Meni je on jako sviđa kao igrač i vidim u njemu ogroman potencijal. Nadam se da nije pogriješio sa odlaskom u Ameriku. Mada, kad malo bolje razmislim i unatoč činjenici da mu povijesni kontekst hrvatskih igrača na američkim sveučilištima nikako ne ide u prilog, kod njega je situacija ipak malo drugačija i više naginjem tome da će isplivati, nego da će doživjeti istu sudbinu kao i ostali HR sveučilištarci
Prva stvar, on tamo dolazi već kao pravi seniorski igrač. Većina onih prije njega odlazila je u NCAA nakon juniorskog staža ili iz domaće lige, dok mali Ružić iza sebe ima ozbiljne seniorske minute u najjačoj europskoj ligi. On već ima izgrađene taktičke temelje i radnu etiku.
Druga stvar, njegov najveći minus u Europi bila je snaga i masa, a američki sveučilišni programi imaju superiorne uvjete za rad i individualni razvoj tijela. Za NBA ligu, njemu su prijeko potrebni mišići i eksplozivnost. To može dobiti tamo.
Treća stvar, negov LSU trener stvara ekipu krcatu europskim igračima, pa Ružić tamo neće biti izoliran u sustavu koji ne razumije europsku košarku. Navodno ovaj traži upravo košarkaški pismene Europljane, tako da će Ružić imati dovoljno minuta za pokazati se.
Četvrto, prilično je jasno da plan s Ružićem nije četverogodišnji studij, već one and done sezona. Ideja je da kroz veliku minutažu i ovlasti na koledžu podigne svoje dionice te se lansira izravno u prvu rundu idućeg drafta. U Joventutu bi vjerojatno ostao u statusu pomoćnog igrača.
Financijski aspekt ne treba spominjati, ne postoji klub u Europi koji može dati toliki novac 19-godišnjaku iz Joventuta.
Potez je, s igračke strane, visokorizičan, ali mislim da je u njegovom slučaju ipak dugoročno ispravan. Odlazi na kultno Shaqovo sveučilište, ima mogućnost raditi na svom tijelu u najboljim uvjetima na svijetu, a on sam je previše talentiran i već dovoljno profesionalno izgrađen da bi ga NCAA upropastio na način na koji je to činio manje spremnim igračima u prošlosti.
Mislim da će on postati NBA igrač.