Hvala ti Ian na ovom. Pročitao sam i članak o planinaru Dujmovitsu (pitat ću svog najdražeg kolegu u VL-u je li mu u rodu

) i njegovim lamentacijama. Dobra tema za jutarnju meditaciju.
To je današnji svijet. Dujmovits tu i tamo postaje kontradiktoran, pa tako kaže da je on inače "anti-regulation" momak, ali bi ipak želio da Nepalci pristup Mont Everestu malo strože - što - reguliraju. Ne ide bez regulacije. Zapravo, na djelu je nova regulacija. Briga Nepalce koliko će se njih gore pothladiti i završiti u bolnici s ozeblinama, opet će lova ostati Nepalu i od bolničkih računa. Nije više važno je li netko uopće alpinist i je li se prethodno uopće popeo na ijedan ozbiljan vrh, važno je da ima love za aranžman i za skupu opremu. I svi sretni. Osim Dujmovitsa i njemu sličnih koji zna koliko se namučio u životu prije nego je i pomislio da krene Mont Everest i koji toj planini pristupa s dubokim, gotovo religioznim poštovanjem. Čitava je priča upravo karakteristična za mnoga područja života na kojima više motivi, spremnost i kompetencija ne predstavljaju ama baš nikakve kriterije.
I tako će se to i nastaviti sve dok neka himalajska olujčina jednom ne pomete odjednom nekih par stotina turista, i to iz onih zemalja životi čijih turista vrijede više od nekih drugih, pa da vidiš kuknjave, pa da vidiš regulacije... sve u svemu, tužna priča.
Clint Eastwood: They go on and on with all this bullshit about “sanctity”—don’t give me that sanctity crap! Just give everybody the chance to have the life they want.