Povratak radosti domaćeg loptanja

Borna Rupnik • ponedjeljak, 26.07.2010.

Konačno je počelo. Nagledali smo se proteklih mjeseci završnice Lige prvaka, Svjetskog prvenstva i sličnih usputnih zbivanja, no nestrpljivom iščekivanju došao je kraj - od petka do nedjelje uveseljavali su nas nogometni umjetnici s domaćih travnjaka. Količinu sarkazma odredite sami...

Prvo je kolo novog izdanja svima nam najdražeg prvenstva, zapravo, bilo vrlo jednostavno. Osam utakmica, osam pobjeda domaćih momčadi, uvjerljiva slavlja Dinama i Hajduka, malo priča o sucima, vremenskim nepogodama i svemu ostalom što okružuje HNL, a bio je tu i slavonski derbi u kojem su Vinkovčani pokazali da profesionalcima mogu postići tri gola u 90 minuta nakon što amaterima u 180 nisu uspjeli zabiti nijedan. Susjed je uvijek dobra motivacija.

Najrazočaraniji će vjerojatno biti debitanti u ovom društvu, Splićani pod vodstvom Ivana Katalinića, koji su se lijepo predstavili na Kantridi i za nagradu si pospremili loptu u vlastitu mrežu, a u Koprivnici je Slaven Belupo potvrdio da "zna što je radio ovoga ljeta" i da opet puca visoko. Šibeniku povratak u domaću realnost nije najbolje sjeo.

Pomalo u sjeni ostalih zbivanja, Karlovac je nastavio gdje je stao protekle sezone, a u Kranjčevićevoj su odahnuli shvativši da ove godine neće morati čekati jesensko-zimske mjesece za prve bodove.

Igrač kola

Anas Sharbini u prvih je 90 ovosezonskih prvenstvenih minuta naznačio da bi mogao opravdati visoka očekivanja koja su postavljena pred njega. Postigao je pogodak, upisao dvije asistencije i izborio kazneni udarac te se prometnuo u prvo ime Hajduka u pobjedi protiv Istre 19(6:1) (copyright Bernard Jurišić).

Pogodak kola

Nakon što mu je pri slobodnom udarcu s 25 metara za vodstvo Varte... ovaj, Varaždina protiv Zadra pomogao gostujući živi zid, u 77. minuti tog dvoboja Josip Brezovec bio je još precizniji i bez dodatne pomoći još jednom, s približno iste udaljenosti, matirao ukopanog Tomislava Gluića. Vježba, izgleda, čini majstora.

Potez kola

Na Kantridi su postavljene nove prskalice za travnjak, no vjerojatno nije bilo planirano da se uključe u prvim minutama drugog poluvremena premijernog susreta protiv Splita. Izazvale su kratki prekid, ali i propisno zabavile prisutnu publiku.

Tragičar kola

Velimir Vidić, novi stoper novog prvoligaša Splita, teško je mogao zamisliti nesretniji debi. Premda je bio jedan od boljih igrača na terenu, njegov je autogol na kraju prvog poluvremena ostavio Splićane praznih ruku u Rijeci, i to u utakmici u kojoj su uz više preciznosti u napadu mogli i do sva tri boda.

Izjava kola

"Hrvatski dragovoljac će ovakvom igrom zasigurno izboriti opstanak u najvišem rangu natjecanja. Nije važno da li će se igrati liga 12 ili liga 10, mi ćemo tamo biti prisutni", konstatirao je predsjednik Hrvatskog dragovoljca Ivica Perković nakon ukupno 90 minuta viđenog nogometa u natjecanju koje traje 30 kola. Usput budi rečeno, Hrvatski dragovoljac je poražen 4:1.

Promašena prognoza kola

"Zbog Ive Šuška inicijalna mi je reakcija bila jedinica, no nakon malo dublje analize promijenio sam razmišljanje za 180 stupnjeva", napisao je Tomislav Pacak uoči utakmice Zagreba i Lokomotive. Šuškovi Pjesnici otpjevali su 3:1 za Zagreb, a još se jednom pokazalo da "dublja analiza" ne jamči uspješno prognoziranje ishoda nogometne utakmice.

Semafor kola

Semafor na Poljudu bio je najzaposleniji u prvom kolu 1. HNL. Za sedam je pogodaka na utakmici Hajduka i Istre morao ispisati sedam različitih imena. Više je splitskih nogometaša iz udarne postave postiglo pogodak nego što nije - Anas Sharbini, Ahmad Sharbini, Mirko Oremuš, Srđan Andrić, Senijad Ibričić i Marin Ljubičić svakako su zaslužili da ih spomene još jednom, a sedmi strijelac na susretu postao je pulski predstavnik Asim Šehić.

• Obrisan korisnik26.07.2010. u 10:21
    Rijeci rezultat nije bio nikada bitan... zabava je ta koja donosi bodove... ajmo Rijeka, ajmo Rijeka... hehehe
  • Obrisan korisnik26.07.2010. u 02:13
    Ja se radujem ligi 12 a moze i 10...jer tako ce druga liga biti znatno jacai dobri igraci iz degradiranih klubova ce dolazit u opstale klubove i lige bi trebala jacat... Btw mislim da se premalo pozornosti posvecuje Karlovcu jer oni su sposobni za puno toga.
  • Obrisan korisnik26.07.2010. u 01:17
    I ja se nadam konačno zanimljivom prvenstvu. Nadam se da će se kroz neko vrijeme i ostali klubovi ojačati toliko da mogu ući u borbu za titulu. Tada bi imali pravo prvenstvo
  • Obrisan korisnik26.07.2010. u 01:13
    Ovakva liga može i mora opstat.... ovo kolo me učinilo presretnim...veliki sam dinamovac ali drago mi je zbog hajduka da se malo trgne i da prvenstvo bude zanimljivije...
  • Obrisan korisnik26.07.2010. u 00:51