Nekome šamar, nekome samopouzdanje

Piše:Ante Zovko • utorak, 30.10.2012.

Dok se Cedevita navikava na naporni ritam zbog prvog nastupa u Euroligi, to su počele koristiti na papiru slabije momčadi. Nakon što su Vitamini, kako je rekao njihov trener, dobili europski šamar, regionalni im je zalijepio Zadar. Cibona se dugo mučila sa Širokim i pobijedila, a Split je na "zviždačkom koncertu" u Mađarskoj opet poražen na gostujućem terenu.

Cibona je upisala prvu od moguće tri pobjede hrvatskih momčadi u šestom kolu ABA lige. Slavila je protiv Širokog u Draženovu domu 69:63 nakon što je u posljednjih deset minuta ušla sa sedam poena zaostatka. Na ruku Cibosima išla je činjenica da je Darko Planinić vrlo brzo dobio pet osobnih i odigrao svega 14 minuta.

Zagrepčani su iskoristili što je prvak BiH zaigrao s niskom postavom jer je Ivan Velić Roberta Rikića stavio na klupu u završnici susreta. Pobjeda Mršićeve momčadi, treća ukupno, još je vrijednija s obzirom da je krajem prve četvrtine zbog frakture prsta iz igre morao Justin Hamilton.

Sličnu lekciju iz suđenja regionalnom natjecanju kao Planinić dobili su košarkaši Splita koji su opet poraženi na gostovanju, ovaj put u Szolnoku 67:75. Osim što su Žuti veći dio susreta odigrali slabo (Subotić je u 17. minuti ubacio prvi splitski koš s vanjske pozicije), suci su odlučili biti glavni akteri utakmice dosudivši 57 osobnih pogrešaka.

Nakon što je Budućnost razbila Krku u Novom Mestu (66:51), u Zagrebu je Cedevita doživjela najteži udarac ove sezone. Najskuplja momčad lige očigledno se još traži. Nakon tri poraza u prva tri kola Eurolige, Zadar je naplatio svoje frustracije iz susreta s Olimpijom i pobijedio 83:67.

"Ne vjerujem da smo energetski prazni, ali kad u Europi dobiješ jedan šamar, ono samopouzdanje koje dobiješ nakon pobjede protiv Olimpije ti brzo nestane jer vidiš da ima mnogo boljih od tebe", opisao je Božidar Maljković psihološko stanje svoje momčadi poslije poraza od Anadolu Efesa u trećem kolu Eurolige, trećeg u tom natjecanju. Zadar je Zagrepčanima nanio drugi poraz u četiri dana, još jedan prilično ružan. Zadranima je, rekao je trener Ante Nazor, donio samopouzdanje koje je nedostajalo u prethodnim dvobojima.

Utakmica kola

Igokea je ostala jedina momčad bez poraza. Šestu pobjedu upisala je protiv Union Olimpije, 87:82, nadoknadivši 11 poena zaostatka pred svojim vatrenim gledalištem. Veliki obol u preokretu dao je Siniša Štemberger ubacivši 15 poena uz šuz igre 5/6.

Igrač kola

Kapetan Partizana Vladimir Lučić zadao je ritam mnoštvom laganih poena svojim mladim suigračima u pobjedi protiv Radničkog 91:80. Dok su Kragujevčani promašivali šut za šutom, u primjer kapetana ugledali su se prije svih Gordon i Gagić koji su bili neprikosnoveni u reketu. Lučić je završio s 22 poena uz 80 posto šuta iz polja.

Petorka kola

Marton Bader (Szolnoki): 9 poena, 12 skokova, 2 ukradene lopte, valorizacija 19

Nelson De Marcus (Crvena zvezda): 9 poena, 8 skokova, 4 asistencije, valorizacija 17

Clifford Daniel Hammond IV (Igokea): 19 poena, tri skoka, četiri asistencije, tri ukradene lopte, valorizacija 22

Franko Kaštropil (Zadar): 13 poena, 8 skokova, 2 asistencije, valorizacija 20

Vladimir Lučić (Partizan): 22 poena, 4 skoka, 2 asistencije, 2 ukradene lopte, valorizacija 28

Zanimljivost kola

Poznato je da se košarkaška utakmica igra 40 minuta igre, a s obzirom na prekide i odmore potraje do dva sata ili više. Gledatelji u Szolnoku samo su prvo poluvrijeme pratili 52 minute zbog u najmanju ruku čudnog sudačkog kriterija. U prvom poluvremenu igrači su 41 put išli na liniju slobodnih bacanja, Mađari 25. Broj osobnih na kraju je stao na 57, a slobodnih bacanja na 63. Međutim, to nije opravdanje za Split koji još traži svoju prvu pobjedu izvan svojih Gripa. Žuti su poraženi i u trećoj državi koju su posjetili tijekom ove sezone.

• Obrisan korisnik30.10.2012. u 12:01
    Bumo vidli. Tkogod, samo ne ova umjetna tvorevina biznismena, šminkera i političara.
  • Obrisan korisnik30.10.2012. u 11:58
    el capitano,prije će split ili zadar na final four nego cibona
  • Obrisan korisnik30.10.2012. u 11:06
    Recite da sam lud ali kako je krenulo Cedeviti ne bi se čudio da se Cibona iz sjene uzme 'njihovo' mjesto u final fouru.
  • Obrisan korisnik30.10.2012. u 09:48
    Valorizacija zbilja zna nekada stvoriti totalno nerealnu sliku. Onakva ispod prosječna partija Badera da ga uvrsti u petorku kola,smiješno. I Subotić je recimo igrao jako loše,a valorizacija mu je 14 ?!? Tko je gledao utakmicu , sve je vidio.