NBA Europe

123
...
8910
Mihael19
Mihael19
Mali dioničar
Pristupio: 06.06.2020.
Poruka: 5.316
26. siječnja 2026. u 22:46

ronihr je napisao/la:

Evo clanak iz ozbiljnijih novina,pa prosudite sami....

https://www.ft.com/content/9e822e58-04ed-46fb-9fe9-a6b56d6513bd

 

Vidi cijeli citat


Moramo platiti za članak, plus sve je na Engleskom umjesto na književnom Srpskom...

ronihr
ronihr
Potencijal za velika djela
Pristupio: 09.03.2015.
Poruka: 2.206
26. siječnja 2026. u 23:11

Promijenjen link...sadržaj gotovo isti

samobasket
samobasket
Potencijal za velika djela
Pristupio: 20.12.2013.
Poruka: 4.215
27. siječnja 2026. u 14:44

Vidi cijeli citat
Pa iskopiraj sledeci put sta je bitno, NBA ko NBA zavisi od americkih gledalaca, zato NBA Africa nije uspela. Najveci protivnik su vremenske zone, zato sto je tamo ko retko besposlen kad je vreme u EU 17h-23h, tamo je to peak radnog dana. U Japanu, Kini, Filipinima, Australiji peak noci. 

Prvo sto sam ikad procitao o NBA Europe jos mnogo pre je da zele vlasnistvo nad svim arenama gde se bude igrala, a to mi to govori da tu nije samo do kosarke, pogotovo za ere Trumpa. Mozda se nesto u medjuvremenu promenilo.

[uredio samobasket - 27. siječnja 2026. u 14:44]
ronihr
ronihr
Potencijal za velika djela
Pristupio: 09.03.2015.
Poruka: 2.206
kraljkvarta
kraljkvarta
Željan dokazivanja
Pristupio: 08.01.2026.
Poruka: 291
25. veljače 2026. u 21:46

Vidi cijeli citat


Ovo si trebao staviti na Ciboninu temu.

Sve drugo ipak nema smisla :)

ronihr
ronihr
Potencijal za velika djela
Pristupio: 09.03.2015.
Poruka: 2.206
ronihr
ronihr
Potencijal za velika djela
Pristupio: 09.03.2015.
Poruka: 2.206
01. travnja 2026. u 22:35

Da odrzimo temu zivom....iako tesko je razluciti koji natpis je tocna informacija,a sto je "placeni" tekst 

NBA Europe: Billion-dollar bids made for franchises in proposed league - BBC Sport

 

LazialZD
LazialZD
Dokazano ovisan
Pristupio: 14.07.2011.
Poruka: 14.222
lmn741
lmn741
Nedokazan i sumnjiv
Pristupio: 02.06.2026.
Poruka: 2
02. lipnja 2026. u 04:58

Zvuči kao zanimljiva ideja. Dobro je vidjeti da se vodi računa o reprezentativnim terminima i mogućnosti da klubovi napreduju kroz rezultate 👍

https://tranai.app
Josip321
Josip321
Željan dokazivanja
Pristupio: 01.01.2009.
Poruka: 751
14. lipnja 2026. u 12:40

Odavno sam prestao pratiti košarku, život, obaveze me odvukli na drugu stranu.

Sada sam si dao vremena da se malo informiran o ovoj ideji NBA Europe. Nakon što sam pročitao temu, shvatio sam ideju. Ali su se otvorila neka nova pitanja.

Ako bi postojala mogućnost i za druge klubove koji nemaju zagarantirano mjesto da se kvalificiraju, da li bi tome klubu bilo dozvoljeno natjecanje ako ima neki puno manji proračun?

Evo, teoretski, Cibona se kvalificira. I skupi proračun od 30 miliona. A ovamo se spominju proračuni od pola do milijardu eura. Ili je to cifra za učešće, polog? Shvaćam da bi onda taj klub dijelio i dio sponzorskog kolača. Ali svejedno bi u ovome slučaju Cibona bila daleko ispod prosjeka sa proračunom. Naravno da ne bi bila konkurentna. Ne bi mogla sklopiti konkurentnu momčad. Da li bi u takvim slučajevima tražili da klub pored sportskog aspekta, činjenice da se kvalificirao, ispuni kao uvijet i ovaj drugi, financijski uvijet. Veći proračun?

 

Te još jedna stvar. Samom uspostavom takvog natjecanja, ne bi se proširila baza kvalitetnih igrača. Ostala bi ista. To bi samo značilo da se dobilo (pored NBA klubova) još 16 ekipa koje su financijski potentnije za plaćanje od ostatka ekipa.

I onda bi oni skupili unutar tih 16 klubova sve najbolje iz Europe + igrače koji su višak u NBA i platili ih još skuplje. Znači, ako je neki takav igrač u Europi sada  plaćen 2 000 000 Eura, pretpostaviti je da bi ovamo bio plaćen znatno više.

Shvaćam da bi tu ligu pravili da stvara profit za vlasnike. Ali mi je nekako glupo plaćati nekoga onoliko koliko ne vrijedi.

Vjerojatno nije cilj stvoriti još jedno natjecanje koje je kvalitetom jednako NBA-u. Već stvoriti dodatni profit. Ali Europa je drugačiji mentalitet (navijački) od Amerike. Brzo bi navijači uvidjeli da je samo ime isto kao u Americi. A da kvalitet nije. A ovdje se navijači vežu za lokalne klubove. I vjerojatno bi se mnogi koji nisu iz sredina koje daju NBA Europski klub ohladili od daljnjeg praćenja toga natjecanja.

A ako nema cijelog kontinenta koji bi pratio to natjecanje, ne vidim od kuda bi onda postojao i interes sponzora.

Samo na glas razmišljam.

volim rukomet!
123
...
8910
  • Najnovije
  • Najčitanije