Runje: "Hajdukovih 100? Divota!"

Iz Pariza:Maja Giljanović • nedjelja, 13.02.2011.

Hrvatski reprezentativac Vedran Runje u Parizu sinoć je u susretu 23. kola Le Championnata zaustavio PSG, a u mix-zoni Parka prinčeva za čitatelje Sportneta podijelio je dojmove o samoj utakmici, sezoni Lensa, 100. rođendanu Hajduka, svojoj budućnosti u bivšem klubu, reprezentaciji...

Drugu godinu uzastopce PSG na svom Parku prinčeva nije slomio otpor Lensa, a jedan od najzaslužnijih što su gosti pred 32,979 gledatelja izvukli bod bez dileme je hrvatski reprezentativac Vedran Runje. Bivši hajdukovac svih je 90 minuta branio bez i najmanje pogreške: istrčavanja su mu bila pravovremena i na mjestu, a reakcije, kojima je odmah od prve akcije Parizana u suigraše ulio dodatnu dozu samopouzdanja, neishitrene. Svi pokušaji PSG-a odbijali su se od stasitog 35-godišnjaka, a jedini put kad nije mogao reagirati pomazila ga je i sreća.

Lens je na Park prinčeva doputovao mjesec dana nakon lekcije koju su im Parižani očitali u utakmici 1/32 finala Kupa i primljene petarde (1:5), a trener Laszlo Bölöni pilio je naopako izjavom: "PSG je najbolja francuska momcad, mada stanje na ljestvici to trenutno ne otkriva, po mom su mišljenju bolji i od Lillea". Bivši prvak Europe tijekom igračke karijere u Steaui, trener Sang et Ora bez pardona je pripremio krajnje defenzivnu taktiku, stvorio zid ispred Runje i zatvorio sve prilaze svom golu, a na eventualnu je šansu vrebao iz kontranapada.

Taktika gostiju zamalo je, međutim, pala u vodu odmah u prvom napadu PSG-a, ali Runje je zauzdao šut Makelelea u 4. minuti i nagovijestio večer frustracije za drugoplasiranu momčad lige. Jedini put kad je hrvatski reprezentativac samo pogledom ispratio loptu bilo je u 26. minuti, ali udarac glavom Hoaraua zaustavila je stativa. U nastavku poluvremena prijetili su i Nene i Bodmer, ali na odmor se otišlo rezultatom 0:0.

Najbliže vodstvu u drugom poluvremenu PSG je stigao u 51. minuti, Erding je iskoristio slabu reakciju Yahije i pucao, ali Runje se ispriječio i mačjim refleksom skinuo šut turskog reprezentativca. Nepunu minutu poslije Erding je ponovno neprecizan, a gostujuća mreža je ostala netaknuta i u 75. minuti nakon što je Runje udarac Sakha zaustavio na samoj gol-liniji.

Promašaji su se igračima trenera Antoinea Kombouarea zamalo obili o glavu, Lens se umalo dokopao punog plijena, ali Maoulida u 54. i Gregory Sertić u 61. minuti, pucali su tik pored vratiju Edela.

PSG je na koncu treći put u sezoni nakon 0:0 protiv Rennesa u šestom i protiv Nice u osmom kolu pred svojim navijačima odigrao bez golova i danak drugoj utakmici u ligi uzastopce bez postignutog gola nakon poraza (0:1) u Rennesu prošlog vikenda platio padom za jednu poziciju, na trece mjesto. Parižani za Lilleom koji svoju utakmicu protiv Toulousea tek mora odigrati u ovom trenutku zaostaju četiri boda, Marseille koji je golovima dvostrukog strijelca Gignaca slomio Sochaux (2:1) prestigao ih je za bod, a Lyon koji je u lokalnom derbiju pregazio Saint-Etienne (4:1) bodovno ih je sustigao. Za jedno je mjesto skliznuo i Lens, u 23 utakmice Sang et Or su skupili samo 24 boda, Monaco ih je nakon pobjede protiv Lorienta (3:1) prestigao zbog bolje gol-razlike i na 19. su mjestu Runje i ekipa bolji samo od prežaljenog Arles-Avignona.

Nakon utakmice u mix-zoni Parka prinčeva Runje se stavio na raspolaganje čitateljima Sportneta, jedinica Lensa koja je od poslovično škrtog L'Equipea zaradila ocjenu šest (bolje je, sedmicom, ocijenjen tek Varane, a potencijalni hrvatski reprezentativac Sertić je za 78 minuta dobio četvorku) primala je čestitke za odličan nastup: "Izvukli smo bod, nisu nam zabili gol, a što sam ja bio na visini zadatka, pomogli su i suigrači. Svakako je uspjeh kad vam momčad ovakvog napadačkog potencijala ne zabije, nije bilo lako, rijetki iz Pariza odnose bodove".

