Vodeni sportovi

Mankoč briljirao, Duje digao nogu s papučice gasa

Maja Giljanović • subota, 12.12.2009.

Deveterostruki europski prvak u 25-metarskim bazenima uzastopce Slovenac Peter Mankoč je svim silama želio pokazati da je prvi nositelj uoči sutrašnjeg finala utrke na 100 metara mješovito. Mankoča je Duje Draganja pobijedio prošli mjesec na "Mladosti" i izazvao ga da u polufinalu EP-a u Istanbulu ispliva svjetski rekord.

Duje Draganja je nakon srebra na 50 metara slobodno u najužoj konkurenciji za pobjedničko postolje i u finalu utrke na 100 metara mješovito. 26-godišnji je Splićanin u prvoj polufinalnoj utrci zauzeo drugo mjesto iza sjajnog Petera Mankoča koji je prionuo poslu kako bi Duji pokazao da je prvi favorit finala.

Duje je, naime, 22. studenog na "Mladosti" pobijedio (52,17) Slovenca i deveterostrukog europskog prvaka u 25-metarskim bazenima izazvao da u polufinalu sruši (50,76) svjetski rekord Sergeja Fesikova (50,95).

Draganja je naočigled usporio na posljednjih 25 metara i osvojio drugo mjesto gotovo pola sekunde ispod svog hrvatskog rekorda.

Duju su u drugoj polufinalnoj utrci prestigli i Fesikov (51,40) i Litavac Vytaustas Janussitis (52,45), a u finalu su i Španjolac Cabello Forns (52,71), Nijemac Di Carli (52,94), Talijan Galenda (52,95), Britanac Hulme (53,07) i Turčin Atasay (53,15).

Drugi naš prestavnik u polufinalu Dominik Straga je diskvalificiran zbog pogrešnog okreta (21-godišnjak je pukao nakon 70-tak metara i prije diskvalifikacije upisao 53,29).

Francuskinja Coralie Balmy (3:56,55) je ispred Dankinje Lotte Friis (3:59,06) na drugom i svoje kolegice iz reprezentacije Ophelie Etienne (3:59,94) na trćem mjestu na 400 slobodno obranila titulu iz Rijeke, a europskim se naslovom na 1500 metara ispred srebrnog Talijana Federica Colbertalda (14:25,68) i brončanog Danca Madsa Gläsnera (14:26,74) okitio Nijemac Jan Wolfgarten koji je svoj osobni rekord spustio gotovo 14 sekundi (14:20,44).