Odavno sam prestao pratiti košarku, život, obaveze me odvukli na drugu stranu.
Sada sam si dao vremena da se malo informiran o ovoj ideji NBA Europe. Nakon što sam pročitao temu, shvatio sam ideju. Ali su se otvorila neka nova pitanja.
Ako bi postojala mogućnost i za druge klubove koji nemaju zagarantirano mjesto da se kvalificiraju, da li bi tome klubu bilo dozvoljeno natjecanje ako ima neki puno manji proračun?
Evo, teoretski, Cibona se kvalificira. I skupi proračun od 30 miliona. A ovamo se spominju proračuni od pola do milijardu eura. Ili je to cifra za učešće, polog? Shvaćam da bi onda taj klub dijelio i dio sponzorskog kolača. Ali svejedno bi u ovome slučaju Cibona bila daleko ispod prosjeka sa proračunom. Naravno da ne bi bila konkurentna. Ne bi mogla sklopiti konkurentnu momčad. Da li bi u takvim slučajevima tražili da klub pored sportskog aspekta, činjenice da se kvalificirao, ispuni kao uvijet i ovaj drugi, financijski uvijet. Veći proračun?
Te još jedna stvar. Samom uspostavom takvog natjecanja, ne bi se proširila baza kvalitetnih igrača. Ostala bi ista. To bi samo značilo da se dobilo (pored NBA klubova) još 16 ekipa koje su financijski potentnije za plaćanje od ostatka ekipa.
I onda bi oni skupili unutar tih 16 klubova sve najbolje iz Europe + igrače koji su višak u NBA i platili ih još skuplje. Znači, ako je neki takav igrač u Europi sada plaćen 2 000 000 Eura, pretpostaviti je da bi ovamo bio plaćen znatno više.
Shvaćam da bi tu ligu pravili da stvara profit za vlasnike. Ali mi je nekako glupo plaćati nekoga onoliko koliko ne vrijedi.
Vjerojatno nije cilj stvoriti još jedno natjecanje koje je kvalitetom jednako NBA-u. Već stvoriti dodatni profit. Ali Europa je drugačiji mentalitet (navijački) od Amerike. Brzo bi navijači uvidjeli da je samo ime isto kao u Americi. A da kvalitet nije. A ovdje se navijači vežu za lokalne klubove. I vjerojatno bi se mnogi koji nisu iz sredina koje daju NBA Europski klub ohladili od daljnjeg praćenja toga natjecanja.
A ako nema cijelog kontinenta koji bi pratio to natjecanje, ne vidim od kuda bi onda postojao i interes sponzora.
Samo na glas razmišljam.