ian wright je napisao/la:
svaka nacija doceka onaj jedan trenutak kad se cini da pred sobom ima cisti list papira i kad moze odrediti smjer u kojem idu i drzava i nacija za desetljeca unaprijed. Ne dogadja se to cesto, jednom u 50 ili 100 godina. Najcesce se takvi restart-trenutci dogadjaju nakon velikih lomova, svjetskih ratova, izgubljenih ratova, velikih prirodnih kataklizmi, epidemija i slicno. Jednostavno receno, vecina osjeti da je dosao trenutak kad vise nema smisla popravljati ono staro vec da je vrijeme da se krene sasvim iznova i postave se nova pravila igre. Postoje naravno i neke sretnije nacije (npr. u Skandinaviji) koje nisu bile izlozene niti jednom od spomenutih vanjskih faktora, pa su iz siromastva i zaostalosti izasle opcim konsenzusom, te iz cistog mira pocele graditi svoj put socijaldemokraciju. I uspjele u tome
Hrvatska je takav trenutak imala devedesetih za vrijeme Tudjmanove vladavine. Izasla je iz jedne zajednice, prosla rat, postala samostalna i imala konsenzus oko svih bitnih nacionalnih stvari. To je bio trenutak za civilizacijski restart i pisanje potpuno novih pravila: necemo vise trpjeti ni korupciju, ni nepotizam, ni klijentelizam. Necemo trpiti lopove iz vlastitih redova, niti cemo se smijati na "tko je jamio, jamio", a necemo podrzavati zaposljavanje u javnim strukturama preko babe i striceva. Zelimo malu i efikasnu drzavu, a ne 5000 opcina i 200 gradova
takav trenutak je na zalost propusten i tko zna kad ce se pojaviti opet. Mozda za 10, mozda za 80 godina. Isti oni elementi trulezi i bolesti koji su srusili Jugoslaviju i komunizam na ovim prostorima nisu unisteni vec su nastavili zivjeti, ali samo preobuceni.
Bolesnik lezi u bolnici i umjesto starog plavog jugo-dresa od Yasse, obukli smo mu super fini novi kockasti od Nikea. I sad cekamo da ozdravi. Umjesto da na starom televizoru Rudi Cajavec gleda dolazak stafete u Titograd, pustili smo mu na novom 120-cm 3D i LCD ekranu Zvijezde pjevaju. I cekamo da ozdravi
u tome je osnovna odgovornost Tudjmana. Imao je priliku da na bijeli list papira napise sasvim nova pravila igre. Svi bi ih prihvatili jer je takvo bilo vrijeme. I propustio je to. Preobukao nas je u novi dres i to je to.
vrhunski post...
e sad...jedino se nebi složio sa ovom procjenom kad će se ponovo pojaviti trenutak da napravimo "novi poredak"...po mome mišljenju, taj trenutak će se dogoditi već na slijedećim parlamentarnim izborima! odnosno - MORAO bi se dogoditi...
za Hrvatsku je ključno da se sruši HDZ-SDP način vođenja države, ali i način razmišljanja...mi smo kronično zaglibili (ne samo u fiskalno-financijskom smislu...zaglibili smo moralno, tu nema onog osnovnog poštovanja i integriteta...svima je postalno normalno prevariti poslovnog "partnera", postalo je normalno potezati vezu i za asfaltiranje 15 kvadrata ceste i za terapije u toplicama i za ugovaranje višemilijunskih poslova)!
sustavno smo iskvareni...i sad je biti ili ne biti...vidli smo i jedne i druge, ne znaš ko je gori...na narodu je da odgovori na jednostavno pitanje - jesmo li zadovoljni sa plavo-crvenim svijetom ili želimo drugačiju Hrvatsku?