1. Hrvatska nogometna liga, 1. kolo, 24.07.2010, 20:00 h, Stadion na Kantridi, gledatelja: 2000

Vedran Babić • subota, 24.07.2010.

Po prvi put nakon 49 godina nogometaši RNK Split vratili su se u prvoligaško društvo i - doživjeli poraz. Na Kantridi protiv Rijeke su bili bolja momčad, ali nisu se iskazali u realizaciji i kući se vraćaju praznih ruku. Pobjednika je odlučio nesretni autogol Velimira Vidića na samom izdahu prvog dijela.

Josip Serdarušić
42'
21
Romano Obilinović
63'
9
Joško Parać
72'
Ivan Katalinić

Prvoligaški debi Splita u neovisnoj Hrvatskoj završio je neslavno. Iako je odigrao dobrih 90 minuta i bio bolji od svog suparnika, klub iz Parka mladeži ipak je poražen 1:0.

Nakon uvodnih dvadesetak minuta izjednačene igre i tek jedne solidne prilike Splićana (Grizelj), Rijeka je u 22. zamalo povela. Udarni napadač domaćih, Đalović, pogodio je vratnicu i tako je rezultat na semaforu ostao 0:0.

Par minuta kasnije Golubović je mogao zabiti za vodstvo gostiju, no vratar Lisjak uspio je zaustaviti njegov udarac. Opet je Đalović bio u središtu pažnje u 32. minuti, ali ovoga puta u ulozi asistenta Štroku koji je pucao po sredini gola.

Ulaskom u samu završnicu prvog dijela Rodić se našao u izglednoj šansi, ali u padu nije uspio ozbiljnije zaprijetiti vrataru "crvenih" Vukoviću. I onda, kada se mislilo da će se na odmor u svlačionice otići bez pogodaka, novopridošli stoper Vidić u 45. minuti nes(p)retno posprema loptu u svoju mrežu nakon što ju je Štrok pokušao primiriti.

Iako je bio ravnopravan suparnik, Split je u drugi dio ušao sa zaostatkom, no to se nije previše odrazilo na psihu njegovih igrača. Doduše, Riječani su u 56. minuti zatresli mrežu gostiju, no pogodak je poništen zbog zaleđa Budicina.

Od tog trenutka pa sve do kraja utakmice trajao je pritisak Splićana. Nizale su se šanse Golubovića, Obilinovića, ponovno Golubovića i dvije Paraća, no lopta nije htjela u mrežu i "crveni" su se morali pomiriti s porazom.

Nije to bila baš blistava predstava momčadi Nenada Gračana, no pobjeda se piše i to je za riječki tabor najvažnija vijest. Split se, pak, prikazao u lijepom svjetlu i pokazao da nije slučajno izborio Prvu ligu.

Nedostajala mu je tek realizacija i to je ono na čemu će Ivan Katalinić i njegovi igrači morati poraditi uoči sljedećeg susreta s Varaždinom u Splitu. Dojam je, međutim, da ako nastave ovako igrati, da će realizacija doći sama od sebe i da ostanak u ligi ne bi smio doći u pitanje.