Parižani su momčad s šestom najboljom domaćom statistikom, od 12 utakmica odigranih na Parku prinčeva pobijedili su na šest protiv Saint-Etiennea, Arles-Avignona, Marseillea, Caena, Bresta i Sochauxa, četiri su protiv Rennesa, Nice, Monaca i Lensa odigrali neriješeno, a tek su dvije izgubili (1:2 od Bordeauxa u trećem i 2:3 od Auxerrea u 10. kolu).

Lens je u Parizu izvukao bod, ali na tablici je pao na 19. mjesto: "Uzmeš bod na Parku prinčeva i izgubiš poziciju na ljestvici. Bod je u ovakvom sustavu bodovanja gotovo kao nijedan kad ti direktni konkurenti pobijede, Monaco je slavio protiv Lorienta" (3:1 na Louisu II), "a Caen protiv Bordeauxa" (2:1 usred Chaban-Delmasa). "Nema nam druge, moramo stisnuti dalje i isčupati se iz pozicije u koju smo se doveli. Dižemo se u formi, u posljednjih pet utakmica izgubili smo samo u Lilleu, po bod smo uzeli Valenciennesu i sada PSG-u, a pobijedili Saint-Etienne i Caen. 19. pozicija ne zvuči dobro, ali ništa još nije izgubljeno. Auxerre koji je prvi iznad crte bježi nam samo bod, Nice i Valenciennes imaju dva, Caen tri, a predaleko nisu ni Nancy i Sochaux koji imaju četiri boda više".

S Lensove borbe za opstanak skrenimo na ljepše teme. Hajduk u nedjelju slavi 100. rođendan, nije svaki dan 100. obljetnica kluba mada je svaki Runjin klub otkad je napustio Poljud stariji od splitskog 100-godišnjaka. Od Standarda osnovanog 1898. preko Marseillea osnovanog godinu poslije i Bešiktaša osnovanog 1903. do Lensa koji je pet godina stariji od splitskog kluba: "Hajdukovih 100? Divota! Poseban je ovo trenutak u povijesti, ne samo Hajduka nego Splita, Dalmacije i cijele Hrvatske. Hajduk je odavno simbol, mnogo više od pukog kluba. Bogata je njegova prošlost, pisali su je brojni nogometni velikani".

Dio Hajduka su i Vedran i brat muZlatko Runje, hrvatski je reprezentativac na Poljudu proveo od 1996. do 1998., a četiri godine mlađi vratar sinjskog Junaka od 2001. do 2004. godine. Razmišlja li Lensova jedinica o povratku na Poljud? "U Lensu imam još godinu i pol dana ugovora, a što i kako dalje ovisi, ovisi o glavi i o fizičkom stanju. 35 je na leđima, ali bude li interesa s Hajdukove strane, zašto ne? Tu sam da pomognem", zaključio je Runje.

Iza nas je prijateljski susret s Češkom. Kakvi su dojmovi prije gostovanja u Gruziji 26. ožujka? "Odlično smo otvorili susret, odjurili na 2:0 za manje od 15 minuta, ali u nastavku poluvremena smo se malo opustili što su oni iskoristili i rezultat vratili na početak. Kasnije smo ponovno stisnuli gas, zabili još dvaput, zasluženo pobijedili jednog veoma kvalitetnog protivnika, a i isprobali neke nove varijante. Što se utakmice u Gruziji tiče, moramo ići dobro odigrati. Bilo kakav pozitivan rezultat je dobar, ali ne moram ni govoriti koliko bi nam pobjeda značilia. Na dobrom smo putu, kvalifikacije idu po zacrtanom planu i samo moramo tako dalje nastaviti".

Iz Bordeauxa je početkom sezone u Lens na posudbu stigao Sertić, 20-godišnjak se još ne izjašnjava o budućnosti, je li ona u hrvatskoj ili u francuskoj reprezentaciji. Suigrači ste, svakodnevno trenirate zajedno, je li Sertić kvaliteta za Hrvatsku? "Apsolutno. Odličan je igrač, sjajan tehničar, a mlad je, tek mu je 20. On je za, treba ukloniti administrativne prepreke i dati mu šansu. Jedno je sigurno: od viška kvalitetnih igrača glava ne boli".