelne pozicije u Premiershipu.

Liverpool i Tottenham na Anfieldu su odigrali utakmicu koju u Engleskoj prikladno nazivaju six-pointerom. Spursi su u slučaju pobjede mogli povećati svoju prednost na sedam bodova, no umjesto toga Liverpool je pobjedom od 1:0 stigao na samo bod zaostatka od toliko željenog četvrtog mjesta.

Redsi su u ne pretjerano lijepoj, ali dinamičnoj i borbenoj utakmici, već nakon šest minuta igre došli do vrijedne prednosti. Dirk Kuyt je lijepim udarcem s dvadesetak metara svladao Heurelha Gomesa i svojoj momčadi donio vodstvo koje su znali zadržati do kraja prvog dijela.

Početkom nastavka Jermain Defoe je oteo loptu Pepeu Reini i postigao izjednačujući pogodak za goste, no on je poništen jer se Defoe prethodno nalazio u zaleđu, koje pak nije dosuđeno dok se nije aktivno uključio u igru. Spursi su nastavili s boljom igrom i sredinom drugog dijela opasno zaprijetili Redsima, no do pogotka nisu mogli.

Susret je definitivno riješen u sudačkoj nadoknadi kada je Sebastien Bassong srušio Davida N'Goga, a s bijele točke Dirk Kuyt postavio konačnih 2:0. Valja spomenuti da je jedanaesterac zbog preranog utrčavanja igrača u šesnaesterac morao izvesti dvaput, no oba je puta bio precizan.

Sva trojica hrvatskih reprezentativaca našli su se u početnom sastavu Spursa, no nisu odigrali utakmicu za pamćenje. Luka Modrić odigrao je jednu od svojih slabijih utakmica, no i takav se našao u dvije prilike za postizanje pogotka. Niko Kranjčar odigrao je dobro, a zamijenjen je u 65. minuti, dok je četiri minute ranije iz igre izašao Vedran Ćorluka.