Premiership, 33. kolo, 03.04.2010, 13:45 h
Manchester United
Manchester United 1:2 Chelsea
Chelsea

Marin Vuković • subota, 03.04.2010.

Chelsea će 33. kolo engleske Premier lige okončati na čelu prvenstvene ljestvice, nakon što su u derbiju na Old Traffordu zasluženo s 2:1 svladali momčad Manchester Uniteda.

Prvi put od 2005. godine nogometaši Chelseaja uspjeli su osvojiti sva tri boda na vrućem gostovanju u Manchesteru i to su učinili kada je bilo najpotrebnije. S tri danas zasluženo osvojena boda izbili su na vodeće mjesto Premiershipa i u posljednjih pet kola ovise samo o svojim rezultatima.

Premda je Carlo Ancelotti susret iznenađujuće započeo bez Didiera Drogbe, mora se priznati da je nadmudrio Alexa Fergusona i na kraju iz vjerojatno najbitnije utakmice sezone odnio čitav plijen.

Mike Dean

Glavni sudac utakmice Mike Dean pobrao je puno kritika uoči ove utakmice, kao sudac koji je ove sezone dosudio najviše jedanaesteraca, od kojih je popriličan broj bio dvojben.

Kao da je želio odgovoriti na kritike, u ovoj je utakmici odlučio ostati nijem i nipošto ne pokazati na bijelu točku, premda je za to imao razloga.

U prvom poluvremenu prekršaj na Ji-Sung Parku s jedne i još očitiji prekršaj Garyja Nevillea na Nicolasu Anelki s druge strane Deana ipak nisu natjerali da pokaže na bijelu točku.

Onako kako su odigrali utakmicu s Bayernom, Crveni vragovi su odigrali početnih sat vremena ogleda na Old Traffordu. Chelsea je u svakom pogledu bio kvalitetnija momčad, čvrsti u obrani, dominantni u veznom redu i opasni u napadu, dok je domaćin u gotovo svakom dvoboju zaostajao za korak-dva.

Stoga i ne čudi da je nakon 20 minuta igre do posve zasluženog i očekivanog vodstva došao Chelsea. Sjajno je lijevom stranom prošao Florent Malouda, iza sebe ostavio trojicu igrača Uniteda i potom uposlio Joea Colea koji majstorskim potezom petom skreće loptu u mrežu Edwina van der Sara.

United se do kraja prvoga dijela nije oporavio od šoka, a bilježimo i po jednu sumnjivu situaciju s obje strane koje su mirisale na jedanaesterac, no glavni sudac Mike Dean ostao je nijem.

Tek nakon petnaestak minuta nastavka domaći su uspjeli preuzeti kontrolu nad igrom u svoje ruke i vršiti sve jači pritisak na vrata Chelseaja, no bez obzira na silno htijenje bilo je jasno da se izostanak Waynea Rooneyja osjeti više nego ikad prije.

U 69. minuti utakmice Ancelotti je u igru poslao Drogbu, a deset minuta kasnije ovaj mu se odužio pogotkom. Doduše, postigao ga je iz evidentnog zaleđa, no pomoćni i glavni sudac ostali su nijemi i United je i drugi put postavio loptu na centar.

Nadu u povratak probudio im je Federico Macheda svojim prvim ovosezonskim pogotkom samo dvije minute kasnije, no bilo je to sve što je United uspio učiniti u ovom susretu. Čak i pogodak Machede vrlo je dvojben jer se lopta po svemu sudeći u mrežu odbila od njegove ruke.

Chelsea je ostvario ključnu pobjedu i vratio se na vrh ljestvice, a sada sve drže u svojim rukama. Prvenstvo definitivno nije odlučeno, u utrku se još može vratiti čak i Arsenal, no Ancelottijeva je momčad preuzela ulogu favorita.

• Obrisan korisnik03.04.2010. u 16:59
    trebao je nani igrati od prve u odlicnoj je formi, a pobjeda bas i nije zasluzena jer je drogba bio u zaledu a man utd bio bolji cijelo drugo poluvrijeme