Tottenham skrivio tri penala i izgubio

Marin Vuković • subota, 03.04.2010.

Premda je Heurelho Gomes obranio dva od tri jedanaesterca Darrena Benta, nogometaši Tottenhama uvjerljivo su poraženi na Stadionu svjetla u utakmici kakva se rijetko viđa. Na putu neuspjeha i gubitka bodova bio je i Arsenal, no nade u osvajanje naslova novim je pogotkom u sudačkoj nadoknadi spasio Nicklas Bendtner.

Stadion svjetla ovog je subotnjeg poslijepodneva svjedočio doista nevjerojatnoj utakmici. Sunderland je pred svojim navijačima zasluženo svladao Tottenham s 3:1, premda je dva od tri dosuđena jedanaesterca sjajnim intervencijama zaustavio Heurelho Gomes. Sjajni Brazilac ipak nije bio svemoguć, pa je zbog iznimno lošeg izdanja obrane Spursa bio prisiljen triput kapitulirati.

Luka Modrić jedini je od Hrvata započeo u početnih jedanaest, a u završnici prvog dijela skrivio je drugi jedanaesterac Sunderlanda. Niko Kranjčar ušao je u igru u drugom poluvremenu i upisao asistenciju, a Vedran Ćorluka zbog ozljede je propustio i ovu utakmicu.

Odmah nakon prvog sučevog zvižduka Sunderland je izborio korner nakon kojeg je lopta došla do Darrena Benta, a ovaj u 35. sekundi utakmice donio vodstvo domaćinu. Spursi se od šoka nisu uspjeli oporaviti čitavo prvo poluvrijeme, štoviše do odmora su uspjeli skriviti čak dva jedanaesterca.

Nakon igranja rukom Kylea Walkera, Bent je u 29. minuti s bijele točke povisio na 2:0, a pet minuta prije odmora novi je jedanaesterac skrivio Luka Modrić. Priliku za hat-trick već u prvom poluvremenu Bent ipak nije iskoristio, njegov udarac pročitao je Gomes i obranio najstrožu kaznu.

Premda je Tottenham ulaskom Nike Kranjčara zaigrao nešto bolje, Bent je novu priliku za hat-trick dobio u 60. minuti, kada je sudac Lee Mason i treći put pokazao na bijelu točku. Međutim, brazilsko-engleski dvoboj i ovaj je put dobio Gomes, pročitavši i ovaj put namjere Benta.

Desetak minuta kasnije Peter Crouch je na asistenciju Kranjčara smanjio na 2:1 i činilo se da će Spursi kazniti sve promašaje Sunderlanda, no obrana je danas bila u katastrofalnom stanju. Prvo je Antonu Ferdinandu poništen pogodak za 3:1, pa je zatim Kenwyne Jones promašio apsolutni zicer da bi fantastičnim volejem četiri minute prije kraja Boudewijn Zenden zapečatio sudbinu Spursa.

Desetkovani Arsenal se dugo igrao sa živcima svojih navijača, no na kraju su ipak uspjeli svladati Wolverhampton i ostati u utrci za naslov prvaka. Ponovno je čovjek odluke bio Nicklas Bendtner, i to u četvrtoj minuti sudačke nadoknade, a gosti su posljednjih pola sata odigrali s igračem manje.

Eduardo da Silva se nakon dugo vremena našao u početnom sastavu Arsenala, no nije se uspio upisati u strijelce. Izašao je iz igre u 79. minuti, kada je zamijenjen Carlosom Velom, a svi napadi Topnika isplatili su se ubačajem Bacaryja Sagne kojeg je Bendtner u 94. minuti glavom pretvorio u pogodak.

Aston Villa se pobjedom u Boltonu iskupila za poraz od 7:1 prije tjedan dana, a ujedno se približila Tottenhamu u utrci za četvrto mjesto. Jedini je pogodak u mrežu domaćina pospremio Ashley Young u 11. minuti utakmice, a naš Ivan Klasnić u nekoliko je navrata mogao domaćinu spasiti bod. U igru je ušao u 57. minuti i propustio tri vrlo izgledne prilike.

Na vrlo teškom terenu Fratton Parka Portsmouth i Blackburn odigrali su neodlučeno 0:0, čime su Mornari napravili još jedan korak bliže matematičkom ispadanju iz Premiershipa. Upiše li West Ham u nedjelju pobjedu, Portsmouth će i definitivno potvrditi ono što se već odavno zna. Nikola Kalinić utakmicu je počeo s klupe i u igru ušao tek u posljednjih deset minuta.

Bezopasni Hull City nije uspio preskočiti gostovanje na Britanniji, gdje je Stoke City s lakih 2:0 upisao novu pobjedu, a Iainu Dowieju i njegovoj momčadi zadao nove glavobolje. Ricardo Fuller u šestoj i Liam Lawrence u 90. minuti donijeli su bodove domaćinu.